רודן צפון קוריאה הודה: "אנחנו על סף רעב"

בפגישה עם בכירי הפוליטביורו הודיע מנהיג המדינה המסוגרת כי "מצב אספקת המזון נעשה חמור" • צפון קוריאה סובלת ממשבר כלכלי מתמשך

רודן צפון קוריאה הודה: "אנחנו על סף רעב" קים ג'ונג און, מנהיג צפון קוריאה

שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, הודה היום (חמישי) לראשונה באופן רשמי כי ארצו נמצאת על סף רעב חמור, לאחר חודשים של שמועות על התדרדרות במצב משק המזון במדינה המסוגרת. כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

"מצב אספקת המזון בקרב האוכלוסייה הולך ונעשה חמור", אמר המנהיג במהלך ישיבה של הפוליטביורו, גוף הממשל הבכיר ביותר בדיקטטורה הקומוניסטית. דבריו של קים הם המשך להצהרות בעבר בהן הזהיר השליט מפני "צעדה מפרכת נוספת", מונח המתייחס לרעב הקשה שפקד את המדינה בתחילת שנות התשעים. במהלך הרעב הקשה מתו קרוב למיליון אזרחים צפון קוריאניים והכלכלה המקומית קרסה לגמרי.

הסיבות למשבר הנוכחי הן סדרה של סופות טייפון הרסניות שגרמו נזק קשה לסקטור החקלאי במדינה, לצד סגירת הגבולות בשל מגפת הקורונה וירידה של היקף המסחר עם סין. בייג'ינג גם צמצמה בשנה החולפת את היקף התמיכה הכספית בפיונגיאנג, זאת בשל ההאטה הכלכלית שנרשמה בשל הקורונה.

אזרחי צפון קוריאה סובלים, גם בתקופות טובות בהרבה, ממחסור במוצרי מזון רבים, חוסר ביטחון תזונתי ואפליה בגישה למזון מצד המשטר, ששומר לנאמניו את מוצרי המזון האיכותיים ומותיר אוכלוסיות שלמות עם מזון גבולי לצריכת אדם.

קים עצמו השיל בחודשים האחרונים כמות גדולה ממשקל גופו ובדרום קוריאה טענו כלי התקשורת כי ייתכן ומדובר בתוצאה של מחלה ממושכת ממנה סובל השליט. אחרים טענו כי ייתכן וקים חושש ממעמדו הציבורי וירד במשקל על מנת להראות סולידריות עם בני עמו.

כך או כך, אתר החדשות "נורת' קוריאה דיילי" מדווח על עליה משמעותית במחירי המזון בחנויות המשטר בבירה פיונגיאנג, חנויות המיועדות לאליטה השלטונית של המדינה. על פי הדיווח, מחירו של קילוגרם בננות עלה ל-45 דולרים וקילו אורז לבן נושק לעשרה דולרים. עם זאת, עיקר האוכלוסייה במדינה מקבלת את מזונה מסוחרים בשוק השחור וגם שם נרשמה עליה תלולה במחירי המזון וירידה משמעותית בהיצע המוצרים.

מה זה? יצור לא מזוהה נתפס במצלמה
לאחר האזהרות לאיראן: תקרית צבאית בקרבת חופי איחוד האמירויות
צפו: כך חוצים את הצומת כאשר הכביש מוצף
צפו: גם דובים באים לרחוץ בבריכה
לוויין רוסי גרם לאיבוד שליטה בתחנת החלל הבינלאומית
רבני הקהילות באירופה הוכשרו לדווח על תכנים אנטישמיים ברשת
ראש השנה מתקרב: בבלארוס כבר מוכנים לחסידים
יו"ר הפרלמנט הטורקי: "טורקיה ואזרבייג'ן מקימות צבא מאוחד"
לקראת היום הקדוש: הכנות לקליטת מאות חסידים מכל העולם • גלריה
אוקראינה: 3 בחורי ישיבה נהרגו בהתרסקות מטוס קל