בניגוד לקבינט: גנץ מלבין את הבניה לערבים ביו''ש

שר הביטחון גנץ הודיע אישר את העברת השטח לניהול הרש"פ; כאשר אישורי הבניה לפלסטינים שנתן גנץ – בניגוד להחלטות הקבינט

בניגוד לקבינט: גנץ מלבין את הבניה לערבים ביו''ש בני גנץ בהצהרה הערב

שר הביטחון גנץ הודיע הבוקר (ראשון) כי אישר את הלבנת הבניה הפלסטינית בשטח C, והעברת השטח בפועל לניהול הרש"פ. שר הבטחון חרג מסמכותו בכך שהחליט על העניין מבלי להביאו להחלטת הקבינט המדיני בטחוני כמתחייב.

ועדת המשנה לתכנון ובניה במנהל האזרחי אישרה הבוקר מספר תכניות להלבנת בניה בלתי חוקית פלסטינית בשטחי C. בין התכניות, המשתרעות על פני מאות דונמים וכוללות מאות מבנים בלתי חוקיים, אושרה בניה בכפר חיזמה מצפון לירושלים, בכפר וולאג'ה מדרום לירושלים ועוד.

בשבוע שעבר הוציא יו"ר ועדת חוץ וביטחון, חה"כ צבי האוזר פניה לראש הממשלה בה דרש לבחון האם התכניות אושרו על ידי הממשלה. שר ההתיישבות צחי הנגבי פנה אף הוא אל ראש הממשלה בעניין זה.

במהלך הבוקר שלח אשר חיון, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, מכתב למשרד הביטחון, בו נכתב כי התכניות לא קיבלו את אישור הדרג המדיני, ומשכך יש להשהות את הדיון בתכניות.

שר הביטחון גנץ הוציא הודעה לתקשורת, לפיה "בלם את נתניהו מהתערבות ישירה בנושאים שתחת סמכותו הבלעדית של שר הביטחון", וכי הנחה את גורמי המנהל האזרחי להמשיך בישיבה.

כזכור, הבניה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C מהווה לרוב חלק מתכנית פיאד להקמת מדינה פלסטינית באופן חד צדדי, תוך יצירת חיבור ורצף בין תאי שטח בשליטת הרשות הפלסטינית, באמצעות בניה נרחבת באיזורים שבשליטה ישראלית. גם התכניות שמוגשות להלבנת מקבצי הבניה הפלסטינים מוזמנות ומתוקצבות ע"י הרשות הפלסטינית לשם אותה מטרה.

עקב המשמעויות המדיניות בהלבנות של תכניות אלו, הגורמות בפועל לשינויי גבול מדיני, האישורים להלבנת בניה פלסטינית בלתי חוקית היו נתונים בשנים האחרונות להחלטת הקבינט המדיני בטחוני.

בשנת 2017 הורה שר הביטחון דאז, אביגדור ליברמן, לאשר את הרחבת העיר קלקיליה על שטחים נרחבים בשליטה ישראלית, עד לכביש 6, ללא התייעצות עם הקבינט. לאחר מאבק ציבורי שהובילו תנועת רגבים ומועצה אזורית שומרון, ביטל הקבינט את ההחלטה.

במהלך יולי 2019 דן הקבינט המדיני בטחוני בסוגיית "המערכה על שטחי C" והגדיר כי יש להתייחס לניסיונות ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על שטחי C כסוגיה שממשלת ישראל חייבת להתייחס אליה כמערכה מדינית ביטחונית.

הקבינט קבע כי חובת ישראל לספק פתרונות דיור לפלסטינים המתגוררים בשטחי סי, אך לא יאושרו תכניות בניה והלבנה שנעשו עבור גורמי הרש"פ. כדי לשמור על האינטרסים המדיניים, הביטחוניים וההתיישבותיים של מדינת ישראל, קבע הקבינט כי המנהל האזרחי צריך להיות הגורם המתכנן, וכי שר הביטחון נדרש להציג לקבינט סל כלים לאכיפה.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים, אומר כי הלבנת הבניה הפלסטינית היום, בהתבסס על אישורו של שר הביטחון גנץ בלבד, ללא אישור הקבינט, תוך הכללת תכניות שתוכננו בהזמנת גורמי הרש"פ ונפסלו בעבר על ידי הקבינט, סותרת את האינטרסים הישראליים כפי שהוגדרו בהחלטות הממשלה. שר הביטחון נתן אישור דה פקטו להשתלטות המאורגנת של הרש"פ על שטחי C.

"לטפל באיש הגזען והאנטישמי הזה ולהושיבו בכלא"
הנגב הפרוע: כך נראה מצב הפשיעה בארבע השנים וחצי האחרונות באזור
בעקבות חשד לחדירה: פצצות תאורה גרמו לשריפה
בישראל יעלה מס הפחמן, לעזה: הנחה במע''מ
פאדיחה: נגנבה ניידת למשטרה
בני ברק: צלבי קרס רוססו על בית כנסת
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
"לפתוח בחקירה בהולה נגד השייח' יוסוף אלבאז שממשיך להסית"
החלטה מקוממת: המחבל שדקר חרדי ירצה 9 שנים פחות בכלא
58 מיליארד: סוכם תקציב הביטחון