גלריית ענק: הלווית שר התורה, מרן הגר''ח קנייבסקי זצ''ל

מאות אלפי יהודים מרחבי הארץ נאספו ובאו ללוות בדרכו האחרונה את מרן שר התורה, הגר''ח קנייבסקי זצ''ל כאשר בראש המספידים עמד ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין שליט''א

גלריית ענק: הלווית שר התורה, מרן הגר''ח קנייבסקי זצ''ל הכנות למסע ההלוייהמרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''להכנות למסע ההלוייהמרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''למרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''למרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''להלווית שר התורהמרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''למרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''להלווית שר התורה

מסע הלווית מרן שר התורה זצוק"ל: הובא למנוחת עולמים מרן רשכבה"ג שר התורה רבי חיים קנייבסקי זצוקלל"ה. הקהל מתפזר לביתו בתחבורה הציבורית. וכל בני ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'.

שר התורה, נולד בפינסק בשנת תרפ"ח לאביו הרב יעקב ישראל קנייבסקי (הסטייפלר זצ"ל). בגיל שש עלה יחד עם הוריו לארץ ישראל והתיישבו בבני ברק. בגיל 13-15 למד בבלי ירושלמי ורמב"ם על הסדר עם אביו הסטייפלר. בישיבה קטנה למד בישיבת "תפארת ציון" בבני ברק, ובישיבה גדולה למד בלומז'ה בפתח תקוה.

מרן ראש הישיבה שליט"א אמר בהספד קורע לב למרן שר התורה זצ''ל: "יש גמרא ויי לארעה דישראל, היה אדם גדול שנפטר שהספידו אותו ואמרו ויי לארעה דישראל נפטר אדם גדול ואמרו הספד גדול לארץ ישראל, לא כתוב שהוא היה הגברא רבא היחיד בארץ ישראל אבל כתוב שאם חסר אחד חסר השפעה לארץ ישראל בכל העולם לא היה חסר השפעה ואף על פי כן היה חסר בהשפעה.

"אבל פה אצלינו זה ויי לארעה דישראל, כאן זה גברא רבא", זעק מרן שליט''א והוסיף: " מה זה מחייב אותנו מה אנחנו חייבים לעשות כעת? מה צריך לעשות, כעת חסר "השפעה, יש עוד גמרא שהקב"ה עושה דין לצדיקים, אצל צדיקים זה לא עונש זה רווח לצדיקים והקב"ה מתעלה, צריך מדרגה, אנחנו בדור עני דור יתום חסר לנו בעלי מדרגה שנרגיש שכל הדור שחסר לנו ההשפעה, להוסיף יראת שמים על כל אחד ואחד, יש צורך ביראת שמים".

"איך מוסיפים יראת שמים? לב אבן לא מקבל השפעה, יש עיצה, מוסר היא העצה היחידה לעסוק בספרי מוסר שהיא עושה שהאדם יראה ביקורת עצמית, ביקורת עצמית לפשפש במעשיו, היצר הרע חזק מאוד וצריך כל רגע ורגע השפעה וסייעתא דשמיא שלא להיכשל - את ה' אלוקיך תירא", הוסיף.

עוד זעק: "הרבה פעמים כתוב בתורה יראת שמים, זה נגד הטבע, וצריך תמיד תמיד חיזוק ליראת שמים, וזה על ידי קביעות יומימית בספר מוסר, יש הרבה ספרי מוסר, שמזכים את עם ישראל לזכות בהשפעה ברוחניות. אבל ספר מוסר שמשעמם לא משפיע. אבל יש ספרים שמעניינים. קביעות יום יומית בספרי מוסר בדברים המעניינים שמשפיעים, והרגע הזה שחסר לנו ההשפעה של אדם גדול כמוהו שזה השפעה של רוחניות. אנחנו חייבים לחזיר לו ברוחניות ואין סוף לתענוגי עולם הבא וזה אנחנו חייבים לן לתת לו את הזכויות האלה שאנחנו מתעוררים לתפילתו".

