התקדמות בחוק האזרחות: המטרה - אישור טרם הפגרה

שבוע סוער צפוי בכנסת, רגע לפני סיום מושב החורף והיציאה לפגרה • מטרת הקואליציה: קידום מרבי של חקיקות • לא ברור אם החוק להגבלת כהונת רה"מ יעלה להצבעה

התקדמות בחוק האזרחות: המטרה - אישור טרם הפגרה מליאת הכנסת

חוק האזרחות שהפך לסמל לאחת הבעיות המרכזיות בקואליציה המורכבת מסיעות ימין וממפלגות השמאל והערבים, מתקדם לקראת סיכום וככל הנראה יגיע להצבעה עוד בטרם היציאה לפגרה בשבוע הבא, כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

החוק נמצא בימים אלה בדיונים בוועדת חוץ וביטחון, ואתמול הצדדים התקדמו לכיוון סגירת פרטים. מי שמנהל את הדיונים בנושא הוא יו"ר הוועדה ח"כ רם בן ברק מיש עתיד ושמחה רוטמן מהציונות הדתית.

ח"כ מעוז מאיים

כזכור, החוק עבר כתוצאה ממהלך חריג שבמסגרתו הצביעו האופוזיציה והקואליציה לתמוך גם בנוסח מוסכם, למרות התנגדות מרצ ורע"מ. במרכז המחלוקת עומדים שני סעיפים עיקריים - דרישה של רם בן ברק ויש עתיד שהוראת השעה תהיה למשך שנה ושמונה חודשים מול דרישה של רוטמן להארכת הוראת השעה בשנה אחת בלבד, כפי שהוסכם גם בחוק הממשלתי שעליו עובדים הצדדים.

נושא נוסף שעליו דנים הוא סעיף המטרה שדן במשמעות הרחבת החוק כחוק ביטחוני לאומי. ח"כ שמחה רוטמן אמר: "אני מקווה שכל הסיעות הציוניות בכנסת יתאחדו להעברת חוק אזרחות מאוזן ויצטרפו אלי לשמר את חומת המגן של מדינת ישראל".

ח''כ אבי מעוז

בתוך כך, חוק הדגל של תקווה חדשה, החוק להגבלת כהונה, שבשבוע שעבר משך שר המשפטים גדעון סער כיוון שלא היה לו רוב, נתקל גם השבוע בקשיים.

ח"כ אבי מעוז מהציונות הדתית חולה בקורונה, ואתמול הוסכם על כך שהוא יקוזז, כלומר החוק שזקוק ל־61 אצבעות לא יוכל לעבור. ‏ח"כ מעוז איים כי יגיע לכנסת במידה שלא יקוזז: "אני מאוד מקווה שגדעון סער יכבד את הסיכומים עם האופוזיציה בדבר קיזוז חברי כנסת החולים בקורונה. במידה שסער יסרב לקזז אותי - אגיע לממש את זכות ההצבעה שלי בכנסת בעודי מאומת". ייתכן כי בסופו של דבר ההצבעה תידחה.

מבול של חקיקות

בד בבד, כאמור ביום ראשון הבא תחתום הכנסת את מושב החורף ותצא לפגרה עד תחילת חודש מאי. עובדה שמותירה עוד שלושה ימי העברת חוקים במליאת הכנסת שפועלת בימים שני-רביעי. השבוע הקרוב צפוי להתאפיין בחקיקות בזק, ובהמשך צפויה האופוזיציה להתנגד לחוקים של הקואליציה ולהפך.

הקרב על הפיזור: כל התרחישים לקראת הישיבה הסוערת
"רצון העם זה ממשלה חלופית": מקלב בדיון על חוק פיזור הכנסת
"אתם צבועים": דברי מקלב בוועדת החוקה על חוק הנאשם
"לא נשב בקואליציה עם תומכי טרור": אמסלם וסמוטריץ' באמירה נחרצת
"מי יודע מה יהיה": פרוש עלה למעונו של הגר"ד לנדו להתייעצות‎‎
"הציבור הישראלי אינו בן ערובה לא ביחס למועד הבחירות ולא לתקנות"
בן גביר: "אתה שותף של אוסאמה, הפכת את הוועדה לקרקס"
במוסד ילחצו על לפיד: אל תשנה מדיניות - תתנגד להסכם עם איראן
בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד