בעקבות משבר הקורונה: תכנית הצלה לעצמאים ובעלי העסקים

מפלגת תנופה עם תוכנית המשלבת מודל האמריקאי וגרמני להצלת המשק הישראלי בעקבות משבר הקורונה

בעקבות משבר הקורונה: תכנית הצלה לעצמאים ובעלי העסקים 'טקס' סגירת העסק ה80,000

לפני זמן קצר הציגו יו"ר מפלגת תנופה, עפר שלח, יחד עם עו"ד רועי כהן, נשיא להב, את תכנית ההצלה הכלכלית של מפלגת 'תנופה' להצלת מגזר העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. הצגת התכנית נעשתה במסעדת 'אסיה'– מסעדה ותיקה שהייתה פעילה בהצלחה רבה ב- 40 השנים האחרונות, אך היום נאלצה לסגור סופית את שעריה, לאחר שקרסה בעקבות משבר הקורונה. 

 

התכנית של מפלגת 'תנופה' עוצבה בהובלת נשיא להב, עו"ד רועי כהן, ואת ביצועה תעמיד המפלגה כתנאי לתמיכה בתקציב המדינה לשנת 2021, בכך תאפשר למגזר שנפגע קשה מכולם ממשבר הקורונה לעמוד על רגליו, ולמשק כולו לחזור במהירות הרבה ביותר למסלול של צמיחה.בנוסף, תציג "תנופה" במסגרת התכנית הכלכלית המקיפה שלה שורה של צעדים, שמטרתם להשוות בהדרגה את רשת הביטחון הסוציאלית של עצמאים לזו של השכירים, ובכלל זה דמי אבטלה, דמי פגיעה, דמי מחלה וגימלאות שונות. כן יוצגו צעדים לפישוט הרגולציה וליצירת אקלים עסקי נוח להקמה ותיפוח של עסקים קטנים ובינוניים.עפר שלח, יו"ר מפלגת 'תנופה': "הגענו כאן לטקס שבנימין נתניהו לא יגיע. לא מבשרים פה על חיסונים, לא מבטיחים הבטחות לעתיד. זו המציאות שבה אנחנו נמצאים – סגירת העסק ה-80,000 במדינת ישראל מאז שהתחילה הקורונה, מסעדת אסיה – מסעדה מצויינת וזוכת פרסים שנמצאת פה מאחוריי. אבל הסיפור של המסעדה הזאת הוא עוד יותר גדול והוא נע מהנקודות שבהן הייתה לנו מנהיגות, ואין לנו מנהיגות".


"המשפחה של פון שנמצא פה יחד איתי, היא מהמשפחות שמנחם בגין ז"ל הורה ב 77 להכניס אותן לישראל ולתת להם אזרחות של פליטי ויאטנם. המשפחה הזאת הגיעה לכאן בחוסר כל, ובנתה את העסק הזה ב10 אצבעות ומחזיקה אותו 41 שנה. הכניסה שלה לישראל יצאה אל הפועל בגלל מנהיג שקיבל שקיבל החלטות שמנהיג אמור לקבל אל מול המצוקה של אנשים. את המצוקה של האנשים האלה ושל כל בעלי העסקים כאן בכיכר, ובוודאי של פון ושל המשפחה שלו, בנימין נתניהו לא רואה".


זה לא מעניין אותו, הוא לא מסתכל על העסקים האלה שנסגרים בזה אחר זה ומספר לנו סיפורים וימשיך לספר לנו סיפורים שהוא ניצח את הקורונה. בחרנו להציג כאן היום את התכנית של מפלגת 'תנופה' להצלת העסקים הקטנים בישראל שמי שעיצב אותה והוביל אותה הוא חברי רועי כהן. הנקודה הזאת זה בדיוק ההפך ממה שעושה הממשלה. היא נוגעת בנקודות הספציפיות של החיים ופותרת בעיות אמיתיות של אנשים אמיתיים ואנחנו נציג אותה כתנאי לתמיכה בכל תקציב שיהיה בעתיד. את הדבר הזה לא נשכח. אנחנו נשים את האנשים האלה – האנשים שעבדו, את האנשים ששילמו מיסים, את האנשים שנאבקו ונאבקים כבר שנה עם המשבר הזה ולא מקבלים עזרה, אנחנו נשים אותם במקום הראשון.״


עו״ד רועי כהן, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל) ומועמד מפלגת 'תנופה' לכנסת: "חברים, זה יום קשה לכל אחד מה-80,000 עסקים שנסגרו. בעבר אכלנו פה במסעדה שנמצאת מאחוריי, והיום אנחנו אוכלים את הלב. הייתי פה בזמן אמת כשהמסעדה הזאת הייתה שוקקת חיים. נויין בעל העסק שילם 41 שנה מיסים, ביטוח לאומי, כסאות ושולחנות".


