המאבק עולה שלב: הושקה שדולת חומש

6 חברי כנסת עלו לחומש והשיקו במקום את שדולת חומש. אבוטבול: ""הגענו לכאן להזדהות עם האנשים היקרים שלומדים כאן תורה, וצר לנו לראות את גיא ההריסות"

המאבק עולה שלב: הושקה שדולת חומש

יו"ר הכנסת לשעבר ח"כ יולי אדלשטיין עלה הבוקר עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לישיבת חומש והשיק יחד עם 6 חברי כנסת בהם: ניר ברקת, אלי כהן, יואב קיש, אופיר כץ (ליכוד), מיכל וולדיגר (הציונות הדתית), משה אבוטבול את שדולת "חומש".

השדולה הוקמה ביוזמת ראש מועצת שומרון יוסי דגן, והושקה במהלך סיור שקיימו חברי הכנסת יחד עם ראש מועצת שומרון במקום וביקור שקיימו בישיבה.

ח"כ יולי אדלשטיין: "אנחנו פה כדי לעצור את ממשלת הפינוי. חומש יוקם מחדש ואחריו נחזיר ונפתח את כל ישוביי צפון השומרון."

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "אני רוצה לברך על הקמת השדולה של למעלה מ-40 ח"כים, זו אמירה של עוצמה, מול הממשלה הזו. כולנו מזועזעים לראות את ההריסות כאן של הבית בו התגוררה משפחה בחומש, של משחקי הילדים, של היעה והתנור.

ראש המועצה פנה לבנט: "אני רוצה לומר לך רוה"מ, נפתלי בנט: זו אחריות שלך. אתה אחראי לכך שלאחר פיגוע, במקום לבנות כאן, ובמקום שאני אקבל מייל מרוה"מ שאומר: תתחיל לבנות את הישוב הזה מחדש, הורסים כאן בתים, זהו דבר חסר תקדים שלא היה כמוהו ואתה רוה"מ וגם שר הביטחון בני גנץ עשיתם מעשה שמתפרש אצל המחבלים האלו כעידוד".

עוד זעם: "אני רוצה לומר לממשלה הזו אתם צריכים להתבייש, ברמה הערכית, ברמה המוסרית וגם ברמה הביטחונית, לפני ההתיישבותית שזו התגובה שלכם לטרור. אתם עדיין יכולים לתקן. הישיבה הזו קיימת 15 שנה, הגיע הזמן לבטל את חוק הגירוש המחפיר, הגיע הזמן לאשר את הישיבה הזו כצעד ראשון, הגיע הזמן לחזור הביתה לחומש, שא נור, כדים וגנים, העם לא יתן לממשלת ישראל להשלים את הגירוש".

לסיום אמר: "הריסת הישיבה וגירוש היהודים מכאן, מעבר לכך שזה צעד ברוטלי וצעד שהוא פרס לטרור, זהו צעד שהוא השלמת ההתנתקות, זה צעד שהוא השלמת הגירוש. אני דורש מהממשלה להתעשת, אני רוצה לקבל את האישור לישיבה עוד היום! אנחנו נפעל יחד בכנסת ואם צריך נבוא לכאן עוד פעם למחאות ונפגין בכל מקום משום יש לנו אחריות על הארץ הזו".

ח"כ ניר ברקת: "הגענו לכאן כדי לחזק אתכם כאן בחומש את היהודים היקרים וכמובן את הישיבה, ולומר לכם שאנחנו לימינכם ונעשה כל דבר שאנחנו יכולים לעשות בכדי לחזק אתכם ובע"ה שהישוב הזה יחזור להיות לא רק מה שהיה פעם אלא חזק אלפי מונים, ליהודים מותר לחיות איפה שהם רוצים בעולם ובוודאי בארץ ישראל".

