בעולם שבו לא מלוכדים - אי אפשר לעשות כלום!

כל אדם הוא פונטציאלי השאלה ל-מה, וכל חברה היא פונטציאלית והשאלה ל-מה. אך מה יעשו כל היחידים והסוגים - כשהגיע לפיתחנו דבר אירגון שהוא קשור בכולם ביחד? אני דני סילבר ואשמח להיות איתכם לכמה רגעים

בעולם שבו לא מלוכדים - אי אפשר לעשות כלום!

ישנם מדינות בארצות הברית שמנוהלות על ידי דמוקרטים - הקורונה שם גואה, השילטון הדמוקרטי לא יוזם תוכניות בשביל למגר את הקורונה, ומה שקורה אצלם - המדינות סגורות, אין יוצא ואין בא מהמדינה, למה? כי הן מדינות אדומות ולתפיסה הדמוקרטית אין עניין בסחר או שיגשוג כלכלי - תרתי לרעותא, היות והם דוגלים ביישום המון דעות שונות ומגוונות וחירות האדם, אולי הדעות השונות והמגוונות שביניהם לא מצליחות לגבש דעה אחידה שבה עושים תוכנית כזו וכזו והם גם מפחדים על מה ההוא יגיד ומה ההוא. ולכן זה רק נראה שלא איכפת להם. והמצב לא נותן תזוזה. אף על פי שאולי איכפת להם.


מאידך במדינות בארצות הברית שמנוהלות על ידי רפובליקנים - מצליחים להזיז את העניינים לכיוון אחיד כי הם מאמינים בדבר מאוד מסויים שבו יש שוק פתוח וסחר חופשי וביטחון לאומי נוקשה. - יש דחיפה לעשות תוכניות והעם אומר לשילטון המפתחות בידיך תפעל אנו איתך. כמובן ששם מצליחים יותר במיגור הקורונה.


ומה קורה כשבמדינה אחת יש קבינט ש"בא" בתמימות דעים למטרה אחת, אבל כשהם מדברים רואים שאין תמימות דעים בין יושבי הקבינט, וכל שכן כשזה מגיע לפסים מעשיים. זה קבינט שמפוזר מעיקרו. אז איך הוא יכול להצליח?


ועוד יותר, במדינה אחת עם המון דעות ש-כל אחד זורק לך דעה אחרת, ככה אפשר לסיים קורונה?


מדינת הונג קונג היא אי ליד סין, והיא הצליחה במיגור הקורונה רק עם 4 מתים, למה, רק בגלל שהם קרובים לסין ויודעים את הנזק וההשלכות, וסגרו את המדינה, וכל אחד לא התקרב לשני ולא לחץ יד..בלי הנחיות, ידעו מה צריך, פשוט כולם התאגדו לדבר אחד.


..זה בעניין קורונה. ובעניין חרדים - למה לא כל החרדים אומרים דבר אחד, אתה הולך לכמה חרדים ומכל אחד אתה יוצא עם משהו אחר, אם החליטו משהו שיעשו אותו ואם החליטו משהו אחר אז שיעשו אותו, איפה תמימות דעים בין כולם, החוסר בדבר הזה סתם מייצר קטסטרופנטליות, הלוואי וכולם יהיו גוש אחד..אז אנו נכבוש עולמות ולא יקרה נגדנו את כל הדברים האלו. נכון שכל יהודי הוא עולם אחר ומיוחד משל עצמו וכל סוג חברה הוא הכי טוב בעולם, אבל כשעולה על הפרק דבר שהוא חף מיחידות אז צריך לעבוד ככלל ולא כפרט.


וכשההם רואים שכגוש אנו לא סגורים על עצמנו אז הם גם אומרים לעצמם - אם הם לא סגורים על עצמם - בואו אנחנו נתווה להם את הדרך כי הם לא יודעים לאן ללכת הם מיסכנים וצריכים עזרה של מה עושים ולאן הולכים. אבל אם אנו גוש אחד ומגומר בלי סטיות לכאן או לכאן ויודעים לאן ללכת, הם רואים שאנו יודעים את עצמנו ויודעים מה לעשות ולאן ללכת, הם לא יציקו לנו ולא יפריעו ולא יבואו "לעזור" לנו ללכת לאן שהם חושבים שצריך.


ואם כבר בעניין זה - אז השם "ליכוד" אצל המפלגה הידועה ליכוד, במה הם אלופים ולמה הם צברו כח להיות מפלגת שילטון? בגלל שהם מלוכדים בלא לעניין את הגררנים והמחרחרים בחילוקי דעות שביניהם-הם לא חשים משו מיוחד בזה, אולי זה אפילו חלק מחוקי המפלגה-הרישמיים או התת רישמיים. אולי הם אומרים לעצמם שהם ליכוד אז הם פועלים כליכוד. אני לא לוקח אותם כ"מודל" אלא כ'משל' בהקשר להתלכדות, וכמובן שיהיו דוגמאות לרוב.

ואולי אנחנו-הם שמעדיפים להיות ה'נמשל'?..


אני מקווה שעזרתי במשהו.

אבל אני צריך שתעזרו לי גם עם זה.

דני סילבר מ-במערבא אמרי.

אוהב אותכם ומודה לכם שקראתם...

יהודים חרדים מתלכדים לתפילה ברחבת הכותל
קצת יותר ממה שידעתם על 'שמחת בית השואבה'
חג האסיף: הסוכה - מקום וזמן לעשות 'חושבים'
על מה יום כיפור - לא יכול לכפר?
20 שנה אחרי: נותרו הקונספירציות האנטישמיות בעניין אסון התאומים
טור דעה: הבריחה מהכלא ומהתקשורת
דרך נפילה: המשותף לכל האסונות קיץ תשפ"א
מה המסר מאחורי האסונות שתקפו אותנו לאחרונה? הרב בועז שלום מסביר
האם בכנסת מקפידים על מסכות? גלריה תוכיח!
איראן דוהרת לפצצה, וממשלת לפיד־בנט כנועה ושותקת
מזעם על עצמי לתפילה לשמים