דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות

המערכת הפוליטית כולה ממתינה להכרעת בג"ץ על מינוי שר הפנים והבריאות • השאלה שנותרה פתוחה: כמה זמן יאלץ דרעי להמתין מחוץ למשלה אם המינוי ייפסל

דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות אריה דרעי ובנימין נתניהו

בזמן שהמערכת הפוליטית מחכה לפסיקת בג"ץ בעניין מינוי דרעי לשר, יו"ר ש"ס דרש מנתניהו לבטל את עילת הסבירות כמה שיותר מהר, אם המינוי ייפסל. דרישה זו מגיעה בצל הפרסום ב"ישראל היום" כי אם בג"ץ יורה לנתניהו לפטר את דרעי, אז רה"מ יעשה זאת ולא "ישבור את הכלים", לדברי מקורביו.

על פי הדיווח ב'ישראל היום', במקרה שהמינוי ייפסל בטענה לאי סבירות, נותרו כמה שאלות פתוחו - האם באמת יהיה ניתן לבטל את עילת הסבירות באופן מזורז כפי שדורש דרעי. וכן כמה זמן יאלץ דרעי להמתין מחוץ לממשלה, ללא תפקיד שר.

מוקדם יותר פרסמנו כי בסביבתו של נתניהו אמרו בעניין האפשרות שמינוי השר דרעי ייפסל: "רה"מ יביע את מחאתו אך יפטר את דרעי, וכך יראה לציבור את הסיטואציה שבה העם בוחר אדם והשופטים פוסלים אותו. לא תהיה שבירת כלים".

"אם בג"ץ יכריח את נתניהו לפטר את דרעי הוא יפעל לפי פסיקת בג"ץ, אבל צריך שידעו כולם שבית המשפט הכריח את ראש הממשלה, נגד רצונו, לפטר שר", אומרים מקורבי נתניהו ומוסיפים: "יש פה מאבק אדיר ויש פה הזדמנות להראות למי שעדיין חושב שלא צריך את התיקונים של שר המשפטים לוין להבין למה הוא טועה. אם יש מישהו בציבור שלנו שחושב שלוין הגזים, יבוא פסק דין שמורה לראש ממשלה לפטר שר - ראש מפלגה שנבחר על ידי הציבור - וישכנע אותו.

"כדי שהציבור יבין, צריך שראש הממשלה בעל כורחו יעשה את האקט הזה, יביע את מחאתו ויראו כולם מה קורה כאן. ראש ממשלה שמפטר שר בניגוד לרצונו יהיה אקט שיירשם בהיסטוריה". לדבריהם, "נתניהו יעשה את זה, אין מצב שלא. להבדיל מהם (מערכת המשפט - י"ש) אנחנו לא שוברים את הכלים. כל עוד החוק מאפשר לבית המשפט לעשות את הדברים הללו חייבים לשמור על החוק, אבל נתקן את הדברים. צריך להבין איפה הגבול. אנחנו לא נתעסק במשפט והשופטים לא יעסקו במשילות".

כמו כן, דרעי התייחס בשיחות סגורות לפסק הדין הצפוי ואמר: "אני לא יודע מה תהיה דרך הפעולה. נתניהו, לוין והקואליציה צריכים למצוא פתרון, זה לא עניין נקודתי של ש"ס, יש פה מאבק בין שני קצוות ואנחנו נכנסנו לקו האש. ברור שאי אפשר להמשיך עם המצב שבו בית המשפט פוגע באנשים שהלכו לקלפי. אני יודע שנתניהו רוצה לפתור את הבעיה".

לדברי דרעי, "אני לא אתפטר. העתירה היא לא נגדי, היא נגד ראש הממשלה שצריך לפטר אותי. מה רוצים, שאני אעזור לבג"ץ להוציא את הערמונים מהאש? הציבור בחר בי - לא בית המשפט העליון בחר בי".

בלשכת נתניהו סירבו להגיב לדרישה של דרעי.

מלשכת דרעי נמסר בתגובה לדיווח: "הדברים אינם נכונים".

פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת
היום תתקיים השבעת ממשלת נתניהו, אלו השרים והתפקידים