״אתם שואלים - משרד הבריאות עונה״

כל התשובות לשאלות הבוערות בקמפיין נוסף שמעלה מטה ההסברה למגזר החרדי באתר 'בימה' תחת הכותרת: ״אתם שואלים - משרד הבריאות עונה״

״אתם שואלים - משרד הבריאות עונה״

למה כדאי להבדק גם בהיעדר תסמינים? מדוע חשוב לעטות מסיכה בחלל סגור? מהי באמת רמת היעילות של מסיכה? מדוע חשוב לפתוח חלונות בחללים סגורים? מה ידוע לנו על בדיקה סרולוגית והאם קיימים סיבוכים בקרב ילדים שהחלימו מקורונה?

כל התשובות לשאלות האלו בקמפיין נוסף שמעלה מטה ההסברה למגזר החרדי תחת הכותרת: ״אתם שואלים - משרד הבריאות עונה״:

למה כדאי להבדק גם בהיעדר תסמינים?

בדיקות הקורונה ניתנות היום לכולם, ללא צורך בהפניה וכמובן ללא עלות. באמצעות בדיקות ניתן לאתר תחלואה סמויה, וכך לעצור את שרשרת ההדבקה. ככל שיותר אנשים ייבדקו כך ניתן יהיה לזהות חולים אף כאלו שאינם חשים בתסמינים.

לפני ביקור אצל סבא וסבתא, מומלץ לקחת את בני המשפחה להיבדק ולאחר קבלת התשובה השלילית תחושו רגועים יותר בידיעה שאינכם מסכנים את שלומם ובריאותם.

כמובן, מי שנבדק ללא שנחשף לחולה מאומת וללא תסמינים איננו חייב לשהות בבידוד בין הבדיקה ועד לקבלת התשובה.

בנוסף, מי שנחשף לחולה מאומת ואינו חש בתסמינים, יכול באמצעות בדיקה לקנות לו ולמשפחתו שקט נפשי. במקרה כזה עליו להשלים את ימי הבידוד אף אם התשובה שקיבל היא שלילית.

ישנו יתרון נוסף לביצוע בדיקות למי ששוהים בבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת. במקרה כזה, 2 בדיקות שליליות כאשר הבדיקה השניה התבצעה לאחר 10 ימים מהחשיפה יכולות לקצר את תקופת הבידוד ל-12 ימים במקום 14.

מדוע חשוב לעטות מסיכה בחלל סגור ומה רמת היעילות של מסיכה?

נגיף הקורונה מועבר מאדם לאדם על ידי נתז טיפתי בזמן דיבור, שיעול או עיטוש. גם אנשים שלא מראים סימני מחלה יכולים להימצא כחולים ועלולים להעביר את הנגיף לאחרים.

מסכת פה-אף מקטינה מאוד את הסיכון להדביק ולהידבק, היא מונעת נתז טיפתי ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף.

המסכה מגינה על מי שעוטה אותה וגם על מי שקרוב אליו. לכן, כאשר נשא של הוירוס פוגש באחר – אם שניהם חובשים מסכת פה-אף ההגנה מפני הדבקה מגיעה ל-95%. המחקרים הוכיחו שמקומות סגורים וצפופים מעלים את סיכויי ההדבקה ולכן בחלל סגור ההגנה ההדדית באמצעות המסכה חשובה מאוד.

מדוע חשוב לפתוח חלונות בחללים סגורים?

בעת דיבור, שיעול או התעטשות, ניתזות טיפות שבאמצעותן עלול לעבור הנגיף מאדם לרעהו. הטיפות הגדולות מגיעות למרחק של עד כ-2 מטרים בשל "משקלן" ולכן ההמלצה לשמור מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם. עם זאת, קיימים רסיסים הנוצרים בעת דיבור או שיעול המסוגלים – בהיעדר זרימת אוויר - להשאר באוויר במשך מספר שעות. כדי להפחית את סיכויי ההידבקות, חשוב מאוד לפתוח חלונות בבתי-הכנסת, בתי-מדרש, ישיבות, חנויות ואפילו בבית הפרטי שלנו.

