הוד קודש: לדמותו של מרן ראש הישיבה הגרב"ד פוברסקי שליט"א

מרן ראש הישיבה הרב ברוך דב פוברסקי שליט"א, עומד כבר עשרות שנים כראש ישיבת פוניבז'. ונחשב לאחד המנהיגים הבולטים והנערצים בעולם התורה - רבבות בני תורה גדלו על ברכיו

הוד קודש: לדמותו של מרן ראש הישיבה הגרב"ד פוברסקי שליט"א

null

null

עם ר' בנימין פינקל

null

ראש הישיבה בשיעורו

null

מספיד את הרב דב יפה זצ"ל

null

בשנת תשי"ד, זמן קצר לאחר נישואיו, התמנה על ידי הרב מפוניבז' (הגר"י כהנמן) לר"מ בישיבה, לצידם של ראשי הישיבה המבוגרים: אביו הרב דוד פוברסקי, הרב שמואל רוזובסקי והרב מנחם שך.


לאחר פטירתם של ראשי הישיבה המבוגרים, בחודש אייר ה' תש"ס מרן הגרב"ד פוברסקי החל באמירת שיעור כללי לבני הישיבה ובכך התבטא מינויו לראש ישיבת פוניבז' יחד עם רה"י הרב גרשון אדלשטיין.

שיעוריו של מרן הרב פוברסקי, היו לשם דבר במשך כל השנים בישיבה, דבר זה התבטא בהערצה הגדולה של הבחורים לרה"י, ובכמות הגדולה של הבחורים שנכנסו לשמוע את שיעוריו של רה"י הנערץ.


גם העובדה שר' בערל הצטייר בישיבה כ 'ליברלי' יצרה סביבו הערכה עצומה.

מרן ראש הישיבה הרב ברוך דב פוברסקי הנקרא בעולם התורה ר' בערל. נחשב לאחד מהמנהיגים הבולטים והנערצים בעולם התורה. ועומד כבר עשרות שנים כראש ישיבת פוניבז'. רבבות של אברכים בני תורה גדלו על ברכיו וקיבלו ממנו דרך בלימוד והשקפה נכונה.


עוד מילדותו היה ראש הישיבה ר' בערל פוברסקי עילוי ושקדן עצום, וגדל על ברכי אביו הרב דוד פוברסקי זצ"ל שהיה אף הוא מראשי ישיבת פוניבז'.

אביו הגר"ד פוברסקי זצ"ל

null

מלבד השקדנות וההתמדה של רה"י הרב ברוך דב פוברסקי ומלבד הידיעה והעיון שלו בתורה לעומק ולרוחב, אחת המידות הבולטות בר' בערל זוהי הפשטות האמיתית והאמת שניכרת בכל דיבור שלו.


האהבה האמיתית לתורה וההבנה הפשוטה שזה התורה שקיבלנו בהר סיני ובה צריך להגות יומם ולילה זהו מקצת דמותו של ראש הישיבה הנערץ.

בדרך. מתוק מדבש

null

אברכים רבים מספרים שהם נזכרים בשנים היפים של לימודם בישיבה כשהיו באים לשאול את ר' בערל משהו בסוגיא, וישר היה מקבלם בסבר פנים יפות, ובמאור פנים, ומסביר את הדברים בטוב טעם ודעת.


משא חייו:

אצל הגרמ"ד סולובציק

null

מרן ראש הישיבה הגרב"ד פוברסקי נולד בפולין. בגיל 10 עלה עם משפחתו ארצה. בשנת תש"ד נכנס לישיבת חברון ובאותה שנה עבר ללמוד בישיבת פוניבז' שהוקמה באותו שנה.


רה"י הרב פוברסקי היה למד בחברותא עם הרב אריה פינקל. בבחרותו אף התקרב למרן החזון איש, שחזה שעדיו של הנער הצעיר לגדולות, וחיבבו והעריכו מאוד.

מאפיין זה נוסף לעובדה שכולם רואים שר' בערל מעריך את התורה עצמה ואת כל מי שבקיא התורה, ללא הפליה של גילו או מוצאו.

דבר זה התבטא אף באופן נדיר בפגישתו עם הרב יואל כהן, החוזר של הרבי, שלמד בישיבה אצל אביו.


הגרב"ד אף התבטא התבטאות חריגה - שהוא מתרשם מגאונותו ומבקיאותו של הרבי מליובאוויטש.

גלריה: שמחת החג ב'צאנז' - פתח תקוה של ילדי הקהילה
מהסוכה ועד לשלום הבית • חג הסוכות • צפו
מדוע אסור לאכול בשר גדי בליל הסדר? • דף היומי
גדר הפקר פירות שביעית • הרב אשר וייס
הגרי"ח אוהב ציון: הילולות הצדיקים בסוכות
אלפים במעמד ברכת הכהנים בכותל • גלריה
שמחה ללא גבולות • חג הסוכות • צפו
אדם שלא הניח עירוב תבשילין, מה יאכל? • דף היומי
הכח של הסוכה לרפא כל מחלה • צפו
הרב מיכאל לסרי - שמחה