עולם כמנהגו נוהג

סקירה תמציתית של אירועי העשור האחרון תלמד אותנו שנתניהו מאמץ זה עידן ועידנים דפוס פעולה קבוע שטבע את חותמו גם ברקימת ממשלתו ה-35.

עולם כמנהגו נוהג

נדמה שבערב הזה יש בעיקר מנצח אחד ושמו בנימין נתניהו. האיש שבספטמבר האחרון היה, בהשוואה כמובן לשנים קודמות, על הקרשים, עם מספרים שחורים במונחים שהרגיל אותנו - ממשיך במשרת הכהונה הבכירה בישראל. זה היה קשה. זה היה לא פשוט. אגלי זיעה ניגרו ממהנדסי הקואליציה המנופחת. אבנים נגולו מעל לבם של טווי הממשלה שהורתה ולידתה בצירים מתמשכים וכואבים. סוף סוף, אחרי 507 יום קמה סוף סוף ממשלה בישראל. הפרשנים נושמים לרווחה, היועצים מתרווחים בכורסא והקמפיינרים מתחילים לחשוב על החברות ורשתות המזון שיפרסמו בחודשים הקרובים. רבים מהם עסוקים עד לרגע זה בניתוח המצב. רוב הנקודות כבר נטחנו דק דק, אך ישנה, לטעמי, נקודה אחת שלא זכתה לתשומת הלב המספקת. 


ההיסטוריה תמיד הוכיחה שמוטב ויעלעלו בין דפיה כדי ללמוד על העתיד. בחינת האירועים הפוליטיים בימיו של נתניהו מעניקה פתח רחב למאפייניו. די היה אם נביט על תמונת העשור האחרון כדי להבין את אחת השיטות המרכזיות בהן עובד האיש. וכדלהלן. 


דצמבר 2009 - נתניהו מנסה לפצל את קדימה. הוא פועל לעריקתם של שבעה חברי כנסת מסיעתה של ציפי לבני. שלא בהצלחה.


ינואר 2011 - מפלגת העבודה פורשת מהקואליציה, נתניהו מצליח להשאיר את אהוד ברק ובכך מפצל את המפלגה. ברק מקים סיעה בשם ״עצמאות״. זכרונה לברכה.


מאי 2012 - מופז, שגבר על לבני בבחירות לראשות קדימה, מצטרף לממשלת נתניהו. חודשיים לאחר מכן הוא כבר בחוץ. קדימה צונחת ומתפרקת מאלטרנטיביותה. 


דצמבר 2014 - דיבורים ממשיים על איחוד בין לבני והרצוג. נתניהו עושה הכל כדי לטרפד את המיזוג. 


אפריל 2016 - נתניהו מקיים מגעים לכניסה אפשרית של המחנה הציוני לממשלה. גם כאן, כמו ב-2012, אחת ממטרותיו המרכזיות היא לפרק את המפלגה מצדו השני של המתרס. 


תחילת מארס 2020 - מביא את אורלי לוי ומתחיל בפירור המשולש הקרוי: ״העבודה-גשר-מרצ״. 


סוף מארס 2020 - מפצל את כחול לבן ומאיין את האלטרנטיבה שעמדה מולו. 


אפריל 2020 - מפרק שוב את מפלגת העבודה. 


מאי 2020 - דולה נתח צר מתוך ״ימינה״.


כפי שניתן לראות, אצל נתניהו פירוק מפלגות היא משנה סדורה ו״הפרד ומשול״ היא תכנית עבודה. הוא תמיד מתביית על איזורים אותם הוא מסמן מראש ופועל ללא ליאות להקצאתם לצרכיו. בתחום הזה הוא רב-אמן. הבאתו את רפי פרץ היא מהמלאכות היותר קלות שיצא לו להוציא לפועל. כשרונו כי רב מזהה תמיד את החוליות החלשות, עט עליהם בטלפיו, משדל אותם בתפקידים, מדבר על לבם, מסביר להם שאין להם מה לחפש היכן שהיו עד היום, ובכך שולט ללא עוררין במערכת הפוליטית. 


הנה כי כן, פירוק כחול לבן, ייבוא העבודה לממשלתו, דלייתו את אורלי לוי אבוקסיס וכן סדקים שיצר בתוך מפלגת האחות הקטנה מימין - אינם מפתיעים כלל וכלל. לא יהיה מדויק לומר כי קל היה להעריך בזמן אמת שבוא נבוא אל התרחיש הפוליטי שהתגבש. כן היה סביר לומר, עוד טרם בחירות מועד ג׳, שאלו יהיו הכיוונים בהם יפעל וילחץ. דפוס הפעולה הלז חקוק באותיות של ברזל בדפי ההיסטוריה, כדלעיל. סוף כל סוף, זה האיש. זה טבעו. זה אופיו. לא נותר אלא להתפלא על אותם שעוד מרימים גבה נוכח מהלכיו האופייניים. 

שיטות קונבנציונליות
ח"כ ברוכי בנאום הבכורה: משבר אמון חסר תקדים בין הציבור החרדי לרשויות אכיפת החוק
האנרכיה מגיעה לכנסת: ח"כ מיש עתיד קורא לציבור - לא לציית לסגר
אושר: מפלגת הבית היהודי מתפלגת מסיעת ימינה
נדחו כל הצעות אי האמון שהגישו סיעות האופוזיציה
ועדת הקורונה אישרה את צו ההגבלות בהחרגת בריכות השחייה וחדרי הכושר
השר אורי מקלב לנתניהו: "הציבור שלנו תמך בך, אך כעת איבדנו את זה"
נתניהו גינה את התנהגות השוטרים שתועדו מכים חרדים • ישיבת רה"מ ויהדות התורה
השר דרעי לרה”מ נתניהו: ״היד הקלה נגד החרדים חייבת להיפסק"
ח"כ אשר תוקף: "לציבור החרדי נעשה עוול גדול מאוד" • צפו
סקר טרי: הליכוד מתרסק; ימינה מתחזקת על חשבונו של נתניהו