ועדת הכלכלה החלה את הדיון ברפורמת הייבוא

שר האוצר ליברמן: "הרפורמה תחסוך 5-6 מיליארד שקל – יש עשייה לא קטנה של לוביסטים ואינטרסים"

ועדת הכלכלה החלה את הדיון ברפורמת הייבוא

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, פתח את הדיון ברפורמת הייבוא, במסגרת הדיונים בהצעת חוק ההסדרים, ואמר כי הבוקר ביקר אצל חקלאי הדרום ובעד שפרי וירק יש בישראל בשפע, כשהולכים לקנות מכשיר חשמלי, עגלת תינוק או סכיני גילוי אנחנו לא תמיד נמצא יצרן ישראלי, ואז אנחנו בידיהם של יבואנים. אנחנו מגלים שמצר מסוים נשלט ע"י שניים או שלושה יבואנים ויבוא זה לא הוזלה ויכולים להיווצר קרטלים.

לדבריו, "לפעמים כשיבואנים חדשים מנסים להיכנס לשוק הם מגלים שאי אפשר לחדור לעולם הזה, חלק בגלל תקינה ישראלית מול תקינה אירופית. נוכל להישען על מדינות עם מאות מיליוני תושבים, והגופים הרגולטורים יצטרכו להתאים את עניין התקינה. בסוף אני רואה מול העיניים אזרח ישראלי שהולך לקנות מכשיר חשמלי והוא ילך לקנות את המוצר בשלושים עד חמישים אחוז הוזלה. זה יתרום ליוקר המחיה, לתחרות אמתית ולראשונה באופן אמיץ לשים את האצבע על עולמות שיש בהם קרטל".

שר האוצר, אביגדור ליברמן, אמר: "זה דיון מאוד קריטי למשק הישראלי ולכלכלת ישראל. לא רצו להרים את הכפפה הזו מקודם. מדובר פה בשוק ענק של למעלה מחמישים מיליארד שקל, הכולל את המוצרים המחייבים תקן ישראלי. מכשירי חשמל, מזון, תמרוקים. ברור שכשמדובר בסכומים כאלה יש הרבה אינטרסים.

עוד הוסיף שר האוצר: לצערי עליית המחירים הכי גבוהה בחודש האחרון היו בפירות והירקות, יותר מהדיור. זה חלק מהבעיה. מה שקשור לרפורמת הייבוא, אנחנו סך הכל מבקשים ללכת בעקבות גדולים מאתנו, לא להמציא את הגלגל. אם יש מוצר שכבר עבר תקינה ומקובל בגרמניה צרפת ואנגליה אז מבחינתי דיינו. אני סומך על האיחוד האירופאי עם התקינה המחמירה, לא צריך לעשות את כל הוייה דולורוזה פעמיים".

עוד ציין: "הפריון הנמוך הוא בעקבות היעדר תחרות ואז אין צורך להשתפר, היבוא יעלה את התחרות והפריון וזה משפיע דרמטית על יוקר המחייה. הרפורמות יביאו לחיסכון מידי של יותר מעשרה אחוז – 5-6 מיליארד שקלים".

"כשאנחנו מדברים על איך להוריד את יוקר המחייה ועלייה בפריון אין ברירה והרפורמה הזו היא חשובה. אני יודע שיש עשייה לא קטנה של הלוביסטים ואינטרסנטים. אם אנחנו רוצים לפעול לטובת עם ישראל אין ברירה. אין פה ויכוח אידאולוגי או פוליטי", הוסיף שר האוצר.

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, אמרה כי הרפורמה תשפיע על כל אזרח במדינה ותביא לצמצום פערים משמעותי, שיאפשר לכל אזרח לחיות באיכות חיים לא פחות מכל מדינה אחרת ב-OECD.

לדבריה, "הרפורמה שמובאת היום מגיעה מתוך התבוננות שאומרת, אין פה עניין לפגוע בתעשייה הישראלית, אנחנו רוצים להבטיח שהם לא יפגעו, אבל האם זה אומר שבגלל זה לא נפתח את ישראל לייבוא רחב ולהסרת חסמים. בואו נעבור למודל הצהרתי שהיבואן יגדיר ואחר כך נגביר את האכיפה והבקרה.

"שאלו האם אנחנו מוכנים לקת סיכון וחלילה מישהו יפגע? נהפוך הוא, אנחנו חושבים שהרגולציה והבירוקרטיה והחסמים שנערמו לאורך השנים, הלכה והצטברה עוד ועוד שכבה ואין שום סיבה לא לפעול באופן אקטיבי כדי לרדד את זה. יהיה פה שיפור באיכות בכמות ובמחיר שכל אזרח משלם. ננגיש לו את מה שמגיע לו", הוסיפה.

"יש אלטרנטיבות גם היום אבל אנחנו צריכים לשאול את עצמינו כמדיניות מה אנחנו רוצים לקדם. תהיה רפורמה מאוד מאתגרת במקצועיות ונעשה תהליכי בקרה ופיקוח מתוך רצון שהתועלת תושג תוך זמן קצר. אני מתייחסת לרפורמת הייבוא כרפורמה מובילה", אמרה ברביבאי.

יו''ר וועדת הכלכלה ח'''כ ביטןשר האוצר ליברמן
ועדת הכספים אישרה את החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים לגיל 65
אושרה: הצעת חוק המידע הפיננסי מתוך הצעת חוק ההסדרים
סוכם: סל הטבות משמעותי לקידום ענף ההייטק הישראלי
הגיעו להסכם: הדיסריגרד יעלה וקצבת נכות כללית תעמוד על 3,700 ₪
מהן מגמות ארוכות הטווח לעשור הבא של המשקיעים?
ועדת הכספים אישרה את המנגנון להחלפת האג''ח המיועדות
מענק חימום: 280 אלף קשישים קיבלו סיוע
ועדת הכספים אישרה את פרק מיסוי הכנסות צבורות
ועדת הכספים אישרה את הגדלת תוספת השלמת ההכנסה לאזרחים ותיקים
יו"ר ועדת הכלכלה: הבאנו בשורה דרמטית למשק