שווקים ערב קריסה, סוחרים שנפטרו, וחוסר-וודאות כלכלי • איפה ההגיון?

בוועדת הקורונה זעקו בעלי חנויות וסוחרים על מצוקות כלכליות ונפשיות • יו"ר הוועדה: 8,000 מאומתים במדינה – אך מאות-אלפים במצוקה כלכלית ונפשית. יש לאפשר פתיחה מקומות בסיכון-נמוך ולהגביל מקומות בסיכון-גבוה תוך הענקת פיצוי אמיתי

שווקים ערב קריסה, סוחרים שנפטרו, וחוסר-וודאות כלכלי • איפה ההגיון?

יום לאחר פתיחת חנויות-הרחוב, ובוועדת הקורונה בכנסת נשמעו היום (שני) תלונות בעלי עסקים, בעלי רשתות וסוחרי-שווקים הסגורים עדיין - על המצוקה הכלכלית והנפשית אליה הגיעו. לדברי יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד) "מותר להכניס עשרה אנשים במבנה סגור, אך בחנות מותרים רק ארבעה לקוחות. בונים כבר תודעה ציבורית לסגר שלישי – ויש עסקים וענפים שלמים שלא הצליחו להתאושש מהסגר הראשון, בלי פיצוי מתאים". היא הדגישה כי שווקים הם בשטח פתוח – ולכן לפי משרד הבריאות הם עדיפים בריאותית, ובכל זאת הם נותרו סגורים, ומותר להם למכור רק במרחב הסגור. "מנתוני התחלואה מתייצבת מגמת הירידה, ולכן לא ברורה הקטסטרופה המשודרת כיום. כל ההנחיות הלא ברורות יוצרות מלחמת-אחים, שיסוי והסתה בין מגזרים וענפים כלכליים שונים. המדיניות הנוכחית יוצרת צוואר-בקבוק, ויוצרת צפיפות ועומס מסוכנים במקומות שנפתחו, בגלל היצע נמוך של חנויות. יש 8,000 מאומתים במדינה – אך יש מאות-אלפים במצוקה כלכלית ונפשית. יש לאפשר פתיחה מקומות בסיכון-נמוך, ולהגביל מקומות בסיכון-גבוה תוך פיצוי אמיתי".

לדברי טלי פרידמן, יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, השווקים אינם מקומות צפופים והומים כבעבר, כי בימי הקורונה כמות הקונים התמעטה משמעותית. היא הזהירה כי "ביום שאחרי לא יהיו שווקים בישראל, ועשרות-אלפי משפחות יישארו בבית. מה אנו שונים מהסופרמרקטים ומחנויות-הירקות, והאפליה הזו זועקת לשמים, וסוחרים כבר שמו קץ לחייהם".

יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם) הזהיר כי "אנו לא יודעים לציבור מה ההיגיון בהנחיות. ביומיים האחרונים, 11 נפטרו מהלחץ הנפשי". יאיר רביבו, ראש עירית לוד, הוסיף כי גם המחוקק הבין את רגישות מחזור העסקים של השווקים, והעריך כי רוב מוחלט של הנדבקים אינם ממפגש אקראי לזמן קצר. "גם ככה עולם השווקים נמצא בנסיגה, ולשוק יש ססגוניות וקצב מיוחד שהכרחי לשמור ולהגן עליו".

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הביע הזדהות עמוקה עם מצוקת הסוחרים, אך הזהיר כי "עדיין רב הנסתר על הנגלה בהכרת המחלה, וכל העת מתגלית מוטציה חדשה של הנגיף. יש הגיון עמוק ומסודר בכל ההנחיות, וכמובן יש מחלוקות בין גורמי מקצוע, אך בסופו-של-דבר מגיעים להסכמה ולקיחת סיכונים מדורגת, ולא בבת-אחת. אנו עדיין בשלב של ניסוי-וטעייה – וכך בכל העולם. אנו פועלים בפתיחה דיפרנציאלית, וגם בכך יש אפשרויות שונות: לפי ענפים, לפי ערים ולפי אזורים. אנו בודקים ומעריכים את ניהול הסיכונים בפתיחת ענף מסוים לפי מקדם-הדבקה, ולפי אחוז המאומתים מבין הנבדקים – והוא הקובע את המעבר לשלב הבא של פתיחת הסגר". לדבריו, בשוק צר לא ניתן להימנע מצפיפות, והברירה היא להכניס מעט לקוחות – ואז לא יהיה משתלם לשוק להתקיים כלל. השווקים הפתוחים ומתחמי הקניות אמורים לדבריו, להיפתח בשלב השלישי, בעיקרון בעוד כשבוע, אך כמובן בכפוף לנתוני התחלואה.

רמי שביט, בעלי "המשביר לצרכן", הזהיר כי קיים מחסור בנעליים וביגוד לאזרחים רבים לקראת החורף, ויש חוסר הגיון לאפשר הכנסת ארבעה לקוחות לחנות קטנה ברחוב, אך לא למרכז קניות עם 4,000 מ"ר, וגם אלירן נומדר, בעל חנות צעצועים, ביקש כי פתיחת החנויות ומספר הלקוחות האפשרי - יקבעו לפי גודל החנות.

חנות סגורה, אילוסטרציה
הדילמה הגדולה של נתניהו: מי יהיה שר האוצר הבא?
הממשלה אישרה את ההסכם הימי בין ישראל ללבנון
מחטף של הרגע האחרון? יו"ר הכנסת אישר דיון מיוחד בנושא העברת כספים
לאחר משא ומתן: הוסכם השכר לעובדי הוראה
ישראל ולבנון הגיעו להסכם על הקו הימי
לראשונה: מדינת ישראל מתיישרת לפי התקן האירופאי בתחום המזון
לכבוד החג: עלייה של 18% בהוצאות האשראי
תוכנית לפיד: להעביר את הסכם הגבול הימי עם לבנון לאישור סודי
פורום הנגב: הממשלה אישרה הקמת מנגנון אזורי
תקדים היסטורי: קורס ראשון של הכשרת חרדים למנהלי עבודה נפתח אתמול