וועדת העבודה: בשורות דרמטיות לציבור הנכים

בין ההסכמות: הורדת רף הזכאות לשר"מ ל-40%, מענק חודשי להורים זכאי שר"מ- עד גיל 3 ותוספת קצבה של מעל 6,000 ₪ בחודש לנכים מונשמים

וועדת העבודה: בשורות דרמטיות לציבור הנכים

הסכמות רחבות בין ארגוני הנכים, הביטוח הלאומי ומשרד האוצר בתיווך יו"ר ועדת העבודה רווחה יעניקו תוספות משמעותיות לאנשים, ילדים וקשישים עם מוגבלויות/

בדיון ועדת העבודה והרווחה הוצגו הסכמות רחבות בין משרדי האוצר, הביטוח הלאומי וארגוני הנכים שהושגו בסיוע ותיווך יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום, שיעניקו תוספות בעלות של כ-300 מיליון ₪ בשנה לציבור הנכים, זאת בנוסף ליישום העלאת קצבת הנכות והדיסריגרד שאושרו ב-2018.

ההסכמות שהוצגו:

1הורדת הסף הרפואי לזכאות לשירותים מיוחדים (שר"מ) מ-60% נכות ל-40%. מהלך זה יאפשר בין היתר לאנשים עם מוגבלות שכלית/נפשית, שרבים מהם לא מקבלים כיום שר"מ, לבדוק את זכאותם לשר"מ.

2. זכאות לקצבאות לנכים "חדשים"– נכים חדשים יוכלו מעתה להיות זכאים לשתי הקצבאות (נכות+שר"מ) החל מהיום ה-31 מיום זכאותם לנכות, במקום 91 ימים כיום, לרבות ילד נכה שמלאו לו 18 והפך לבגיר. כמו כן ניתן יהיה מעתה לקבל גם תוספת תלויים החל מהיום ה-31 לזכאות. עלות- 40.5 מיליון ₪. יחול מינואר 2022.

3. תוספת לנכים מונשמים: נכה מונשם יהיה זכאי לסה"כ שר"מ בגובה 250%, שהם 188% שר"מ מלא כפול ותוספת של 50% להוצאות בגין ההעסקה של מטפל נוסף, תוספת של 6,611 ₪ בחודש.

4. תוספת לנכים בעלי היתר להעסיק שני מטפלים: בשל מצבם הרפואי (מעבר למונשמים): יהיו זכאים גם הם להכפלת קצבת השר"מ ומתן תוספות להוצאות נלוות. עלות מוערכת של סעיפים 3 ו-4 – כ-27 מיליון ₪. תוספות אלה יחולו רטרואקטיבית החל מחודש יולי 2021.

5. מענק לידה בסך 954 ₪ בחודש להורים זכאי שר"מ- עד גיל שלוש ועבור עד שני ילדים, בעלות מוערכת של כ- 35.5 מיליון ₪ בשנה, החל מחודש נובמבר הקרוב.

6. השוואת מצבם של הנכים מוסעים לנכים מסיעים ומתן הלוואה עומדת של 100% לרכישת רכב מותאם, בעלות מוערכת של כ-17 מיליון ₪.

יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן: "מעבר לרפורמה הגדולה שאושרה ב-2018 ומיושמת כאן בעלות של 4 מיליארד ₪, יש פה רפורמות נוספות בשווי של מאות מיליוני ₪ שיטיבו עם רבים נוספים בקרב אוכלוסיית הנכים- קשישים, מונשמים וילדים נכים, שאת הטיפול בהם לקחתי וקידמתי באופן אישי ואני שמחה שניתנים להם היום מענים. יש עוד הרבה מה לעשות אבל יש כאן בהחלט בשורות גדולות".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר: "הרפורמה של 2018 התמקדה בעיקר בקצבת הנכות הכללית, כאן ירדנו לגופם של נושאים שנוגעים לצרכים אובייקטיבים של סקטורים מסוימים בתוך ציבור הנכים".

עלי בינג, רכז רווחה במשרד האוצר: "לצד העמידה בהתחייבויות מ-2018, אנחנו מביאים כאן בשורות דרמטיות לציבור הנכים, שהרבה מהם לא היו עד היום תחת הרדאר הממשלתי". על פי הערכה שהציג בינג, עלות כלל הצעדים הנוספים מוערכת בכ-300 מיליון שקלים בשנה. עוד לדבריו, המקור התקציבי יהיה הפחתה של הטבת המס לנכים המשתכרים בשכר גבוה.

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים, מייסד ויו"ר ארגון 'נכה לא חצי בנאדם': "אנחנו מייצגים תמיד וקודם כל את הנכים החלשים ביותר והיום אנחנו עושים כאן צדק היסטורי, גם לאור המחיר שיש 'לשלם' לצורך מציאת המקור התקציבי".

ביחס לילדים הנכים אמר פרידמן: "מדובר בבשורה היסטורית לילדים הנכים, הרבה יותר מה שתכננו לקבל והרבה בעזרת ההורים הנהדרים שנאבקו וקידמו את הדברים לצדנו. אני מתרגש היום וזה נדיר. נמשיך יחד עם הארגונים ונביא עוד בשורות, כמו שעשינו בשנים האחרונות".

הנכים בדיוני הוועדה
מענק חימום: 280 אלף קשישים קיבלו סיוע
ועדת הכספים אישרה את פרק מיסוי הכנסות צבורות
ועדת הכספים אישרה את הגדלת תוספת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים
יו"ר ועדת הכלכלה: הבאנו בשורה דרמטית למשק
וועדת הכספים אישרה שיוניים לטובות שכירות דירות מגורים
יוקר המחייה: ישראל במקום הראשון בעולם ביוקר הדיור
ועדת הכספים אישרה: הטבות לנשים בגיל פרישה
בתום דיון לילי: תקן הסוכר בדבש יישמר
ח"כ קריב: "לא נחריג את שוק ההון מהתאגידים"
"לא נשלים עם עשרות מיליוני שקלים להקמת רשות הרגולציה"