הפוסק הגר"י רצאבי: חשש שהחיסון יגרום למחלות קשות

לאחר שהתחסן הבוקר ובעקבות ספקולציות שעלו לגבי דעתו, חש פוסק עדת תימן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט”א להעמיד דברים על דיוקם

הפוסק הגר"י רצאבי: חשש שהחיסון יגרום למחלות קשות הגר

הבוקר התחסן לנגיף הקורונה הגאון רבי יצחק רצאבי שליט”א פוסק עדת תימן ומח”ס שולחן ערוך המקוצר ושא”ס, במרפאת כללית בבני ברק בסיועו של נחמיה בלושטיין – מנהל מגזר החרדי של כללית גוש דן.


הרב שליט”א בשבועות האחרונים במסגרת שיעורו השבועי עסק בין היתר גם בנושא חיסוני הקורונה, וקרא שיש להקדים ראשית כל ולהתחסן ברוחניות ורק לאחר מכן להתחסן בגוף מפני הנגיף, ועל פי הנחיות הרופאים לאלו כעת יש להתחסן לאלו הנמצאים בקבוצות הסיכון.


ולהלן ציטוט עיקרי דבריו בשיעורו השבועי במוצאי שבת פרשת וארא ה’תשפ”א:


“נראה שרוב גדולי הדור בעד החיסונים, וישנם כאלה שמתנגדים, וישנם כאלה השותקים, ויש אומרים ‘שב ואל תעשה עדיף’, וישנם המתנגדים בתוקף. בדרך כלל הפשקוילים, אלו אנשים שאינם חותמים את השמות שלהם, ואינם אחראים על מה שהם אומרים. וישנם כאלה, שתמיד אומרים ההיפך. מה שיהיה, תמיד הם יגידו ‘איפכא מסתברא’. בכל אופן, ישנן דעות קיצוניות לכאן ולכאן. י”א שחייבים, וי”א ההיפך, שהדבר מסוכן.


אמנם נראה לי, כי צודק הגר”י זילברשטיין שליט”א, אשר הולך כאן בדרך ממוצעת. הדבר פורסם בחוברת ווי העמודים וחשוקיהם [חוברת מס’ 88, טבת התשפ”א]. יתכן שזה לא נועד לפרסום של־ממש, ואולי הוא עצמו חזר בו לאחר מכן, וכפף דעתו לדעת הסוברים שיש לקחת את החיסון. צריך לברר. עכ”פ שם הוא כותב, וזו היא שביל הזהב לעניות דעתי.


הוא כותב כך, מדינות המתוקנות שהממשלות מאשרות את החיסון, ורוב הרופאים שמבינים איך החיסון עובד, הם אנשים ישרים והם בעד לקחת את החיסון, למרות שהניסוי נעשה בזמן קצר, לדבריהם יש לקחת את התרופה.


אולם אותם האנשים הסוברים שהם לא בסיכון להדבק בקורונה, כיון שהם שמורים היטב, או שהם לא מוגדרים כאנשים בסיכון, ראוי שלא יקחו את החיסון, אלא ימתינו זמן מה, לראות אם אין חשש שהחיסון יגרום למחלות קשות.


כלומר, ישנם אנשים זקנים או חולים, שאצלם ח”ו אם הם יידבקו זאת ממש סכנת נפשות. הרי ידוע מה שאומר התפארת ישראל במסכת יומא [פרק שמיני], שאדם רשאי להיכנס לחשש סכנה, אם בהמשך הוא יגיע לודאי סכנה. ‘רשאי’, לא שזאת חובה. אנשים שנמצאים במצב מסוכן. אבל ישנם אנשים שהם שמורים, נשמרים לשים מסכה ומתרחקים ולא באים במגע עם הרבה אנשים, הם בריאים, וגם אם ח”ו הם יהיו חולים לא מסתבר שזה יהיה מסוכן, ויש צד שכיון שהדבר הזה לא נבדק היטב הרבה זמן, אולי יתגלו דברים בהמשך שהם ח”ו מסוכנים, אזי עדיף שלא יקחו את החיסון הזה. זאת מסקנתו.


הנני מדגיש שוב, שאני רק אומר ‘דעת נוטה’. ח”ו לא אומר בזה פסק־הלכה. אינני יודע. קטונתי מלהכריע בדברים שיש בהם סכנת נפשות, סיכון לכאן ולכאן. אני רק אומר כיוון, כי נראה פחות או יותר שהדרך הממוצעת הזאת היא שביל הזהב. אבל הדבר מוטל בספק, ושנוי במחלוקת”.

מה הפירוש "כבני מרון"? • דף היומי
הגרי"ג אדלשטיין: "איך יהודי מסוגל לעשות גזירות על יהודים?" • צפו
38 שנים להסתלקותו של המקובל רבי מרדכי שרעבי זצ''ל • גלריה
מהי סגולתן העצומה של י"ג מידות רחמים? • דף היומי
אין משהו מתפספס וקורה בלי כוונה? • השגחה פרטית • צפו
האם צריך להאריך במילת אחד של קריאת שמע • הלכה יומית
צפו: שיעורו של הגר"י רצאבי למוצש"ק וירא התשפ"ב
במה מועילה התפילה, אם הכל נגזר כבר בראש השנה? • דף היומי
בברוקלין התכנסו להילולת מרן הגר"ש קורח‎‎ • גלריה
איך משלימים את הרמ"ח תיבות בקריאת שמע • הלכה יומית