נויין פון, בעל מסעדת אסיה שנסגרה היום: "אנחנו עסק שקיים 41 שנה, הגענו לפה בלי כלום ובנינו אותו. כל התקופה האחרונה וחוסר המענקים והתשלומים גמר אותנו לחלוטין. אין לנו איך להתמודד עם הדבר הזה כי הוזנחנו. אין לי מושג מה אני הולך לעשות מחר בבוקר אחרי שסגרתי את המסעדה. אוכל ולשמח אנשים זה כל מה שאני יודע לעשות. מזלזלים בנו ודוחקים אותנו לפינה עם פתרונות לא רלוונטים. ביקשתי מאבא שלי, שהקים את העסק כשנה אחרי שעלה לארץ, לבוא לפה. הוא לא מסוגל לבוא ולראות את העסק שבנה בעשר אצבעות קורס אל מול עיניו".מפלגת תנופה, בראשות עופר שלח עיצבה תכנית הצלה כלכלית למגזר העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. התכנית, שעל ביצועה נעמוד כתנאי לתמיכה בתקציב המדינה לשנת 2021, תאפשר למגזר שנפגע קשה מכולם ממשבר הקורונה לעמוד על רגליו, ולמשק כולו לחזור במהירות הרבה ביותר למסלול של צמיחה.


חמשת צעדי הצלה מידיים ליישום:

המודל האמריקאי - תכנית האצת המשק ויציאה מהסגר - נגזר מפורמט הסיוע האמריקאי לעסקים של ה-SBA - Small Business Administration, מקבילת "הרשות לעסקים קטנים בישראל", בהתאמות ליכולות המשק הישראלי. התכנית כוללת הלוואה מהירה בערבות המדינה, כאשר התנאי המנחה של קבלת הסיוע והפיכתו למענק, תלוי ביכולת וברצון בעלי העסקים לחזור ולהפעיל את עסקיהם, להעסיק עובדים ולסייע למשק בהנעת גלגלי המסחר והכלכלה.


בנוסף לכך, ינתן אישור מתווה חקיקה של "חנינת קורונה" על רבבות אזרחים שנקלעו למשבר כלכלי בעקבות מגפת הקורונה. במסגרת "חנינת קורונה" מוצע בין היתר למחוק רישום הגבלות בגין חזרה של המחאות לתקופה של מרץ 2020 ועד דצמבר 2021 ולאפשר לחייבים לפרוס חובות להוצאה לפועל ולדחות חובות למדינה .


כמו כן, יתבצע יישומו של המודל הגרמני מודל תעסוקה חלקית ותשלום דמי אבטלה בעבור חלקי המשרה שצומצמו בעקבות המשבר - אם בגלל הירידה בביקושים ואם בגלל גזירות הריחוק החברתי. אם מעסיק הוציא עובד לחל"ת, ושניהם מעוניינים לשמור על מערכת יחסי עובד-מעסיק, דמי האבטלה של העובד ישולמו על-ידי המדינה דרך המעסיק, כך שהעובד ימשיך לקבל גם זכויות סוציאליות.


כמו כן, תתבצע הארכת תוקף רישיונות העסק באופן גורף עד סוף 2021.


בנוסף, אימוץ מתווה "בטחון לעסקים" על ידי בנק ישראל עבור עסקים קטנים ובינוניים לסיוע בהחזר הלוואות שפירעונן נדחה, מתן מענה אמיתי להר החובות שביום שאחרי משבר הקורונה, העמדת הלוואות בערבות מדינה מלאה , פריסת תשלומים רחבה יותר ועוד.


לסיום, תציג "תנופה" במסגרת התכנית הכלכלית המקיפה שלה שורה של צעדים, שמטרתם להשוות בהדרגה את רשת הביטחון הסוציאלית של עצמאים לזו של השכירים, ובכלל זה דמי אבטלה, דמי פגיעה, דמי מחלה וגימלאות שונות. כן יוצגו צעדים לפישוט הרגולציה וליצירת אקלים עסקי נוח להקמה וטיפוח של עסקים קטנים ובינוניים, שהם 'קטר הצמיחה' העיקרי של המשק.

תקווה חדשה חורטת בדגלה את ביטול תאגידי המים
100 מיליון ש"ח מענקי סיוע למגזר השלישי שנפגעו בקורונה
שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ נפגש היום עם שר האנרגיה המצרי טארק
קרב היטלי ההשבחה בבת ים עולה מדרגה
חברה קבלנית ניסתה לחמוק מתיקון ליקויי בנייה – ושילמה על כך ביוקר!
ירידה של כ-3% ביצוא הישראלי בשנת 2020
כל רכבי יגואר יעברו לחשמל
תנופת תעסוקה לציבור החרדי
אושר בקבינט הקורונה: המסחר יופעל מיום ראשון
הוסדר: תקציב ל'קמחא דפסחא' לקראת פסח