לפיד: ''להמשיך את הלחץ, אבל בלי לשבור כלים''

לפיד בישיבת הממשלה: ''נעשה מאמץ לאפשר שגרת חיים ולקדם את הכלכלה הפלשתינית''

לפיד: ''להמשיך את הלחץ, אבל בלי לשבור כלים'' ראש הממשלה יאיר לפיד

דבריו המלאים ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה: 'למרות מערכת הבחירות, למרות הקיץ והחגים, הממשלה הזו עובדת. יחד עם שר הביטחון בני גנץ, עם ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, עם מערכת הביטחון כולה - אנחנו מנהלים מערכה אינטנסיבית שמטרתה למנוע חתימה על הסכם גרעין מסוכן בין איראן לבין המעצמות.

בהמשך לשיחתי עם הנשיא ביידן ביום רביעי, מחר ייצא ראש המוסד לוושינגטון, לסדרה של פגישות שנועדו להסביר לממשל האמריקאי את עמדתנו לגבי הסכנות הגלומות בהסכם.

למי שאומר לנו שאנחנו לא צעקניים מספיק, או בוטים מספיק, אני מזכיר מה קרה באמת בעבר: ב-2015 כשישראל התעקשה על עימות מיותר עם הממשל, זה היה כשלון מוחלט. האמריקאים פשוט הפסיקו להקשיב לנו. גם היה נזק ליחסים איתם, והם גם הלכו וחתמו על הסכם רע.

המדיניות הנכונה היא זו שאנחנו מובילים בשנה האחרונה: להמשיך את הלחץ, אבל בלי לשבור כלים. להציג מידע מודיעיני אמין, להיות חלק מהתהליך בלי להרוס את היחסים המיוחדים עם ארצות הברית.

אני אומר את זה בזהירות, אבל בינתיים זה עובד. ההסתייגויות שהצגנו לממשל האמריקאי נלקחו בחשבון. דיברנו גם עם השותפים האחרים. הוצבו דרישות לאיראנים. לא על הכל אפשר לדבר, אבל לא הכל צריך להיות מריבות ונאומים. יש דרך אחרת, והיא עובדת טוב יותר.

בזירה בטחונית אחרת: צה"ל והשב"כ פועלים בשבועות האחרונים ברחבי הגדה, בעיקר בגזרות ג'נין ושכם, כדי למנוע פעילויות טרור בשטחי ישראל. מטרתנו היא להרגיע את השטח, לא להסלים את העימותים.

אנחנו נמשיך את המדיניות שאומרת – ממקומות שמה'ם יוצא טרור, נכביד את ידנו, גם במובן הכלכלי-אזרחי. במקומות שבהם נשמר השקט, אנחנו נעשה מאמץ לאפשר שגרת חיים ולקדם את הכלכלה הפלשתינית.

במקביל, כפי שסוכם עם שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, ישראל תבחן בחיוב את הגדלת מספר העובדים שיורשו לצאת מעזה עד ל-20 אלף עובדים, אבל שם זה יעצור. כל הגדלה נוספת של מספר העובדים תהיה מותנית בהחזרת הבנים שמוחזקים בעזה הביתה.

בנושא אחר, משמח הרבה יותר: שנת הלימודים נפתחה כסדרה בסוף השבוע שעבר. הממשלה תקבל היום סקירה מקיפה על ההיערכות לשנת הלימודים והרפורמות שאנחנו מובילים במערכת החינוך.

אני מודה לשרת החינוך, יפעת שאשא ביטון, לשר האוצר איווט ליברמן, למזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, על מאמץ ארגוני גדול ולילות ארוכים ללא שינה שהובילו לזה שיותר משני מיליון תלמידים התחילו את השנה בזמן, עם הסכם שכר חדש שייתן לנו שקט משביתות עד שנת 2023''.

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח