לקראת עונת הטיולים: כך תקבלו טיול מהנה ובטוח

לקראת חול המועד פסח וחופשת בין הזמנים, כשרבים מאיתנו יוצאים לחיק הטבע להתענג מהבריאה הנפלאה, כדאי לדעת כיצד לעשות את הטיול מהנה ובטוח

לקראת עונת הטיולים: כך תקבלו טיול מהנה ובטוח

חג הפסח וימי חול המועד הקרבים הם מהתקופות המבוקשות ביותר לטיולים בטבע, כאשר רבבות מטיילים מנצלים את אווירת החג, החופש מהעבודה ומזג האוויר הנעים, כדי לטייל בשמורות הטבע והגנים הלאומים, ליהנות מהפריחה היפה וגם משלל הפעלות וחוויות המוצעות לקהל הרחב.

יחד עם זאת כדי שהטיול ייזכר כחוויה חיובית וכדי שנחזור הביתה בשלום כדאי לדעת מספר דברים לפני שיוצאים לטייל.

הכנה מקדימה
חשוב ביותר לתכנן את המסלול מראש ולהיות בקיאים בפרטיו כגון אורכו, משך הטיול, דרגת קושי ולאיזה סוג מטיילים הוא מותאם, בין אם למשפחות וגיל ילדים מסוים ובין אם למטיילים מטיבי לכת.

כמו כן, חשוב להתעדכן במזג האוויר הצפוי ולהתאים את המסלול בהתאם. כך יש להימנע לדוגמה ממסלולי הליכה ארוכים במדבר בעומס חום קיצוני או הליכה בנחלים במזג אוויר הצופה שיטפונות באזורים מועדים לכך כמו נחלי הדרום והמזרח.

להישאר על המסלול
חשוב להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת, לקרוא את הנחיות השילוט המוצב בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול ולהישמע להנחיות הפקחים בשטח. הקפידו על הליכה בשבילים המסומנים שתוכננו בקפידה ואל תתפתו לחרוג מהם גם אם נראה לכם שיש איזה מוקד עניין או נוף שכדאי לראות או לגלות. הדבר עלול לגרום לאיבוד הדרך, לפגיעה בטבע ולסיכון חייכם.

ארץ ישראל ביופיהאילוסטרציה

לטייל רק בשעות האור
הקפידו כי טיול ברגל יתחיל בשעות האור, כשעה לאחר הזריחה, ויסתיים טרם החשכה. ההליכה בשעות החשכה מסוכנת ואסורה בהחלט. ליתר בטחון קחו מרווחי בטיחות בלוחות הזמנים. אם איבדתם את דרככם והלילה קרב, עיצרו במקום וצרו קשר טלפוני לסיוע.

הצטיידו בהתאם
קחו עמכם כמות מים מספקת בהתאם לאופי הטיול. לא פחות מליטר מים לאדם לכל שעת הליכה בהתאם למשך המסלול ומזג האוויר הצפוי. לצד זה היערכו עם ציוד מתאים: לבוש מתאים ונוח לטיולים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כובע וגם טלפון נייד עם סוללה טעונה.

עדכנו את מי שצריך בדבר הטיול
מומלץ לעדכן את הקרובים לכם בפרטי המסלול ולהשאיר הודעה בכתב באתרי הרשות או על חלון הרכב בה יפורטו פרטי המטייל, טלפון, המסלול המתוכנן, מספר משתתפים ולוח זמנים. הדבר קריטי ביותר במידה ותלכו לאיבוד או תתעכבו במסלול ושעת החשכה תתקרב.

שימרו על עצמכם אבל גם על הטבע
הטבע היפה של ישראל הוא של כולנו וכדאי לשמור עליו. הימנעו מלהשאיר לכלוך אחריכם וקחו עמכם שקית אשפה לאיסוף הפסולת במהלך המסלול.

פסולת האדם, מעבר לכך שפוגעת בנוף ובצד האסתטי של הטבע, מסוכנת מאוד לבעלי החיים שעלולים להיחנק ממנה ומגבירה גם את הסכנה לשריפות. אל תתקרבו לחיות הבר, גם לא למטרת צילום, ואל תאכילו אותן. מגע זה גורם להסרת הפחד הטבעי של חיות הבר מבני אדם וכתוצאה מכך להתקרבותן לסביבות של בני אדם.

הכנרת המדהימה

הקרבה מסכנת את חיות הבר ומובילה בין היתר לסכנת דריסה ותזונה משיירי אשפה שאינה עונה על דרישות התזונה שלהן ומסכנת גם אותנו: מגבירה את הקונפליקט, המטרדים והחיכוך עם בני האדם.

בתוך כך ימי האביב הם גם ימי הפריחה של מיני פרחים רבים. על מנת לשמור על הטבע ויופיו הקפידו לא לרמוס ולא לקטוף את הפרחים.

עצים למדורה לא מהשמורה!
בשמורת טבע ובגנים הלאומיים חל איסור על הבערת אש למעט במקומות בהם השילוט מתיר זאת, ורק במקומות או במתקנים המיועדים לכך. בתוך כך אסור להבעיר צמחייה מקומית: עצים, שיחים, ענפים וזרדים.

צמחיה, גם אם יבשה, חיונית למערכת האקולוגית ולחיות הבר במגוון שימושים: מקור מסתור מטורפים, עמדת תצפית לציפורים, צל מהשמש, מזון ליונקים, בית גידול לחרקים ופטריות, חומר אורגני המזין ומייצב את הקרקע ועוד.

במהלך החג רשות הטבע והגנים תציב עשרות תחנות מידע ברחבי הארץ באזורי הטיול המבוקשים ומעבר להדרכה והכוונת המטיילים, תחולקנה גם שקיות אשפה למטיילים. מוזמנים לבוא לבקר.

שימו לב בנוסף כי בצל הגבלות הקורונה ומכסות הביקור הקיימות בכל אתר, הכניסה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים קולטי הקהל בתשלום תתאפשר רק בתיאום ביקור מראש באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

טיול מהנה!

עצי זית. הדרך של הפלאחים לכבוש את הארץ
טיפים עסקיים לתקופת החגים‎‎
אל תהיו שליליים: על דירוג אשראי והדרך לשפר אותו
הפיקוח על הבנקים: עמלה תפעולית אחת בעת פירעון מוקדם של משכנתא
לקראת סוכות: חלוקת סכך בחינם
לקראת חג סוכות: מומחי מכון התקנים בטיפים לבטיחות בסוכה
שופרסל מזהירה מניסיון הונאה של לקוחות
אופניים לילדים? דעו את הסיכונים
בעקבות חשמול הרכבות: שאטלים בחינם
נוסעים לראש השנה? בדרכים הללו עלולים להיות פקקים
קניתם מוצר חשמלי? אתם זכאים לפינוי המוצר הישן מביתכם בחינם!