הצבה שנפגעה מסיבה מסתורית הוחזרה לים • צפו

הבוקר לאחר 4 חודשים של טיפול, הוחזרה לים צבה שנמצאה פצועה מסיבה לא ברורה

הצבה שנפגעה מסיבה מסתורית הוחזרה לים • צפו

"ג'ודית", נקבת צב ים חום בוגרת, נפלטה לחוף בשמורת טבע הבונים בחודש מרץ, כשהיא רזה ומותשת, ולמזלה נמצאה ע"י עידן לוי, עובד בשמורה.

עידן מספר על הרגע בו מצא את "ג'ודית": "הגעתי בבוקר למפרץ הסרטנים וראיתי צבה בחוץ, בדקתי שהיא חיה לפי הנחיות רשות הטבע והגנים. הצבה הייתה גדולה ויחסית כבדה ולכן קראתי ליהודית, תושבת עין איילה שכל בוקר מגיעה לשמורה להליכה והיא עזרה לי להרים את הצבה לרכב - מפה השם שנתנו לה – ג'ודית".

פקח רשות הטבע והגנים רותם שדה הביא את "ג'ודית" מיד למרכז הארצי להצלת צבי ים, שם עברה בדיקות וטופלה. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT ע"י הווטרינר ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי", התברר כי היא סובלת מנוזלים בריאות ובאוזניים.

פגיעות פנימיות אלו הינן פגיעות הדף, אשר נגרמו ככל הנראה כתוצאה מפיצוצים תת ימיים שמקורם טרם ידוע. הדף הפיצוץ גורם לפגיעה בדרך כלל באיברים בעלי חללי גז לדוגמת: ריאות ואוזן תיכונה. הפגיעה הקריטית היא בד"כ באיכות ויעילות הנשימה, ובהתדרדרות המצב הבריאותי לבצקות ודלקות בריאות, חוסר שמיעה, תפקוד לקוי עד חסר של אברים פנימיים ותיתכן אף פגיעה מוחית.

"ג'ודית" טופלה ועברה שיקום במרכז ההצלה במשך כ-4 חודשים, במהלכם היא קיבלה בריכת מי ים נקיים בטמפרטורה קבועה, מזון מתאים, ניקיונות סדירים ועוד.

הפגיעות של "ג'ודית" החלימו, היא מגלה התנהגות של צב ים בריא ומוכנה לחזור לטבע. היא צפויה להשתחרר חזרה הבוקר אל הים בחוף המרכזי של שמורת הטבע חוף הבונים, בליווי צוות העובדים , שהצילו אותה.

במקביל לאירוע השחרור, יפעל דוכן הסברה אשר יספק מידע אודות פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על צבי הים בישראל, פעילות המרכז הארצי להצלת צבי הים, מידע כללי אודות צבי הים, מחזור החיים ומפגעים, הדגמה לילדים של קבלה וטיפול ראשוני בצב ים פצוע (בדמות בובה) ועוד.

מצאתם צב ים חי או מת בחוף? צלמו את הצב, שימרו מיקום מדויק ודווחו מיד למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*. אל תעזבו את הצב והמתינו להגעת פקח/מתנדב או הביאו את הצב ישירות למרכז ההצלה לאחר הדיווח.

בשום אופן אל תנסו להחזיר את הצב לים! צב ים שנפלט לחוף הוא חלש וצריך טיפול רפואי. גם אם כלפי חוץ הוא נראה שלם, רוב הסיכויים שהוא סובל מפגיעות פנימיות, דוגמת פגיעות הדף.

המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, האמונה על הגנת חיות הבר בישראל, הוקם בשנת 1999 במטרה לשקם ולהשיב חזרה לטבע את צבי הים הפגועים לאחר טיפול, התאוששות והחלמה. מאז הקמתו, טופלו במרכז למעלה מ-1,000 פרטים, עיקרם צבי ים חומים, ירוקים וכן צבים רכים, צבי ביצה ואף חמישה דולפינים.

כ- 70% מצבי הים שוחררו חזרה לים. הרוב המוחלט של צבי הים נפגעים מפעילויות אנתרופוגניות, דוגמת הסתבכות בפסולת המושלכת לים, דיג בשוגג, פגיעות מכלי שיט, פיצוצים ימיים, זיהום אור ועוד.

הצבה שנפגעה מסיבה מסתורית הוחזרה לים

רן לוי, רשות הטבע והגנים

ירושלים: רגל של ילד חרדי נתקעה באופניים
פתיתים שחורים קלים נחתו מהים בחלק מחופי ישראל
בית שמש: בלב השכונה החרדית ילד נעקץ מעקרב
ועדת החוקה אישרה את הארכת התו הירוק
צפו: כשאפי מנסה להירדם בסוכה
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה