האם התקציב המיועד למזון לניצולי שואה – אכן מגיע אליהם?!

דרישה להגברת הפיקוח על עמותות המחלקות מזון לניצולי שואה זאת, בעקבות חשד לאי-דיוקים בדיווחיהן. יו"ר וועדת הקליטה דוד ביטן: הפיקוח של וועדת התביעות טוב – אך יש להגבירו

האם התקציב המיועד למזון לניצולי שואה – אכן מגיע אליהם?! ניצול שואה, אילוסטרציה

בעקבות חשדות לאי-סדרים, דנה היום (שני) ועדת העלייה והקליטה בנושא, ויו"ר הוועדה, דוד ביטן (הליכוד) בירך את פעילותן החשובה של העמותות, והדגיש כי בימי הקורונה, אופי פעילותן של העמותות ובתי התמחוי השתנה. "אין חלוקת אוכל בבתי תמחוי עצמם. האנשים הזקוקים למנות חמות צריכים להגיע לבית התמחוי ולקחת את האוכל מבית התמחוי לבית, או שהמנות מגיעות לביתם. לפי משרד העבודה והרווחה, בשנה זו נתמכו 13 עמותות המפעילות 49 מוקדי פעילות הזנה לנזקקים, עבור 274.500 מנות חודשיות, סך התקציב 1,475,500 ₪. בשנת 2020, הומלצו לתמיכה 14 עמותות המפעילות 49 מוקדי פעילות הזנה לניצולי שואה נזקקים עבור סך 3,885 מנות חודשיות. סך התקציב 5.5 מיליוני ₪ מתקציב ועידת התביעות.

ביטן ציין כי משרד הרווחה תומך בעמותות אלה מכספי העיזבונות בלבד, ולמשרד אין בבסיס התקציב תקנה למסגרות הזנה. לפיכך הסכום משתנה משנה לשנה ופוחת לעומת הצרכים הגדלים. ביטן ביקש לבצע תקצוב-תואם (=מצ'ינג), ולהגדיל את השתתפות המדינה בתקציב, הזנת ניצולי השואה.

יוזם הדיון, אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם) קרא לבדוק איך משרד הרווחה מפקח על עמותות אלו, איך נבדקות רשימות ניצולי השואה, כיצד מוודאים שאכן הכסף מגיע ליעדו. "אם מדובר רק על פי רשימות שהעמותות מוסרות בהתנדבות – זה פתח לצרות, ועלול להגיע לשחיתות. יש לבדוק גם כיצד רשם העמותות מוודא את פעילותה התקינה של העמותה – ואם תוכח פעילות לא תקינה, מה ביכולתו של הרשם לעסוק".

אלעזר שטרן הוסיף כי "אם יש פעילות פלילית על המשטרה לטפל בכך, אך יש לבדוק האם יש לוועידת התביעות המעבירה את הכסף, מאגר מידע ברור מיהו ניצול שואה והאם לא קורה שניצול אחד מקבל מכמה עמותות, וניצול אחר – לא מקבל מאומה". מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) קראה לייעל את הכלים הממשלתיים בפיקוח על העמותות, ולהחמיר את העונשים על החורגים מהכללים. טלי פלוסקוב (הליכוד) הציעה "לאחד את רשימות הניצולים – כדי לוודא שכולם מקבלים".

יוכי אילוז, מנהלת העיזבונות במשרד הרווחה השיבהה כי מפאת כבודם של המגיעים לבתי תמחוי, הנחיות משרד העבודה והרווחה אוסרות לשאול את שמותיהן - וטוב שכך. אין דרישה במבחן התמיכה למסגרות הזנה להציג בדיווח שמות הנזקקים מפאת כבודם. הדיווח מועבר לרואה-חשבון מטעם החשב הכללי לבדיקה חשבונאית ולהכנת המלצות לתשלום. במקביל מתבצע ביקור מטעם רו"ח אחר במוקדי פעילות מסגרות ההזנה. בעידן הקורונה הבקרה נעשית באמצעות אפליקצית זום. לדבריה, ועידת התביעות הסכימה כי המשרד יבדוק את השמות, מדי שנה.

שלמה גור, סגן נשיא ועידת התביעות הוסיף כי "עד 2016 סמכנו על ביקורות משרד הרווחה, אך מאותה שנה התחלנו לדרוש ולקבל רשימת שמות מקבלי המזון ובדקנו שהוא אכן ניצול שואה. משנת 2018 התחלנו לדרוש גם טופס אישי, עליו הניצול חותם עם תעודת הזהות שלו. אנו מצליבים מידע וניצול לא יכול לקבל סיוע משתי עמותות. כבר לפני כשנה הפסקנו את התמיכה בעמותה שהתגלו ברשימותיה אי-דיוקים. השקענו כבר כ-700 אלף ₪ במערכת בקרה, שזהו סכום נוסף לתקציב המזון עצמו".

ש"ס מצטרפת לקואליציה בחיפה
ח"כ כהנא לדרעי: זה יזכר לך לדיראון עולם • צפו
נתניהו מאיים: אם גנץ לא ישתף פעולה - נלך לבחירות
אהוד ברק יוצא למאבק פומבי מול נתניהו: "מזכיר את היטלר"
רה"מ בסיור במתקני הקירור לחיסונים • צפו
בלאגן! מ"מ מפכ"ל המשטרה לא יגיע לועדה
בקרוב תובא הצעה להסדרת המאחזים לאישור הממשלה
מאבק על מיקומים: "מקדמים פריימריז לרשימת כחול לבן"
ח"כ הרב משה אבוטבול למען ההתיישבות הצעירה
זוהר: "נושאי משרד התקשורת לא יקודמו בשל אפליית יו"ש