אושר בקבינט הקורונה: המסחר יופעל מיום ראשון

התיירות, התרבות והספורט ישובו לפעילות בהתאם לתו הירוק • תלמידי ה'-ו' וי"א-י"ב ילמדו בבתי הספר בערים צהובות, ירוקות וכתומות "גבוליות" • כל הפרטים

אושר בקבינט הקורונה: המסחר יופעל מיום ראשון חנויות סגורות בסגר

קבינט הקורונה אישר היום (שני) כי הפתיחה החלקית של המשק תוקדם. הקניונים, חנויות הרחוב, מרכזי ביג, השווקים, המוזיאונים ובתי התפילה ייפתחו לכולם. תלמידי ה'-ו' וי"א-י"ב ילמדו בבתי הספר בערים צהובות, ירוקות וכתומות "גבוליות".

על פי הפרסום בישראל היום, במסגרת התו הירוק ישובו לפעול חדרי כושר וסטודיו, הספורט התחרותי, מלונות (חדרים בלבד) ובריכות שחייה. הממשלה צפויה לאשר את התקנות הלילה באמצעות משאל טלפוני.

הפעימה השנייה תחל ביום ראשון, ה-21.2.21, בשעה 07:00:
במסגרת פעימה שנייה של הקלות, שצפויה להתקיים ב-21 בפברואר, יתאפשרו לימודים בכיתות ה'-ו' ו-י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות.

תתאפשר פתיחת קניונים, מרכזי מסחר פתוחים ושווקים, חנויות רחוב, מוזיאונים וספריות בכפוף לתו סגול מחמיר, וכן בתי כנסת כאשר ההתקהלות מותרת ל-20 בחוץ ו-10 בפנים. בתי המלון באיים הירוקים בים המלח, וככל שאילת תהפוך לירוקה אז גם בה, יהיו בפתיחה מלאה, כולל חדרי אוכל.

בכל הנוגע לבעלי תו ירוק, תתאפשר פתיחת חדרי כושר, בתי כנסת, בתי מלון (ללא חדרי אוכל, עם אופציה לבעלי בדיקה שלילית מתחת לגיל 16) ובריכות שחייה.

במסגרת פעימה שלישית של הקלות, שצפויה להתקיים ב-7 במרץ, ייפתחו בתי קפה ומסעדות קטנות לישיבה ללא צורך בהצגת תעודת מתחסן או מחלים.

מגבלת ההתקהלויות בפעימה השלישית צפויה להתרחב - ולהתיר שהייה של 20 איש בחלל סגור ו-50 בחלל פתוח, למעט ביישובים אדומים. בתחום החינוך במסגרת הפעימה השלישית צפויים תלמידי כיתות ז'-י' לחזור ללימודים בערים ירוקות, צהובות ו"כתומות גבוליות".

החנויות סגורות: בני ברק בזמן הסגר השני

שר הביטחון ורה"מ החליפי בני גנץ הגיב לאישור התקנות: "אני קורא לציבור כולו להישמע להנחיות ולהמשיך להתנהל בזהירות, כדי שנוכל להמשיך ולתת חמצן גם לכלכלה בישראל. אם לא נישמע להנחיות, בדגש על חג פורים שמתקרב - לא נזכה לחגוג ביחד את פסח".

במהלך הדיון בקבינט הקורונה, רה"מ בנימין נתניהו וממונה הקורונה פרופ' נחמן אש קראו להיזהר מפתיחה לא אחראית של המשק. "אם נפתח עכשיו הכל - אנחנו בסכנה", אמר רה"מ.

על פתיחת המשק אמר אש: "אנחנו פותחים את המשק בזהירות ובהדרגה, תוך מעקב אחרי הנתונים".

שרת התיירות אורית פרקש הכהן ביקרה את התנהלות הממשלה ואמרה: "חייבים מנהיגות, אנחנו צריכים לקבל החלטות, אנחנו צריכים לתת פוש ולפתוח את המסחר, אנחנו לא יכולים לשחק עם ראשי המסחר. צריכים לפתוח מלונות בתו ירוק כבר ביום חמישי".

לפי שר החינוך יואב גלנט, "אפשר לפתוח את מערכת החינוך בערים הירוקות והצהובות מגן ועד י"ב, בהינתן נתוני התחלואה הנוכחיים ועל פי המלצות המומחים הרבים". בדיון במליאת הכנסת בנושא הדגיש: "אין שום סיבה להשאיר תלמידים בבית, אנחנו במשרד החינוך ערוכים לכך באופן מלא. בנוסף ניתן לפתוח חלק מהכיתות בערים הכתומות".