עוד גילה כיצד ניתן להחזיר לשר התורה על רוב הטובות שגמל עלינו: "וזה הדבר היחיד שאנחנו יכולים להחזיר לו, להוסיף זכויות בשבלינו זו גם הצלה רוחניות, וזה גם חסד גדול על המתים שאנחנו חייבים לו הרבה, ואין שיעור למה שאנחנו חייבים לו, כל הציבור, כל העולם חייב לו ואין זכות לתענוגי עולם הבא, וזה רק על ידי קביעות יום יומית בספרי מוסר שמעניינים, וכל אחד מקבל על זה השפעה עצומה".

לסיום אמר: "והבית נהיה מאושר, חיים מאושרים בבית, זה בשבילנו תענוגים רוחניים, וגם זכות גדולה מאוד שאנחנו חייבים לעשות. ומן השמים ירחמו עלינו ונזכה - ובילה המוות לנצח".

מסע הלוויה הגיע לפני שעה קלה לסיומו ללא אירועים חריגים. צוותי מגן דוד אדום שהיו פרוסים משעות הבוקר המוקדמות לכל אורך מסע הלוויה, בבית העלמין וברחבי העיר בני ברק העניקו טיפול רפואי לעשרות בודדות של נפגעים שהתעלפו, סבלו מחולשה ונחבלות קלות. 15 מתוכם פונו באמבולנסים של מגן דוד אדום להמשך טיפול בבתי החולים מעייני הישועה, וולפסון, בלינסון ושיבא בתל השומר.

מגן דוד אדום אבטח את מסע הלוויה בכוחות מתוגברים, אשר כללו מאות חובשים, פאראמדיקים ומגישי עזרה ראשונה מכלל רחבי הארץ באמצעות עשרות ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים, אופנועי חירום, אוטובוסים לטיפול נמרץ וכ-50 חוליות עזרה ראשונה ותוך שימוש ברכבי חפ"ק ומערכות תקשורת ייחודיות ומתקדמות שפעלו על אף העומסים הגדולים על רשתות הסלולר ללא דופי במשך כל מהלך הלוויה.

הכנות למסע ההלוייה

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "הלוויה עברה ללא אירועים חריגים ומאות חובשים ופראמדיקים שנפרסו בשטח כבר משעות הבוקר העניקו טיפול רפואי לנפגעים קלים בלבד שסבלו מחולשה, התעלפו ונפצעו באורח קל. צוותים גדולים של מד"א ממשיכים להיות פרוסים בבני ברק עד שעות הערב על מנת להמשיך להעניק אבטחה רפואית למאות האלפים שעדיין נמצאים בעיר.

טופלו 78 נפגעים קל במסע הלוויית מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצוק"ל שמתקיימת כעת בבני ברק. מדובר בפצועים מחבלות ופציעות עקב הדוחק הרב, נפילות מגדרות ותחנות אוטובוס, חתכים, ובעיות נשימה קלות.

אלי פולק מנכ"ל איחוד הצלה מסר: "כבר אירעו מספר מקרים של נפילות מגובה שהסתיימו עד כה למרבה הנס בפצועים קל. חשוב להימנע מטיפוס על גגות, גדרות, ומרפסות שאף עלולות לקרוס ולגרום לאסונות ופציעות. חשוב לנקוט בכללי הבטיחות והזהירות בכדי למנוע פציעות קשות ואסונות".

מרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''ל

מרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''ל

מרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''למרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''למרן ראש הישיבה הגר''ג אדלשטיין בהלווית משרן שר התורה זצ''לאלפים בהלווית שר התורה
"חסר זכות התורה": הרב אדלשטיין על אסונות בין הזמנים • צפו
עצות וסגולות לחינוך הילדים | הגאון הרב יחזקאל צמח שליט"א • צפו!
המגרש החיובי של החיים • צפו
מתי זוכה האדון בכסף שלושים השקלים של עבדו? • דף היומי
תקשיב מה ה' רוצה ממך - שיעור מרתק בפרשת עקב מאת הגר"י צמח שליט"א
הרב מיכאל לסרי - רק לטובה
"דרך אמונה - בחרתי": ישוב חרדי חדש הוקם בהרי יהודה • גלריה
הערב י''ט מנחם-אב יומ''ד רבא של רבי יהודה יחיאל • האזינו
"בושה לעם היהודי": משאית שופכת זבל בתוככי הר הבית מול מקום המקדש
מעמד יומא ט"ובא לרבנן בזוטשקא בראשות האדמו"ר • גלריה