ח"כ אלי כהן (הליכוד): "התשובה להירצחו של יהודה דימנטמן היא אחת, בניית חומש מחדש וחיזוק הישיבה במקום, בשונה ממשלת בנט שנתנה פרס לטרור ופעלה להרוס מבנים בחומש עוד במהלך ה-30 להירצחו של יהודה ז״ל. בקשתו של אביו של יהודה, בזמן שהגעתי לנחמו בשבעה, הייתה שקורבנו לא יהיה לשווא ואת זה אנו צריכים להבטיח בבנית חומש״

חה"כ יואב קיש, יו"ר שדולת א"י, הליכוד: "לאחר הרצח המתועב של יהודה דימטמן הי"ד יותר מתמיד חובתנו המוסרית, הביטחונית והאסטרטגית להסדיר את הישיבה בחומש. עלינו לחזק את ההתיישבות היהודית בשומרון וזאת ממול הממשלה שבכוונתה לפנות את ישיבת חומש.

ח"כ אופיר כץ (הליכוד): "רק לפני רגע נקרע הלב מהרצח של יהודה דימנטמן ז״ל, וכבר הממשלה מעניקה פרס לטרור. לאחר שהרסו את הבתים, הממשלה מתכננת להרוס את הישיבה שפועלת כבר 15 שנים ברציפות! הגעתי לכאן היום יחד עם חברי השדולה למען חומש בכדי להעביר מסר ברור: אנחנו לא ניסוג! נמשיך ונלחם למען ההתיישבות וחיזוק הארץ".

חה"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) היום (ראשון), בסיור בחומש: "הלב בוכה ודואב מהמחזות הקשים שנגלו לעינינו בהתיישבות חומש, מבנים יהודים מופו ונהרסו עד עפר והיד של הממשלה עוד נטויה. וזאת, זמן קצר לאחר הרצח המזעזע של יהודה דימנטמן הי"ד, אשר במותו ציווה אותנו לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון ובחומש בפרט. עיקרון בעל חשיבות עצומה מבחינה ביטחונית, אסטרטגית וערכית, לקיום המדינה".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס): "הגענו לכאן להזדהות עם האנשים היקרים שלומדים כאן תורה, וצר לנו לראות את גיא ההריסות כאן. במקום שכל הממשלה תבוא לכאן כדי לגנות ולהרתיע כאלה מעשי רצח נבזים, אז פתאום אנו מוצאים אותם הופכים את עורם כנגד תושבי המקום".

הישוב חומש נעקר במהלך העקירה שכונתה "ההתנתקות" יחד עם 3 ישובים נוספים בצפון השומרון ויישובי גוש קטיף. כל הישובים שנעקרו בצפון השומרון נותרו שטח C בשליטה ישראלית מלאה, זאת בניגוד ליישובי גוש קטיף. מאז הגירוש פועלת בישוב ישיבת חומש המתחדשת בתנאים לא תנאים. לאחר פיגוע הירי בו נרצח תלמיד הישיבה יהודה דימנטמן הי"ד לפני כשבועיים, נודע כי יש כוונה לפנות את הישיבה במקום מה שהביא לביקורת ציבורית רבה.

שדולת חומש הוקמה בשנת 2007 והוקמה כעת מחדש. מטרתה להביא להחזרת הישוב חומש לכנו והחזרת כלל הישובים שנעקרו בהתנתקות בצפון השומרון.

חברי הכנסת בראשות יולי אדלשטיין יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן משיקים את שדולת חומש
מחדל בנתב"ג: פרצו למכולה בניסיון לגנוב אמל"ח
בני ברק: בן 30 נסע בבימבה ונתקע בעץ
הבריחו מאות אלפים: נעצרו חשודים בהברחת סיגריות בנמל
לינץ' בירושלים: שני אחים הותקפו קשות בידי פועלים ערבים ונפצעו
שלמה נאמן: "אנחנו מתעוררים לעוד בוקר של פינוי מיותר"
צור גולדין: "יש בלוף אחד ענק. אף אחד לא מתכוון להביא את אח שלי"
תגלית נדירה בשילה: חמישה קנקני ענק שלמים בני 2,000 שנה
סיכום חדשות השבת: גופת הנעדר אותרה בכנרת
ירושלים: ילד כבן 9 נדרס על ידי רכב פרטי בנווה יעקב
"הריבונות מתחילה בכבישים": שלמה נאמן בתגובה לתאונה הקשה בבנימין