חברת החשמל: נמכרה תחנת כוח בשווי 4 מיליארד ש''ח

עושים היסטוריה: נחתם ההסכם לרכישת תחנת הכוח 'רמת חובב' מחברת החשמל. האם עלות החשמל תרד?

חברת החשמל: נמכרה תחנת כוח בשווי 4 מיליארד ש''ח בימה - המעודכנים מעדכנים

הבוקר (ה, 24.6), נחתם במעמד רשמי, בדירקטוריון חברת החשמל בתל אביב – הסכם רכישת תחנת הכח 'רמת חובב', השנייה בגודלה בארץ. הרוכשים, כידוע, שייכים לקבוצת Ramat Hovav Power Limited Partnership והתחייבו להעביר לחברת החשמל סך של 4,256,500,018 ₪ במסגרת הרכישה.

רמת-חובב היא תחנת הכוח השנייה שחברת החשמל מוכרת, זאת כחלק מהרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט ביולי 2018. תחנת הכוח "אלון תבור" הייתה התחנה הראשונה שנמכרה למגזר הפרטי לפני כשנה, לקבוצה MRC Alon Tavor Power Ltd .

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ: אני מברך את חברת חשמל על הצלחת המכרז והפרטת תחנת הכוח רמת חובב. הסכום העצום שישולם בעד התחנה גבוה ב 250% מעל מה שהוערך בהתחלה, והעודף ישמש להורדה משמעותית במחירי החשמל כבר בשנה הבאה. התשלום הגבוה משקף את הצלחת הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל ואת אמון המגזר העסקי ברפורמה ובתהליכי המודרניזציה והגברת התחרות במשק האנרגיה בישראל.

אלוף במיל. יפתח רון-טל, יו"ר דירקטוריון חברת החשמל ראה בכך מהלך גדול: "חברת החשמל מיישמת את יעדי הרפורמה ומובילה לתחרות במשק האנרגיה. החברה נפרדת בהדרגה ממונופול הייצור ויוצאת לדרך חדשה. מכירת 'רמת חובב' היא אבן דרך משמעותית בחייה של החברה. המשקיעים זיהו את הערך העצום שברכישת תחנת כוח פעילה, חיה ונושמת. חברת החשמל מחויבת לתחרות וכך גם עובדיה המקצועיים. אני מברך את קבוצת הרוכשים Ramat Hovav Power Plant Limited Partnership שזכתה ברכישת התחנה וזו מצטרפת למשק תחרותי, יציב וצומח".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל: "ניהלנו את אחד המכרזים הפומביים הבינלאומיים הגדולים והמורכבים במשק בשנים האחרונות, בלוח זמנים חסר תקדים תוך הקפדה על הליך אשר נוהל בצורה המיטבית ע"י מיטב הגורמים המקצועיים. הנהלת החברה ועובדיה מחויבים לא רק להצלחת המכירה אלא לכל יישום הרפורמה שמשנה את פניה של החברה ושל משק החשמל"

אורי אדלסבורג, יו"ר קבוצת אדלטק הודה לכל העוזרים ברכישה: "להיות יצרן החשמל הפרטי הגדול בישראל זאת קודם כל אחריות עצומה ללקוחות, למלווים, למשקיעים ובעיקר למדינה - שהעניקה לנו את הזכות להשתתף בהקמת עמוד השדרה האנרגטית של המדינה. אנו גאים להיות שותפים אסטרטגיים בפיתוח פרויקטים מורכבים בתחום האנרגיה בישראל. אנו ערוכים לאתגר ומתחייבים להמשיך וליישם ברמת חובב את הסטנדרטים התפעוליים האיכותיים הבינלאומיים שהבאנו למשק החשמל בדוראד, ברמת נגב, באשדוד אנרגיה ובאזום".

יו״ר שיכון ובינוי, תמיר כהן, צופה לעתיד הרחוק: ״אני גאה ברכישת תחנת הכוח ברמת חובב יחד עם אדלטק ואדלקום. קבוצת שיכון ובינוי היא קבוצת התשתיות הגדולה והחזקה בישראל, כעת הקבוצה צפויה להיות שחקן משמעותי בתחום האנרגיה הן ברמה הלאומית והן בשווקים הבינלאומיים. שיכון ובינוי פועלת למעלה מ90 שנה בתחומי הבניה והתשתיות ואנו ממשיכים קדימה בעוצמה ובנחישות למימוש יעדינו העסקיים עוד 100 שנים לפחות.״

בימה - המעודכנים מעדכנים
טיהור אוויר ומים מחיידקים ווירוסים
אושר בטרומית: איסור שימוש בנתוני אשראי שנאספו בתקופת משבר הקורונה
הצהרת נתניהו: הגבלות ל20 ו50 איש
הקבלן מתעכב בבניה? עכשיו זה הולך להיות חוקי
משרד האנרגיה: לראשונה בישראל, דירוג אנרגטי לבתים חדשים
רפי פרץ: ביטול קנסות על בעלי עסקים
מיזוג: גולן וסלקום מתאחדים
עוצרים את התאונות: ציר גולדה יהפך לבטיחותי יותר
דגני בוקר שמלאים עד פחות מהחצי; הצעת חוק שאולי תפתור את התופעה
האם תצטרכו לשלם על אירוע שבוטל בעקבות הנגיף?