זעקת הרופאים: "ההזנחה בבית החולים 'העמק' מסכנת חיים"

מחסור בציוד בסיסי • קרבות בין המחלקות על חדרי הניתוח • 23 מנהלי מחלקות מתריעים: "המוסד שמשרת את תושבי הצפון במסלול התרסקות"

זעקת הרופאים: "ההזנחה בבית החולים 'העמק' מסכנת חיים" בית חולים העמק

מנהלי מחלקות בביה"ח "העמק" בעפולה מתריעים כי ההזנחה החמורה שממנה סובל המוסד הרפואי בשנים האחרונות, הן בהשקעה בציוד והן בהשקעה בכוח אדם, עלולה לסכן חיי אדם, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

רופאים בכירים במוסד, שבו 580 מיטות אשפוז, והוא משרת כ-700 אלף איש מהצפון, מתריעים בפני הנהלת הכללית על "הזנחה וייבוש" של בית החולים עד כדי פגיעה חמורה בתפקודו. מדובר במנהלי מחלקות ילדים, כירורגיה, פנימיות, אורתופדיה, גינקולוגיה ועוד, שמזהירים כי המחסור החמור בתקציבים, בכוח אדם ובציוד יפגע באיכות הטיפול שהם יכולים להציע לתושבי הצפון.

מנהלי המחלקות מתריעים כבר יותר משבעה חודשים על המצב הקשה בפני הנהלת הכללית ויו"ר דירקטוריון כללית, יוחנן לוקר, אך לטענתם - לא חל כל שינוי במצב. השבוע נפגשו מנהלי מחלקות בבית החולים פעם נוספת עם אלי כהן, המנהל הנכנס של כללית, והעלו בפניו את המצוקה הגדולה.

בין הבעיות שאותן מציפים המנהלים: מחסור במיטות טיפול נמרץ, מחסור בצוות רפואי ובכוח אדם במחלקה הקרדיולוגית "עד כדי סיכון חיי אדם", מחסור בחדרי ניתוח שגורם למאבק בין מחלקות על זמן חדרי ניתוח וביטול ניתוחים אלקטיביים. כמו כן, מנהלי המחלקות מוחים על כך שבבית החולים, שמשרת אוכלוסייה של כ-700 אלף איש, אין מחלקת נוירוכירורגיה חיונית שמעניקה טיפולים מתקדמים ומצילי חיים לשבץ, ושאנשים עם פגיעות ראש קשות ומטופלים מהאזור עדיין צריכים להתפנות לרמב"ם בחיפה.

"רופאים חדשים ברמה טובה אינם רוצים עוד להצטרף אלינו, יש תקנים פנויים שלא ניתן לאייש אותם. ממוקד של מצוינות הפך 'העמק' לבדיחה עצובה"

"מתוך דאגה כנה לגורל בית החולים ותושבי העמק אנו מבקשים להיפגש איתך אישית", כתבו המנהלים ליוחנן לוקר, "כדי להעלות את חששותינו לגבי מסלול היעדר ההתקדמות, וליתר דיוק ההתרסקות, של בית החולים האהוב שלנו". הרופאים הוסיפו: "אנו צופים בעיניים כלות איך בית החולים נסוג, קופא על שמריו, מאבד יתרון, מאבד איכות, מאבד סיכוי להובלה באזור".

ניתוח, אילוסטרציה

שנים ארוכות של מאבק

מאבק מנהלי המחלקות לשיפור איכות הטיפול בבית החלים החל כבר לפני שלוש שנים. במאי 2018 נפגשו מנהלי המחלקות עם פרופ' דוידסון, המנכ"ל היוצא של הכללית. לדבריהם, בפגישה זו הוא "הזדעזע ממצב בית החולים והבטיח לפעול מיידית להשוואת מעמדו לזה של בית החולים סורוקה בדרום", אך מאז לא השתנה דבר. המנהלים טוענים כי "בית החולים העמק סובל מהזנחה של שנים רבות, מייבוש ומדיכוי".

דו"חות רבים של משרד הבריאות הצביעו על פערים בכוח אדם, בזמני המתנה לטיפולים, וגם בתוחלת החיים בין המרכז לפריפריה. בבית החולים טוענים שהם מופלים לרעה גם בהשוואה לבית חולים פריפריאלי אחר - סורוקה בבאר שבע.

