"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון

הרעב בארץ הארזים מתפשט, וההנהגה מאשימה את ישראל במשבר האנרגיה • ארה"ב תבחן אם לאשר את העברת הגז המצרי דרך סוריה • וממשלה חדשה לא נראית באופק

"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון צבא לבנון במהלך העימותים הפנימיים במדינה

נציגת האו"ם לעניינים הומניטריים, נג'את רושדי, מוטרדת מעליות המחירים בעולם, המשפיעות על לבנון ומאיימות לדרדר אלפי משפחות לתת־תזונה ולרעב. כך פורסם ב'ישראל היום'.

להערכתה של רושדי, עד סוף השנה 2.2 מיליון לבנונים יהפכו לנזקקים למזון או לצרכים בסיסיים - עלייה של 46% לעומת 2021. יתרה מכך, 90% מהמשפחות צורכות כבר עכשיו מוצרי מזון זולים יותר, 60% נאלצות להגביל את גודל המנות שלהן ו־41% מפחיתות את מספר הארוחות. ואולם, נראה שהנתונים פחות מטרידים את האליטה השלטונית בלבנון.

לרגע אחד במאי היה נדמה שהבחירות בישרו על שינוי. מחנה חיזבאללה איבד את הרוב בפרלמנט ומפלגת הכוחות הלבנוניים הפכה לנציגה הבכירה של העדה הנוצרית, אך עם התפזרות ערפל הקרב התבהר שמה שהיה הוא מה שיהיה.

נביה ברי, יו"ר הפרלמנט הנצחי ממפלגת אמל השיעית ובעל ברית של נסראללה, נבחר לכהונה נוספת בזכות תמיכה של נציגים עצמאיים, ואילו מפלגת הכוחות הלבנוניים נתפסה במערומיה. ביום חמישי הקרוב הנשיא הלבנוני, מישל עאון, יתייעץ עם הסיעות בפרלמנט לקראת מינוי ראש הממשלה הבא, ואפילו ראש הממשלה הנוכחי, נג'יב מיקאתי, נתקל בהתנגדות מצד גורמים בכירים בפרלמנט.

על רקע זה, בביירות נושאים עיניים לבגדד, שם לא קמה ממשלה מאז נובמבר, כשהסיעות הפרו־איראניות נחלו תבוסה לזרם השיעי של מוקתדא א־סדר.

בשבוע שעבר הורה האחרון לנציגים לפרוש מהפרלמנט כאקט מחאה - מה שמעמיק את המשבר הפוליטי במדינה. כעת נראה שגם לבנון צועדת לעבר שבועות ארוכים של שיתוק שלטוני.

השוט האמריקני

הפוליטיקאים הלבנונים פנו לעסוק באסדת קידוח הרחק מעמדתה המקורית של המדינה במו"מ לשרטוט הגבולות הימיים, בין אם באיומים ובין אם בהצהרות פופוליסטיות.

ביום שני שעבר נחת בביירות המתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין, ונפגש עם הנשיא עאון. לפי דיווחים שונים, מסתמן שלבנון ויתרה על התוואי החדש שחצה את שדה כריש ותחת זאת דרשה הצעה אחרת: הגבול הימי המקורי שדרשה בעבר ואת שדה קאנא, שחלקו נמצא בצד הישראלי לפי אותו תוואי.

בראיון לערוץ האמריקני "אל־חורה" העריך הוכשטיין כי ההצעה שקיבל תאפשר את המשך המו"מ. לדבריו, ההצעה תעבור לישראל והוא יחזיר תשובה בחזרה לביירות.

המתווך הציע בעבר קו בצורת S לאורך קו 23, בחלקו יעמיק לישראל ובחלקו יעמיק למים הלבנוניים. ואולם, בביירות דחו את ההצעה, ככל הנראה מכיוון שרוב שדה קאנא, אזור פוטנציאלי לחיפוש גז, היה ונשאר בשליטת ישראל. מנגד, בראיון לאל־חורה הוכשטיין דחה את הדרישות הלבנוניות לשדה כריש. "זה שהם (ישראל) לא יקדחו - לא יעזור לכם", הבהיר.

יש מי שסבורים שארה"ב מחזיקה בשוט על לבנון. בקיץ שעבר עלתה תוכנית להעביר גז למדינה ממצרים דרך ירדן וסוריה. מכיוון שהצינור עובר בסוריה, ארה"ב צריכה לבחון אם הדבר עומד בסנקציות שהיא הטילה על משטר אסד. ביום שלישי הקרוב ייחתם הסכם בעניין. רק אז ארה"ב מתכוונת לבחון אם "לאשר" את העברת הגז.

במילים אחרות: אישור תוכנית הגז המצרית יכול להוות מנוף מדיני על ארץ הארזים. אם מנהיגיה לא יתפשרו בסוגיית שרטוט הגבולות הימיים עם ישראל, גם גז מצרי לא יגיע אליה.

מחסן תחמושת התפוצץ בצפון חצי האי קרים • צפו בתיעוד
איראן בונה שלושה לוויינים נוספים שיוכלו לרגל אחר ישראל
פרשת המסמכים הסודיים: האם טראמפ לא ירוץ לנשיאות?
סיכום חדשות השבת: מסמכים "סודיים ביותר" נמצאו באחוזת טראמפ
דיווח: הפשיטה על אחוזת טראמפ נועדה לאתר מסמכים קשורים לנשק גרעיני
אחותו של קים ג'ונג און סיפרה שחלה - והקהל פרץ בבכי
‏תיעוד מארה"ב: מטוס התרסק באמצע כביש מהיר בקליפורניה ועלה בלהבות
טילים שוגרו מאודסה לחצי האי קרים ותקפו את חיל האוויר הרוסי בקרים
סיבה לדאגה: רוסיה שיגרה לוויין צבאי עבור איראן
ביידן הכריז: מצב חירום לאומי במאבק באבעבועות הקוף