מהי בדיקה סרולוגית ומה ידוע עליה?

בדיקה סרולוגית היא בדיקת דם, בה נבדקת נוכחות נוגדנים ספציפיים שחולה מייצר בגופו כנגד מחוללי מחלה שונים (חיידקים ונגיפים), ואשר נשארים בגופו גם לאחר ההחלמה.

בדיקה סרולוגית חיובית משמעה לרוב שאדם נדבק במחלה ולעיתים גם מעידה על החלמה וחסינות לטווח ארוך.

גם לבדיקות סרולוגיות רמת דיוק מוגבלת ולכן לא תמיד ניתן לסמוך בוודאות מלאה על תוצאותיהן. בנוסף, תוצאת בדיקה חיובית אינה יכולה להעיד האם המחלה פעילה בעת נטילת הדגימה או שמדובר במצב של החלמה.

כיום נעשה שימוש בבדיקה סרולוגית בשילוב של בדיקת מטוש שלילית כדי לקבוע סטאטוס החלמה.

הייתי במגע הדוק עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה קורונה ונמצא כעת בבידוד (מגע של מגע), האם אני בסכנת הדבקות?

הסיכון להדבקות בקורונה כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינו נמוך.

מצב זה אינו מוגדר כחשיפה לחולה וניתן להמשיך בשגרת החיים ללא צורך להיכנס לבידוד בית.

איך מגישים השגה (ערעור) על הפניה לבידוד?

במקרה שהופניתם לבידוד בית, ולדעתכם חלה טעות או שמסיבה אחרת אין הצדקה להיכנס לבידוד, תוכלו לפנות למשרד הבריאות ולהגיש השגה על ההפניה לבידוד באמצעות מוקד קול הבריאות *5400

האם קיימים סיבוכים בקרב ילדים שהחלימו מקורונה?

ע"פ דו"ח של מרכז הידע והמידע למאבק בנגיף הקורונה מתרבים הדיווחים על ילדים שנדבקו בנגיף הקורונה ואשר סבלו מסיבוכים מאוחרים גם לאחר ההחלמה. הסיבוך המאוחר המוכר והנחקר ביותר בילדים הוא תסמונת דלקתית רב-מערכתית המאופיינת בחום ממושך וסימני אי-ספיקה של איברים שונים שעלולה להסתמן גם כמחלה סוערת ומסכנת חיים.

התסמונת מופיעה כשבועיים עד 4 שבועות לאחר ההידבקות בנגיף, ונפוצה יותר אצל ילדים בריאים בגילאי 5-14, ברמות חומרה שונות, החל ממחלת חום קלה, עבור במחלה קשה ומסכנת חיים הדורשת אשפוז.... תסמונת מאוחרת זו, עלולה גם לכלול תסמינים במערכת הנשימה, במערכת העצבים, במערכת העיכול, סימנים לדלקתיות בקרומי המוח ומעורבות לבבית קשה. כמו"כ מצטברים דיווחים מועטים על סיבוכים מאוחרים נוספים בקרבם כגון סוכרת, תסמונות נוירולוגיות נדירות וכן על ילדים שהחלימו הממשיכים לסבול, בדומה למבוגרים, מתופעות מתמשכות בלתי ספציפיות כגון עייפות, קושי בריכוז, קשיי נשימה וכאבים.

קמפיין
ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים
"אנחנו חוט השדרה של מערך הרפואה": נחתם הסכם קיבוצי חדש לרנטגנאים
כך תשמחו בבטיחות במדורת ל"ג בעומר
גם לתינוקות יש אקנה: על בעיות עור מרגע הלידה
למרות בקשותיו: לא נבדק על ידי קרדיולוג, כעבור יומיים התמוטט ונפטר
כיצד להגן על עור הפנים מנזקי השמש לאורך שנים + טיפים ועיצות לקיץ
סערת הסלמונלה: כל מה שחשוב לדעת על החיידק שעלה לכותרות
"בגלל טעות של מנתח, התינוקת נכה ב־100%"
כך עקף הציוד הרפואי את הפקקים בנמל
בני ברק: פעוט נכווה משתייה רותחת