עוד הוסיף: "למיטב שיפוטי, בשלו התנאים למימוש ההחלטה והיא חייבת להתקבל לפני הקלות בנושאים אחרים. אנחנו צריכים לשים את הילדים לפני הכל ואת החינוך במקום הראשון. אין כל היגיון בפתיחה של מגזרים אחרים לפני החינוך, והתנאי לחזרה למשק בריא ופתוח הוא תלמידים בבתי הספר והורים פנויים לעבודה".

בכנס שנערך הבוקר אמר גלנט: "בפורים אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ להקפיד על ההוראות ולהישאר במסגרת הביתית".

בני גנץ, בנימין נתניהו

קרב בין נתניהו לגנץ על התוכנית הכלכלית
נתניהו התייחס לתוכנית הכלכלית, שאותה הוא מתכוון להביא לאישור הממשלה, והדגיש כי "האיזון הנכון הוא לפתוח בהדרגה, ובמקביל לבוא עם התוכנית הכלכלית - שלא מפצה רק על כמה ימי מסחר, אלא על הרבה יותר. צריך לשים שיקולים לא ענייניים בצד ולעשות זאת. הדבר האחראי לעשות הוא פתיחה אחראית לצד התוכנית הכלכלית. כל מי שמדבר על זעקת בעלי העסקים - תאשרו את התוכנית!"

גנץ ניצל את הבמה לתקוף וטען: "אנחנו לא עוצרים תוכנית, אנחנו עוצרים שוחד בחירות. אנחנו לא במשטר נשיאותי. יש פורום כלכלי, אפשר לדבר ולדון. אף אחד לא יציג תוכנית שהיא לא מדורגת ולא אחראית. אנחנו חושבים אחרת, זה הכל".

שר האוצר ישראל כ"ץ נימק מדוע התוכנית הכלכלית היא צעד הכרחי, לדבריו: "זה שיש בחירות לא אומר שהקורונה יצאה לחופש. זו לא ממשלת מעבר רגילה, זו ממשלה שפועלת בצל הקורונה - וכל צעד בריאותי חייב להיות מלווה בצעד כלכלי". בפנייה ישירה אל שר הביטחון הוא הבהיר כי "התחלנו בהידברות איתך ועם הנציגים שלך, ואכן ההצעות שלך יכולות להיכנס לתוכנית. הערות השרים יישמעו בממשלה. זו תוכנית האצה ולא מהלך פוליטי".

שר הבריאות יולי אדלשטיין עקץ את גנץ, על רקע דרישתו להקשיב לפקידי האוצר: "אני מקווה שמעכשיו גם תבקשו גם התייחסות של גורמי המקצוע הבכירים במשרד הבריאות, ודבריהם יתקבלו כפי שאתם מקבלים בברכה דברי פקידים בכירים בנושאים אחרים".

חבר בקבינט אמר על תרגיל פוליטי של גנץ: "גנץ הגיע לוחמני ומתודרך בידי יועציו להתנגד לכל הצעה. הצעת גנץ לפתיחת המסחר תביא לאובדן רב של חיי אדם. עדות לכך היא שבמהלך ישיבת הקבינט המצלמה של רה"מ הייתה כבויה - והוא ניצל את זה כדי לומר 'רה"מ לא כאן' וזלזל בו.. רה"מ מיד פתח את המצלמה ואמר 'אני כאן, למה אתה אומר שאני לא כאן?'"

רשות המיסים בהסדר מיוחד לפריסת תשלומים כסיוע לעסקים נפגעי קורונה
15 מיליון ₪ תביעה נגד מכון התקנים
בעקבות משבר הקורונה: 41% מהעסקים לא רשמו הכנסות כחוק
כדאי לדעת למתעניינים ברכישת דירה • תחזית הנדל"ן לאחר הקורונה
סקירה: עליית מחירים חד-פעמית או אינפלציה?
תקווה חדשה חורטת בדגלה את ביטול תאגידי המים
100 מיליון ש"ח מענקי סיוע למגזר השלישי שנפגעו בקורונה
שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ נפגש היום עם שר האנרגיה המצרי טארק
קרב היטלי ההשבחה בבת ים עולה מדרגה
חברה קבלנית ניסתה לחמוק מתיקון ליקויי בנייה – ושילמה על כך ביוקר!