10 דברים שכדאי לדעת על בהקת (ויטיליגו)

מחלת הויטיליגו היא מחלה אשר גורמת לאובדן צבע באזורים מסוימים של העור // מאת ד"ר סיון מרסר, מומחית ברפואת עור, אסתטיקה ולייזר

10 דברים שכדאי לדעת על בהקת (ויטיליגו) חולה ויטיליגו

אנו חיים בעולם שבו סטיגמות הן חלק בלתי נפרד ממנו. חלק מהסטיגמות נוצרות כי לא תמיד יש בידי האוכלוסייה את רוב המידע הנדרש אודות הקבוצה שעליה הודבקה התווית הסטיגמטית. מחלת הויטיליגו היא מחלה אשר גורמת לאובדן צבע באזורים מסוימים של העור. ויטיליגו היא אחת ממחלות העור שלא נסתרות מהעין ולכן מוקד לתגובות שונות ומשונות.

ריכזנו את המידע החיוני על מחלת ויטיליגו:

1. ויטיליגו (בהקת) היא מחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון בגוף תוקפת את תאי הפיגמנט (מלנוציטים) ופוגמת ביכולתם לייצר מלנין. התוצאה: אזורים נטולי פיגמנט.

2. המחלה מופיעה ככתמים נטולי פיגמנט על חלקי גוף שונים, אינה מדבקת כלל ונוטה להופיע על האצבעות, סביב הפה, מעל המפרקים, על הפנים, הצוואר והקרקפת.

3. החולים במחלה עלולים לסבול מפגיעה בתדמית – עד לנידוי חברתי של ממש.

4. אובדן הפיגמנטציה מופיע לעיתים באזורים שהיו חשופים לפציעה. אם העור חווה שריטה, חבלה, תאונה – סביר שלאחר זמן מה תופיע באותו אזור המחלה.

5. למעטים מהחולים נלוות מחלות אוטואימוניות אחרות.

6. הטיפול נקבע לפי מידת ההפרעה בקרב המטופלים - בחולים בעלי עור בהיר המחלה כמעט ואינה מורגשת. אפשרויות הטיפול הן הסוואה בעזרת איפור או פוטותרפיה.

7. הטיפול בכתמים יכול להתבצע בכמה דרכים שונות - הראשון שבהם הוא טיפול במשחות סטרודיאדליות, משחות שמבוססות על תכשירים שהם אוטואימוניים או כימותרפיים. בעקבות הטיפול במשחות אלה ניתן לגרום לפיגמנט להתעורר ולייצר צבע מחדש. הטיפול השני שיכול לסייע במקרים מסוימים הוא הבהרה של העור שיש בו פיגמנט. כאשר המטופל מגיע ו-70% משטח עורו חסר פיגמנט, ניתן להשתמש בחומרים מיוחדים וחזקים מאוד, אשר מבהירים את העור הבריא וגורמים לו להתאחד ולהיות בגוון של העור הבהיר יותר.

8. אנשים החולים בויטיליגו צריכים להיזהר מחשיפה לשמש, כיוון שחוסר המלנוציטים בגופם גורם לחשיפה מוגברת לכוויות, שריפות, צריבות ואף סיכון יתר לסרטן עור.

9. היבטים חברתיים: ישנם אזורים רבים בעולם שבהם המחלה היא כמו אות קין על החולה. גם היום, ישנה עדיין בושה גדולה בעקבות המחלה כמו בהודו, שם אנשים החולים בויטיליגו סובלים מנידוי חברתי ואף לא רשאים להינשא.

10. ויטיליגו היא מחלה מתסכלת לחולה ולרופא כאחד. לא תמיד יש טיפול רפואי יעיל, ולפעמים איפור וכיסוי במייק אפ הוא הפתרון הכי זמין וקל.

צפו: קובוטים ממונעים גוייסו למלחמה בווירוסים ובחיידקים
אלכוהול: צוחק מי שצוחק אחרון
10 עובדות ומיתוסים על השיער
זיהום אוויר גבוה מאוד בנגב
תחזית ערב למרחבי ישראל – חורף
לקחת ויטמין D או לא?
קרינת הוקינג קבועה נמדדה בחור השחור האקוסטי בטכניון
מחקר חדש מוכיח: לקנאביס השפעה משמעותית על בני 60 פלוס
הצלחה ביצירת חלבונים ייחודיים בעלי השלכות רפואיות עצומות
כיצד תדאגו לכלי הדם שלכם