מחר בבג"ץ: החוק שהמדינה הכניסה ל'מלכוד 22'

בעתירות שהוגשו לבית המשפט המחוזי - טענה המדינה כי ניתן לקיים את הדיון רק בפני בג"ץ, ואילו בעתירות שהוגשו לבג"ץ טענה המדינה כי יש לקיים את הדיון במוחזי

מחר בבג"ץ: החוק שהמדינה הכניסה ל'מלכוד 22' אולם בג

בג"ץ יקיים מחר (שני) דיון מאוחד בשלוש עתירות שונות שהגישה רגבים כנגד משרד הביטחון והמנהל האזרחי, אודות שלושה מקרים של השתלטות ובניה בלתי חוקית שמבצעת הרשות הפלסטינית ורשויות מקומיות הכפופות לה.

העתירות השונות ביקשו מבג"ץ להורות למנהל האזרחי, ליישם את 'הצו לסילוק מבנים חדשים', צו אכיפה מנהלי שגובש במערכת הביטחון בשנת 2018 במטרה להתמודד עם הבירוקרטיה המשפטית הכרוכה בכלי האכיפה "הרגילים" ביו"ש, המתבססים על חוק התכנון והבניה הירדני שעודו שורר ביו"ש. כפי שהתפרסם לא אחת, עברייני הבניה והרשות הפלסטינית, מנצלים את ההליכים השיפוטיים לרעה לשם שיבוש אכיפת החוק, באמצעות מימון זר של מאות מיליוני אירו.

במהלך השנתיים האחרונות תנועת רגבים הגישה מספר עתירות מנהליות לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, בדרישה להורות למשרד הביטחון והמנהל האזרחי לעשות שימוש ב'צו לסילוק מבנים' אלא שבתשובותיה לעתירות אלו טענה המדינה, כי צו זה איננו בסמכות בית המשפט לעניינים מנהליים, ויש לדון בו רק בבג"ץ.

מנגד, כשעתרה רגבים לבג"ץ על בסיס צו זה בדרישה לאכיפתו, טענה המדינה כי יש לדחות את העתירות בטענה כי ישנו 'סעד חלופי', מאחר ובמקרים אלו הוצאו גם צווי אכיפה "רגילים" מכח חוק התכנון והבניה, ועל אף שלא נאכפו כלל, יש לדון בתיקים אלו בבית המשפט המחוזי.

בכך מנסה המדינה למעשה, לחמוק מכל עיסוק ועתירה כנגד אי יישום הצו ואכיפתו, לא בפני ערכאת המחוזי ואף לא בבג"ץ.

עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים, אומר לקראת הדיון, כי "מדובר במקרה רוחב של התנערות המדינה ממילוי חובותיה באכיפת החוק. יש פה ניסיון מכוון לייצר 'מלכוד 22' שיעקר מתוכן הן את החוק, והן את היכולת לפקח ולבקר את המדינה בפני ערכאה משפטית, תהא אשר תהא, כנגד חוסר המעש המתמשך שלה. אנו מצפים שבג"ץ יכריע בשאלת הסמכות המשפטית, וגם יאמר אמירה מהותית לגבי התנהלות המדינה בפרשה".

הדיון יתקיים בשעה 11:30 בפני הרכב השופטים ענת ברון, יעל וילנר ועופר גרוסקופף.

תחזית מזג האוויר: אפשרות לגשם מקומי
זיהום נרחב בנחלי הצפון
יו"ר ועדת החוקה: פטור מתו ירוק לילדים עד גיל 12 לחוה"מ סוכות
שוב: המשטרה "התלבשה" על חסיד ברסלב ששב מאומן
החל מהלילה: ההסכמון יופעל על כלל חבי הבידוד
מודיעין עלית: תלמוד תורה עלה באש
מעקב פולשני: התו הירוק יעבור לברקוד
"ההתנהגות שלהם כמו של הטאליבן או הקו קלוקס קלאן"
אושרה המשך חובת עטית מסכה בהתקהלויות בשטח פתוח
"מתנות" לחופש: המשטרה חילקה 2,000 דוח''ת ביום על אי-עטיית מסכה