הפרויקטור נחמן אש: "האתגר של הרשויות מאוד גדול"

פרוייקטור הקורונה הלאומי הפרופ' נחמן אש בביקור עבודה ראשון בעיריית ירושלים

הפרויקטור נחמן אש: "האתגר של הרשויות מאוד גדול"

הבוקר, א', הגיע פרויקטור הקורונה הנכנס הפרופ נחמן אש לביקור עבודה ראשון בעיריית ירושלים.

במסגרת הביקור קיבל הפרופ סקירה מקצועית על מצב התחלואה בעיר ירושלים והמגמות המתקיימות בה מכלל הגורמים בצוות ניהול משבר הקורונה העירוני.

הדיון כלל נציגי משטרה, מד"א פקע"ר ונציגי קופות החולים. נכון לאמש בחצות ישנם בירושלים 1134 חולים, נוספו 54 והחלימו 84.

שכונות חולים:
מזרח – 36
כללי – 11
חרדי – 5
לא משויך – 2

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "אני רוצה לפתוח להודות לפרופ היוצא, פרופ רוני גמזו על עבודתו המסורה המשותפת יחד איתנו ובטוח שנמשיך גם אתכם. ירושלים היא מיקרוקוסמוס של מדינת ישראל ואני מקווה שיחד אתכם נגיע לסוף תקופת הקורונה".

פרוייקטור הקורונה, הפרופ נחמן אש: האתגר של הרשויות מאוד גדול ובירושלים על אחת כמה וכמה. אני מחזק את ידיכם ואומר לכם – הרשויות במרכז העשייה בעיניי. זה חוד החנית בשטח. אנחנו צריכים לחזק אתכם ולסמוך עליכם שאתם יודעים לעשות מה שצריך בצורה הטובה ביותר".

עוד הוסיף הפרויקטור: "אנחנו בתקופה עם עליה בתחלואה, גם אם איטית, בשבוע האחרון. מקדם ההדבקה סביב אחד. זו נקודת אי יציבות. אנחנו רוצים להרחיב את פתיחת המשק, אבל מצד שני לא לאבד שליטה".

לצערנו התקווה שתולה הפרויקטור אינה בה': "האופק שלנו זה החיסונים. בשבועות האחרונים היו התפתחויות טובות בנושא וזה מעודד. אבל צריך אורך רוח. זה לא יקרה מחר בבוקר. יש כמה חודשים שצריך להתמודד. כאשר החיסונים יגיעו יהיה לנו אתגר גדול מאוד בעידוד האוכלוסייה ללכת להתחסן. נצטרך להגיע לכך שמרבית האוכלוסיה מתחסנת בצורה המהירה ביותר כדי שנגמור עם הסיפור הזה כמה שיותר מהר".

עוד גילה הפרופסור נחמן אש מה אחד הגורמים להפצת הקורונה: "האתגר כרגע הוא במגזר הערבי. החתונות הפירטיות הן גורם מעודד. יש לנו גם עניין של חוזרים מחו"ל שלא שומרים על בידוד. אני קורא למנהיגי האוכלוסיה הערבית לעודד את ההקפדה על ההנחיות. איש לא רוצה שחתונה תהפוך לאירוע הדבקה, וזה מה שקורה".

"אחת הדרכים להתמודד עם התחלואה זה בדיקות ואני שמח מאוד לראות את הנתונים כאן. זה הרבה עידוד והנגשה. בראייה עתידית אני מאמין שזה יילקח בחשבון. נוכל להכניס אנשים עם בדיקות שליליות למרומות ירוקים, זה יעודד יותר בדיקות ויאפשר לנו יותר פעילויות".

אם הקונספט של אילת וים המלח יוכיח את עצמו אני מקווה שנאמץ זאת גם במקומות אחרים. זו אחת הסיבות מדוע צריך להתאמץ להשאיר את הערים והשכונות ירוקות. כדי שנוכל להרחיב את הפעילות. נצטרך לראות איך עושים בצורה בטוחה פתיחת יותר כיתות".

לסיום אומר הפרויקטור: "העם כולו עובר תקופה קשה וחלק מההתייחסות שלנו צריכה להיות איך לחזק את רוחו של העם. רואים את האור בקצה המנהרה וצריך לעבור את החודשים הקרובים".

הפרויקטור נחמן אש עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח
למרות החיסון השלישי: ישראל הוסרה מרשימת המדינות הבטוחות