"נראה את אורבך מצביע נגד": לחץ להעלות את חוק פיזור הכנסת השבוע

בליכוד ובציונות הדתית לוחצים להעלות את החוק לקריאה טרומית, במטרה להאיץ בהחלטת אורבך • נתניהו עלול לסכל את המהלך, מחשש שהחוק לא יעבור ולא יוכלו להעלות אותו

"נראה את אורבך מצביע נגד": לחץ להעלות את חוק פיזור הכנסת השבוע יצביע בעד פיזור הכנסת? ח''כ ניר אורבך

ההתלבטות הארוכה של ח"כ ניר אורבך מתחילה להרגיז את אנשי האופוזיציה. בשיחה עם "ישראל היום", בכירים באופוזיציה טענו כי סבלנותם פוקעת, ומתגברים הקולות הקוראים ללחוץ את אורבך לקבל הכרעה דרך העלאת הצעת חוק לפיזור הכנסת כבר השבוע. אך מחשש שלא יעבור, יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, עלול לסכל את המהלך.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', את הצעד להעלאת החוק כבר השבוע מובילים יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', ויו"ר סיעת הליכוד בכנסת, יריב לוין, שמבקשים להעמיד את אורבך במבחן.

כידוע, החשש באופוזיציה הוא שאם החוק נופל, לא ניתן להעלות אותו שוב במשך חצי שנה. כאמור, לבכירי האופוזיציה נמאס מההתלבטות של אורבך, והם מבקשים להביא אותו להכרעה כבר בשבוע הנוכחי.

גורמים באופוזיציה אמרו ל"ישראל היום": "הגיע הזמן לשים סוף להתלבטות של אורבך. צריך להעלות את החוק - ונראה איפה הלב של אורבך. נראה איפה באמת הוא נמצא. נראה אותו מצביע נגד פיזור הכנסת. ככה כולם יידעו מה הוא באמת רוצה".

עלול לסכל את המהלך, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

בליכוד אומרים כי החלטה סופית עדיין לא התקבלה. כאמור, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו עלול לסכל את העלאת החוק, מחשש שלא יעבור.

אם הלחץ של אותם בכירים באופוזיציה יעבוד והצעת החוק לפיזור הכנסת תעלה למליאה לקריאה טרומית - האופוזיציה תצטרך להשיג רוב ולהעביר את החוק בשלוש קריאות נוספות כדי לפזר את הכנסת ולהוביל לבחירות.

יש לציין כי כדי להעביר את פיזור הכנסת בקריאה טרומית אין צורך שאורבך יצביע בעד. מספיק שייעדר מההצבעה, משום שאין חובה לגבש 61 אצבעות בקריאה זו.

כזכור, אורבך נפגש עם בנט לפני ארבעה ימים, וראש הממשלה ניסה לשכנע את אורבך להפגין יותר אורך רוח ולאפשר לו לנסות לייצב את המצב - אך איבד את הסבלנות. "אם הוא רוצה לפרק - שיפרק כבר, העיקר שישחרר מהחפירות שלו", סיפר אחר כך למקורביו. "אתה אומר שמצבה של הממשלה מעורער", צעק על אורבך, "אבל זה בעיקר באשמתך! אתה זה שמערער אותה!". השיחה הסתיימה בפיצוץ.

נחשף: הצעת החוק שתעגן את סמכויות בן גביר
הושג סיכום תפקידים בין הליכוד לש״ס
תנאים של חיבה: תמונת המצב של הקואליציה המתגבשת וארה"ב
יהדות התורה והליכוד חתמו על הסכם בנוגע לתפקידים
ראש הממשלה לשעבר בנט החליט: "לנקות את הרשת"
אביו של טירן פרו שנחטף בג'נין: "אנחנו צריכים פה משילות"
גנץ לגלנט: אתה תהיה שר ביטחון סוג ב'
יריב לוין: "רוצה ששופטי העליון ייבחרו על ידי הכנסת"
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה