מפקח המקוואות בדק במסע לאוקראינה מעל ממנין מקוואות

במהלך חמישה ימים בלבד גמע מפקח המקוואות מעל 2,000 קילומטר לצורך הרחבת גבולות הטהרה באוקראינה

מפקח המקוואות בדק במסע לאוקראינה מעל ממנין מקוואות מפקח המקוואות הרב יהודה לייב מינצברג בבדיקת המקוואות באוקראינה

במהלך 5 ימים באוקראינה בשבוע שעבר הספיק מפקח המקוואות הנודע הרב יהודה לייב מינצברג לבדוק ולתקן 13 מקוואות בערים שונות, תוך שהוא גומע במהלך הימים הללו מעל 2,000 קילומטר.

את המסע הזה עשה מטעם "מרכז רבני אירופה" שמימן את כל שהותו. בגלל לוח הזמנים הצפוף והיעדים הרבים חלק מהעבודות נעשו בשעות לילה מאוחרות או בוקר מוקדמות. את זמן הנסיעות הארוך בין הערים השונות ניצל הרב מינצברג לתת תנומה לעיניו.

את המסע התחיל בעיר צ'רניגב, אליה יצא עם נהג מקומי מיד כאשר נחת באוקראינה הרב המקומי, הרב ישראל זילברשטיין יחד עם אנשי הקהילה היהודית המקומית ביקשו לבנות מקווה כהלכתה אך מצאו עצמם מסתבכים עם בניין המקווה והאוצרות עקב דרישות שונות שנכפו עליהם על ידי המועצה המקומית.

עם הגעתו של הרב מינצברג למקום הוא קיים ישיבה ארוכה עם המהנדסים המקומיים ובמשך זמן רב הסביר להם כיצד להמשיך בבניה כך שהיא תושלם במהרה וניתן יהיה להפעיל את המקווה. "סידרתי להם את התוכניות והסברתי איך לסיים את האוצר ולהוריד מהגג את מי הגשמים. רק כאשר היה להם הכול ברור לפרטי פרטים הם אישרו את התוכניות ויכולתי לצאת ולהמשיך אל היעד הבא".

משם נסע הרב מינצברג לז'יטומיר. רבה של העיר ומערב אוקראינה הרב שלמה וילהלם הקים מרכז יהודי שוקק הכולל בתוכו מקווה טהרה מרשים ומהודר בסיוע מרכז רבני אירופה לבדיקת המקווה המקומית.

מדובר בנסיעה האורכת שעות רבות והכל ע"מ להדריך ולסייע לרבנים המקומיים כיצד להחליף את אוצר מי הגשמים. את שהותו בעיר ניצל ללבן הלכה למעשה עם הרבנים במקום שורה של נושאים. את אוצר מי הגשמים רוקנו ומילאו מחדש ממאגר שיש במקום. "היתה שם עבודה והדרכה מפורטת והשארתי להם שורה של הוראות מפורטות והצעות לפתרון בעיות שונות" סיפר הרב מינצברג.

הגעתו של הרב מינצברג לעיירות באזור עשתה לה כנפיים. הוא קיבל בקשה מרב קהילה בברדיטשוב לבוא ולבחון מקווה עליו התעוררו מספר שאלות. "יצאתי בעלות השחר, ושעה תמימה עשינו בדרכים עקלקלות כדי להגיע למקום", מתאר הרב מינצברג, ומוסיף: "בחסדי השם הצלחנו לתת מענה, והזמן הרב שעשינו במקום לא מנע מאיתנו להמשיך בתכנית המסע המקורית, שכללה נסיעה לצ'רקס שנמצאת במרחק 5 שעות נסיעה".

"המקווה שם נבנה לפני 12 שנה ע"י הרב דוב אקסלרוד רבה של העיר. מיד עם הגיענו למקום ראינו שיש צורך בשיפורים שונים. היתה לנו סייעתא דשמיא. דברים שבדרך כלל אורכים זמן רב הסתדרו כאילו מאליהם בתוך זמן קצר. נושאים שבדרך כלל צריך להסביר בפרוטרוט הובהרו בזמן קצר, מה שאפשר לנו להמשיך במסע ללא עיכובים מיותרים", הוסיף הרב.

"היעד הבא היה העיר אומן השוכנת במרחק 4 שעות נסיעה", המשיך הרב מפקח המקוואות, וסיפר: "הגענו למקום בשעת לילה מאוחרת מאוד אך היהודים במקום שהמתינו לנו זמן רב התעקשו שמיד לאחר שנאכל משהו נבוא לראות את המקווה המקומי והמפואר. לאחר שבדקתי את מה שהיו צריכים מיהרנו אל היעד הבא".

העיירה אנטבקה הסמוכה לקייב היתה היעד הבא. עבודה רבה המתינה לרב מינצברג והוא הקדיש למקום יממה שלמה. שעות רבות הקדיש לתיקון ושיפוץ המקווה במקום. לאחר מכן נסע לקייב שם התארח בביתו של הרב משה ראובן אסמן רבה של קייב, עמו סייר במקווה המקומי.

בשעת בוקר מוקדמת עשו השניים את דרכם לשני מקוואות מקומיים במרכז העיר שנמצאות בשלבי בניה סופיים. את הסיור סיימו במקווה נוסף הנמצא בתהליך בניה והיה צורך בפתרון יצירתי למאגר מי הגשמים שנבנה במקום.
"כאשר חזרתי לישראל", סיפר הרב מינצברג, "עמדתי המום מול לוח הזמנים שאנשי 'מרכז רבני אירופה' הציבו לי וההספק הרב. ברור לי שהיתה כאן סיעתא דשמיא רבה".

מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג הודה להרב מינצברג על המאמצים הרבים ומציין כי מאחר ובמדינות אלו אין פיקוח והדרכה כפי שיש בארץ ישראל שיש בכל עיר מועצה דתית וכדו' המפקחים על תפעול המקוואות, לפיכך יש צורך לשלוח מידי תקופה רב מפקח שיבדוק ויסייע בידי הרבנים המקומיים בבדיקת המקווה המקומי.

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין מסר שפעילות זו היא חלק מפרוייקט הדגל של מרכז רבני אירופה אשר סייע עד כה בבנייתן של 77 מקוואות טהרה ברחבי אירופה.

מפקח המקוואות הרב יהודה לייב מינצברג בבדיקת המקוואות באוקראינה
מה זה? יצור לא מזוהה נתפס במצלמה
לאחר האזהרות לאיראן: תקרית צבאית בקרבת חופי איחוד האמירויות
צפו: כך חוצים את הצומת כאשר הכביש מוצף
צפו: גם דובים באים לרחוץ בבריכה
לוויין רוסי גרם לאיבוד שליטה בתחנת החלל הבינלאומית
רבני הקהילות באירופה הוכשרו לדווח על תכנים אנטישמיים ברשת
ראש השנה מתקרב: בבלארוס כבר מוכנים לחסידים
יו"ר הפרלמנט הטורקי: "טורקיה ואזרבייג'ן מקימות צבא מאוחד"
לקראת היום הקדוש: הכנות לקליטת מאות חסידים מכל העולם • גלריה
אוקראינה: 3 בחורי ישיבה נהרגו בהתרסקות מטוס קל