פינדרוס: "מותו של אהוביה סנדק צריך להיחקר בבית המשפט" • צפו

חה"כ פינדרוס מתח ביקורת על התארכות החקירה ודרש לברר את נסיבות מותו של אהוביה בבית המשפט: "לא יכול להיות שדבר כזה קרה"

פינדרוס: "מותו של אהוביה סנדק צריך להיחקר בבית המשפט" • צפו

פינדרוס: "מותו של אהוביה סנדק צריך להיחקר בבית המשפט"

ערוץ הכנסת

חה"כ פינדרוס נאם במליאת הכנסת על מותו של אהוביה סנדק ז"ל, מתח ביקורת על התארכות החקירה ודרש לברר את נסיבות מותו בבית המשפט "לא יכול להיות שדבר כזה קרה ונהרג שם הבחור וכולם יודעים איך הוא נהרג, ואף אחד לא מוכן להתמודד עם זה כמו בנאדם בבית משפט".

יו"ר סיעת יהדות התורה חה"כ יצחק פינדרוס נשא נאום במליאת הכנסת בתחילת השבוע, בו דיבר על התארכות חקירת אירוע מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל בבנימין לפני כעשרה חודשים. בדבריו התייחס חה"כ פינדרוס להתעמרות הרבה שעוברים התושבים ביהודה ושומרון לאורך השנים, וביקש לברר את נסיבות מותו של אהוביה ז"ל בבית המשפט.

בפתח נאומו סיפר חה"כ פינדרוס על תופעת ההפקרות ביהודה ושמרון "יש שם התנהלות משטרתית וממשלתית כאילו נמצאים במדינה אחרת. יש שם קבוצות נערים שלא עם כל המעשים שלהם אני חייב להסכים, ולא עם כל המעשים שלהם אני חייב לחשוב שהם עושים נכון ופועלים נכון. אבל השאלה איך מתנהלים איתם".

ח"כ פינדרוס סיפר כי עסק בעבר ב'מצור' שכונת 'קומי אורי' ביצהר "אני העליתי את זה כאן בעבר את הסיפור של קומי אורי, כאשר יש קבוצה שקיבלה עונש ונעלו אותם במשך תקופה ארוכה כעונש עד שיתנו איזה שהיא הצהרה, והשתמשו בשב"כ ובאלוף הפיקוד ובמשטרה וסיפורי מופת. ועוד פעם אחת אחרי שהתערבתי קיבלתי טלפון, ואמרו שאני לא מבין הם לא שומעים בקול רבנים ולא שומעים בקול הממסד אז למה אתה חושב ככה", סיפר לחברי המליאה.

לדבריו, מחדלי החקירה התרחשו בדקות הראשונות של האירוע "קרה המקרה, ונהרג שמה נער במסגרת מרדף של בלשים. ואתמול מתפרסם שהיחידה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים, מתלבט, אחרי שניסו להסתיר ראיות, אחרי שהסתירו את הניידת ולא נתנו להיכנס. ואם אני זוכר נכון באותו יום בצלאל רץ לשם לעלות לראות מה קורה שם, אם אני לא טועה, הסתירו שם דברים. סגרו את המקום ולא נתנו לאף אחד להתקרב. עשו בעיות גם עם מח"ש. ובסוף לא לנסות לברר את זה במקום שצריך לברר את הצדק והיושר. אהוביה סנדק נהרג שם", זעק חה"כ פינדרוס.

ירי של סילון בואש על המפגינים בהפגנות על מות אהוביה סנדק ז''ל

פינדרוס התייחס להתנהלות השוטפת מול התושבים ביהודה ושומרון " בשוגג, במזיד, בטעות או שלא בטעות, מישהו צריך לבדוק את זה ולתת את הדין על כך. מה זה הסגירה הזאת פנימה, זה מזכיר לי בדיוק את העונשים הקולקטיביים ואת כל סוגי התנהגויות. יש לכם בעיה עם נוער ואיך להתמודד איתו, תתמודדו. יש כללים ויש מסגרות איך מתמודדים, תעזרו להם, תראו מה אתם יכולים לעשות ומה אתם לא יכולים לעשות. אבל באיזה מדינת עולם שלישי אפשר לעשות מה שרוצים, שוטרים יכולים לעשות מה שרוצים, חיילים יכולים לעשות מה שרוצים, מג"ב יכולים לעשות מה שהם רוצים, לית דין ולית דיין, אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני, מה זה הדבר הזה. הם סוג ד'?"

בסוף נאומו דרש חה"כ פינדרוס לקיים את הזכויות המגיעות לנוער הגבעות "תנו להם לפחות מינימום של זכויות. לא יכול להיות שדבר כזה קרה ונהרג שם הבחור וכולם יודעים איך הוא נהרג, ואף אחד לא מוכן להתמודד עם זה כמו בנאדם בבית משפט. לא יכול להיות. לא יכול להיות שהדבר הזה לא בא לשלב הוכחות בבית משפט להיות נידון. אין לי ספק ותשאלו כל עורך דין מתחיל בתאונות דרכים, דבר כזה היה מגיע אם הייתה חברת ביטוח בצד השני. דבר כזה היה מקרה לבירור בבית המשפט. והדבר הזה צריך להיחקר במסגרת לפחות של בית משפט", סיים חה"כ פינדרוס את נאומו.

גם יו"ר סיעת ש"ס, חה"כ אריה דרעי שר הפנים לשעבר, ביקש לברר את נסיבות מותו של אהוביה ז"ל: "אהוביה סנדק היה נער מיוחד וכשמו כן הוא, אהוב. כפי שאמרתי בעבר, אין ספק כי הנסיבות הטראגיות שבהן הוא נהרג מעלות שאלות המצריכות בירור ובדיקה רצינית, ההודעה כי רשויות החוק פועלות להגיע לחקר האמת, מעודדת ומשמחת. אני מחזק את הוריו של הנער, איילת ואברהם היקרים ומשתתף בכאבם".

נזכיר כי פרקליט המדינה אמר השבוע כי סוגיית העמדת השוטרים לדין תדון בקרוב בפגישה אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. תשובת פרקליט המדינה ניתנה בתגובה למכתבו של עו"ד אריאל עטרי, המייצג את משפחת סנדק מטעם ארגון חוננו, בו ביקשה המשפחה להגיע להחלטה בתיק ולהעמיד לדין את שוטרי ימ"ר ש"י אשר הביאו למותו של אהוביה ז"ל.

יממה לאחר החיסול: אביו של לוחם הימ"מ נפטר בביתו
בערב שבת: חרדי התמוטט וטבע במקווה במאה שערים
מפחיד: זה השם הנפוץ ביותר בישראל לתינוקות השנה
בני ברק: בת שנה נכוותה קשות ממים רותחים
הממשלה בתוכנית יוצאת דופן שתכפיל את קצבאות הזקנה
ארוחה שהיא חוויה: 4 טיפים שישדרגו את שולחן החג
הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג אמש
לראשונה בהיסטוריה: סרבנית גט – הובאה לבית הסוהר
"שתמשיכו לעשות רק טוב": האדמו"רים בירכו והנופשון יצא לדרך
צפת: בן חצי שנה לא התעורר משנתו