ארגוני שמאל מכינים תוכניות למימוש "השיבה"

ב"מועצת השיבה" הכינו "נייר עמדה" כיצד להעביר 93% מאדמות המדינה "שנגזלו מהפלשתינים" • ויש גם "פתרונות הומניים" לדיירים הישראלים בשטח

ארגוני שמאל מכינים תוכניות למימוש "השיבה" הנפת דגלי הרשות הפלסטינית באוניברסיטת בן גוריון

תחקיר "ישראל השבוע" מגלה כי שורה של ארגוני שמאל ישראליים (יהודיים וערביים) עוברים בשנים האחרונים משיח על ה"נכבה" - "אסון הקמתה של מדינת ישראל", כהגדרת הפלשתינים וערבים ישראלים רבים - לעיסוק ב"שיבה".

הארגונים עוסקים בהכנה תודעתית ומעשית למימוש "השיבה", מכינים מערכי שיעור למוסדות החינוך הבלתי פורמלי בישראל בנוגע לאפשרות שכזאת, ואף מכינים ניירות עבודה שנועדו "לדמיין את השיבה" כדי "לממש אותה".

בין היתר, עוסקים הארגונים בסוגיית הקצאת קרקעות ובנייה עבור "הפליטים", למעשה צאצאיהם, וכן בעבודת הסברה מול הציבור היהודי, על מנת לשווק את הרעיון. בישראל שורר קונצנזוס בין ימין ושמאל השולל מכל וכל אפשרות של מימוש מה שהפלשתינים מכנים "זכות השיבה".

אחד הגופים המובילים את העיסוק ב"שיבה" הוא ארגון "זוכרות". "זוכרות" מקיים כיום סדנאות, כנסים, קבוצות לימוד ופעולות להעמקה ב"פרקטיקה של השיבה", כפי שהארגון מגדיר אותה: "לא רק הכרה בזכות, אלא חשיבה על ההסדרים ועל הפעולות שיוכלו לאפשר שיבה ולתמוך בחיים לפליטים השבים...".

בין היתר, "זוכרות" משתף פעולה עם ארגונים פלשתיניים בבית לחם, בחיפה ובנצרת, ומעביר סדנאות גם לבני נוער פלשתינים, "תוך מחשבה משותפת כיצד תיראה השיבה במציאות, שבה רוב הבתים הפלשתיניים לשעבר נהרסו, או מאוכלסים כיום על ידי ישראלים יהודים".

"האדמות שנגזלו"

אחד המהלכים שאותם נקט "זוכרות" היה הקמת "מועצת השיבה" - פורום של ישראלים, שהוקם ב־2018 ומפיץ מאז את משנתו. סעיף הקרקעות, באחד מניירות העבודה של "מועצת השיבה", הוא המאלף מכולם: "השיבה", נכתב שם, "תדרוש רפורמה קרקעית שתוכל להישען על היות 93% מהקרקעות שהיום בידי המדינה, כאשר אותן קרקעות היו ברובן בבעלות פלשתינית עד הקמת המדינה, ונגזלו מהם בניגוד לרצונם".

"העיקרון המנחה", ממשיך נייר הפעולה של "מועצת השיבה" ומפרט, "הוא שאדמות הפליטים יוחזרו אליהם. לצד זאת יש למצוא פתרונות הולמים והומניים שלא ייצרו עוולות ומצוקות אנושיות ביחס לתושבים הנוכחיים... ניתן יהיה, למשל, בתנאים מסוימים, להחכיר שטחים לתושבים הנוכחיים ולפצות את הבעלים על אדמות שלא תתאפשר השבתן. יישובים פלשתיניים קודמים יוכלו לבחור להתאחד במסגרת הקמתם מחדש... נכסים כלכליים מקומיים יועברו לבעלות הקהילות הפלשתיניות".

ד"ר עדי שורץ, שחיבר יחד עם ענת וילף את הספר "מלחמת זכות השיבה", מתריע כי שיבת פליטים, ולמעשה צאצאיהם, פירושה רוב ערבי במדינת ישראל. "משמעות הדבר", אומר שורץ, "היא שליהודים אין מדינת לאום משל עצמם, שהציונות מקפלת את דגליה. המשמעות היא שאין מדינת ישראל, שהפרויקט של מדינת ישראל מסתיים בכישלון. אובדן הריבונות. סוף חלומו של הרצל. זו עדיין המטרה של התנועה הלאומית הפלשתינית - לא לחיות בשלום לצידנו, אלא להחליף אותנו ולבטל את קיומה של מדינת היהודים".

עוקץ מתוחכם: הגיעו מחו''ל ועקצו אשראי בעזרת מכשור מתקדם
לאחר מעצר בחור ישיבה: הכניסה לירושלים נחסמה ונפתחה
"רוח גבית ל-BDS": המיזם האירופי שמחלק את ירושלים
הזוי: גיייסו תוך הונאה 77 מיליון ש''ח
במימון גרמניה: בחינוך הפלשתיני אין שואה, הטבח במינכן לגיטימי
אושר: תוגבל מסירת מידע על תיקים תלויים ועומדים שלא הוגש כתב אישום
תעודה נדירה מימי בית המקדש הראשון הוחזרה לישראל
תצפית נדירה במפרץ אילת: טונה זהובה תועדה לראשונה במים רדודים
מינויים בימי בחירות: רשות המטרו טרם הוקמה - אך יועמ"שית כבר יש
סכנה: זיהום נרחב בנחלי הצפון