"ציוד בסיסי בחדרי הניתוח חסר, ואנחנו נאלצים לפשוט יד ולבקש סיוע מבתי חולים קטנים באזור. ילדים שזקוקים לבירור רפואי נוסף, לא מצליחים לקבל אותו בבית החולים"

בהנהלת הכללית ובבית החולים מתגאים אמנם בהקמת מרכז מתקדם וחדש לטיפול בסרטן בשם "בית שולמית", אך מנהלי המחלקות טוענים כי המבנה הוא "נזם זהב באף חזיר", וכי מדובר במבנה אחד שבנייתו ארכה כמעט שני עשורים.

מלחמה על שעות ניתוח

טענות נוספות של המנהלים נוגעות לאיכות המחלקות: במחלקה הקרדיולוגית מספר הרופאים והמיטות מצומצם עד כדי "סכנה לחיי אדם", ובמערך נשים ויולדות יש חוסר בכוח אדם רפואי, ורופאים בכירים מבצעים פעולות של מתמחים. הרופאים מציינים כי "ציוד בסיסי בחדרי הניתוח חסר, ואנחנו נאלצים לפשוט יד ולבקש סיוע מבתי חולים קטנים באזור". לטענתם, ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי יש ארבע-שש מיטות בלבד. מערך הדימות, שאמור לספק שירותי רנטגן CT ו־MRI לכלל מחלקות בית החולים, לא מתפקד כנדרש. ילדים שזקוקים לבירור רפואי נוסף לא מצליחים לקבל אותו בבית החולים.

מה חסר בבית החולים?

"רופאים טובים ברמה טובה אינם רוצים עוד להצטרף לשורות 'העמק'", כותבים מנהלי המחלקות, "יש תקנים פנויים שלא ניתן לאייש אותם. ממוקד של מצוינות הפך העמק לבדיחה עצובה". הם מציינים כי רופאים שוקלים לעזוב את בית החולים, ומאשימים כי הנהלת המוסד המליצה למועמדים להתמחות בבתי חולים אחרים.

תוכנית להצלת המוסד

המנהלים דורשים להוסיף תקנים, תקציבי בינוי ומיטות אשפוז. הם גיבשו תוכנית חומש לבית החולים שנשלחה ליו"ר דירקטוריון הכללית, למנהל "העמק" זיו רוזנבוים ולד"ר אורלי וינשטיין, מנהלת חטיבת בתי החולים בכללית. התוכנית כוללת תוספת 65 תקנים של צוותי רפואה, 40 תקני סיעוד, 30 תקני עובדים פרה־רפואיים (פיזיותרפיה, תזונה ועוד) ו-20 תקני עובדי מינהל.

עוד כוללת התוכנית תמריצים לעידוד הגעה של רופאים לביה"ח "העמק" ותקציב פיתוח של 300 מיליון שקלים להשלמת קומה של טיפול נמרץ נשימתי, נוירוכירורגי, כירורגיית חזה ולב ופגייה. נוסף על כך, דורשים הרופאים להשלים את בניית חדרי הניתוח החדשים, תוספת 81 מיטות אשפוז, וכן תוספת של 180 מיטות נוספת על פני ארבע שנים. הרופאים דורשים שבית החולים יזכה לקבל טכנולוגיות מתקדמות, ובהן רובוט לניתוחים, מכשירי הדמיה CT ו-PET-CT ועוד.

חבר הכנסת אופיר כץ (הליכוד) שנדרש לנושא מסר: "המכתבים מעלים תמונת מצב מחרידה של חוסר יכולת לספק שירות רפואי ראוי. מצער לראות שכללית מעדיפה להשקיע יותר משאבים במרכז הארץ ולזנוח את ביה"ח 'העמק', שמשרת רבים מתושבי הצפון. אמשיך להיאבק למען שיפור איכות חייהם של תושבי הפריפריה".

מכללית נמסר בתגובה: "אנו שותפים לדאגתם של מנהלי המחלקות המצוינים ב'העמק' ופועלים בנחישות להשגת התקציבים הדרושים. נדגיש כי בתי החולים של כללית אינם נהנים מתקציבים כמו אלה הממשלתיים, למרות זאת, בתי החולים שלנו, ובכללם 'העמק', דורגו על ידי משרד הבריאות בצמרת בתי החולים בישראל באיכות הטיפול".

מרכז רפואי העמק
בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח