זקן ראש הישיבות וחבר מועצת גדולי התורה בארה"ב הגר"ד פיינשטיין זצ"ל

בערב שבת פר' וירא הסתלק לבית עולמו חבר מועצת גדולי התורה ומפוסקי הדור בארה"ב הגר"ד פיינשטיין זצ"ל, בנו של בעל ה'אגרות משה' מרן הגר"מ פיינשטיין זצ"ל, והוא בן 91 בפטירתו. בימה עם פרקי חייו ותולדותיו

זקן ראש הישיבות וחבר מועצת גדולי התורה בארה"ב הגר"ד פיינשטיין זצ"ל הגר

דקות ספורות טרם כניסת השבת בארה"ב, ירד אבל כבד על היהדות החרדית בארה"ב, עם הסתלקותו לשמי רום של הגאון הגדול רבי דוד פיינשטיין זצ"ל, ממנהיגי עולם התורה ומפוסקי הדור בארה"ב, מזקני ראשי הישיבות וחבר מועצת גדולי התורה בארה"ב, המשמש גם כראש ישיבת 'תפארת ירושלים' במנהטן השיב את נשמתו ליוצרה בערב שבת קודש לאחר שמצבו הידרדר.


לאתר 'בימה' נודע כי הגר"ד פיינשטיין, מזקני ראשי הישיבות ומפוסקי הדור בארצות הברית, חש בשבועות האחרונים בחולשה רבה, מצבו הידרדר לאחרונה ולפני שבת הוסיפו לו כסגולה את השם חזקיהו, בבתי הכנסיות והישיבות העתירו בתפילות לרפואתו, אך נגזרה הגזרה והוא השיב את נשמתו ליוצרה.


ראש הישיבה הישיש הגר"ד פיינשטיין זצ"ל נודע, בפסקיו החותכים ובגודל הפשטות האינסופית שבה נוהג. הוא הנהיג את ארה"ב החרדית ממקום מושבו בישיבת 'תפארת ירושלים' במנהטן, כאחד ממנהיגי וקברניטי היהדות החרדית בארה"ב.


במהלך עשרות השנים, עד לפטירתו כעת, העמיד הרב פיינשטיין עדרים עדרים של תלמידים, בישיבתו 'תפארת ירושלים' שבמנהטן, והיה ממנהיגי החרדים בארה"ב. מידי יום ביומו היה עונה לאלפי שאלות שהגיעו לפתחו. עשרות חיבורים תורניים ואלפי תשובות הלכתיות יצאו מתחת ידו של ראש הישיבה זצ"ל, שקיבל את חינוכו בביתו של אביו פוסק הדור בעל ה'אגרות משה' זי"ע.


מפרקי חייו:


רבי דוד זצ"ל נולד בשנת תרפ"ט בעיר ליובאן שבבאלרוס, אז בשליטת רוסיה, בה כיהן אביו הגאון רבי משה זצ"ל כרב העיר. הוריו קראו לו על שם סבו ר' דוד, אביו של רבי משה, שנודע כתלמיד חכם מופלג ונצר למשפחתו של רבי אברהם אחי הגר"א.


בגיל שמונה היגר יחד עם אביו למנהטן שבניו יורק ומאז לא עזב אותה. העולם היהודי עבר אין ספור תהפוכות סוערות, ואילו רבי דוד ישב כל העת בצלו של אביו הגדול ב'תפארת ירושלים' ומאוחר יותר ירש את מקומו והמשיך בדרכו הגדולה בי"ג באדר ב' התשמ"ו לאחר פטירתו.


אחד מהדגלים שרבי דוד נשא בגאון הוא דגל החינוך. ילדי ישראל ושמירת גחלתם הבוערת באש קודש יקרה עבורו. הוא התרוצץ על תשעים שנותיו בין טיסות ומדינות העולם כדי לגייס כספים עבור החינוך הטהור של ילדי צרפת.


הגאון הגדול רבי דוד פינשטיין זצ"ל ייצג עבור יהודי אמריקה הצפונית את האותנטיות הגלותית השזורה בחלום האמריקני לעצמאות ולחופש דת. ברבות השנים הפכה צניעותו הכובשת למאפיין הבולט באישיותו. נפשם של מאות אלפי יהודי ארצות הברית נקשרה בנפשו. הוא מצדו לא שם לב לכל זאת, ולמרות המודעות הגדולה שיש לו לנעשה סביבו, הוא המשיך להתנהג כאדם פשוט, ללא שום סממן רבני חיצוני.


כשחגג רבי דוד בר מצווה, קיבל על עצמו קבלה ששינתה את חייו. הוא חשב בינו לבין עצמו כי לא לחינם הוא נולד בפרשת קורח. כפי המקובל בספרים הקדושים לתאריך לידתו של האדם יש משמעות מכוונת. על פי הבנתו של רבי דוד, הוא הגיע לעולם כדי לתקן את חטא לשון הרע. מגיל בר מצווה קיבל על עצמו למעט בדיבור ומאז הוא קיצר את דבריו בענייני חולין והירבה בשתיקות ארוכות. השתיקה של רבי דוד אינה מעיקה, כי אם להיפך, היא רהוטה ומלאת משמעות.


אחד ממקורביו מספר ל'בימה' כי כשהגיע האדמו"ר מסאטמאר לנחם אותו על פטירת אחותו ע"ה, רבי דוד שתק ולא הוציא מילה מפיו. כשיצא האדמו"ר מהחדר, פנה למלוויו ואמר "משתיקתו של רבי דוד אפשר אני למד הרבה יותר מכל דברי חיזוק ומוסר ששמעתי בימי חיי".


בעניינים שבהם הוא מחליט שהוא צריך להתערב, הוא עושה זאת במהירות וללא היסוס. הוא היה מאוד מעשי, והזמן שעובר מאז שהכריע להיכנס לעניין ועד לביצוע, הוא פחות ממהירות האור. מקורביו מעידים כי ניכרת סייעתא דישמיא מיוחדת שיש לו בענייני הציבור בהם הוא מוצא לנכון להתערב. כך אירע בסוגיית ילדי צרפת שעלתה על שולחנו הוא החליט להיכנס לעובי הקורה. עוד באותו ערב כבר היה על מטוס בדרך לאחד היעדים באמריקה כדי לגייס כספים מנדבנים עבור הצלת הילדים.


רבי דוד הותיר אחריו שני בנים ובת. בן נוסף היה לו שנפטר בצעירותו. אחיו של הגר"ד הוא ראש ישיבת סטטן איילנד - הגאון רבי שלום ראובן פיינשטיין שליט"א, שהינה שלוחה של מתיבתא 'תפארת ירושלים' בסטטן איילנד.


ת.נ.צ.ב.ה.


לפניות בנושא מדור 'יהדות' כתבו לנו במייל ‏‪o508427524@gmail.com‬‏

האם יכולה היבמה לידור הנאה מן היבם? • דף היומי
פנינה יקרה: להיות מחובר באמונה
האם יכולה היבמה לידור הנאה מן היבם? • דף היומי
שידור חי: מרן הראשל"צ הרב יצחק יוסף שליט"א
הדף היומי מסכת יבמות דף קי
מסר קצר לפרשת קרח • הרב אשר וייס
כשהסוס הרתום לעגלה משתולל • פרשת קרח • צפו
מהי הדרך להתמודד מול עוקרי התורה? חבר המועצת מגלה
הדף היומי מסכת יבמות דף קט
פרשת קרח תשפ"ב • הרב אשר וייס