נשיאת בג''ץ העניקה כתבי מינוי לחברי ועדת החקירה לאסון מירון

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, העניקה כתבי מינוי הבוקר לחברי ועדת החקירה הממלכתית בעניין אסון מירון. השופטת חיות אמרה כי: "מתוקף סמכותי לפי ס...

נשיאת בג''ץ העניקה כתבי מינוי לחברי ועדת החקירה לאסון מירון

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, העניקה כתבי מינוי הבוקר לחברי ועדת החקירה הממלכתית בעניין אסון מירון.

השופטת חיות אמרה כי: "מתוקף סמכותי לפי סעיף 4 לחוק ועדות חקירה, התשכ"ט-1968, ועל יסוד החלטה מס' 7 של הממשלה ה-36 מיום י' בתמוז התשפ"א, 20.6.2021, אני ממנה אתכם – השופטת מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס; הרב מרדכי קרליץ; והאלוף (במיל') שלמה ינאי – בהסכמתכם, לכהן כחברי ועדת החקירה הממלכתית בעניין האסון שהתרחש השנה בהילולת ל"ג בעומר במירון".

"בראש הוועדה תעמוד הנשיאה בדימוס נאור. באסון מירון מצאו את מותם 45 בני אדם ונפצעו למעלה מ-150. כולם באו במצוות אמונתם להילולת רשב"י, המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר – והאסון שאירע טלטל בכאב גדול את כולנו", הוספה חיות.

השופטת ציינה כי: "החלטת הממשלה מיום 20.6.2021 בדבר הקמת ועדת חקירה ממלכתית קובעת כי האסון שהתרחש, לרבות הסיכונים הקיימים באירועים דומים, הוא נושא בעל חשיבות ציבורית חיונית הטעון בירור. כמו כן נקבע בהחלטת הממשלה כי הוועדה תמליץ על הדרך הנכונה לעריכת אירועים המוניים".

נשיאת הבג''ץ אמרה כי מטרת הועדה היא לקבוע מדיניות למקומות של אירועים בעלי אופי דתי: "ובפרט לגבי השינויים הנדרשים באתר הילולת ל"ג בעומר בהר מירון ובתשתיותיו, לצורך בטיחות קיום אירועים בו בעתיד".

לטענתה: "הקמת ועדת חקירה ממלכתית על ידי גורם בלתי תלוי נועדה להבטיח את עצמאותה ואת אמון הציבור בעבודתה ובמסקנותיה".

"בהתחשב בגודל האסון, וברגישות הסוגיות הטעונות בירור, בחרתי להעמיד בראש הוועדה את נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, ולצדה יכהנו, כאמור, הרב מרדכי קרליץ והאלוף במילואים שלמה ינאי".

"הנשיאה בדימוס נאור היא עתירת ניסיון וידע שיפוטי. היא כיהנה לאורך שנים בכל ערכאות השיפוט ודנה בתיקים מן המורכבים ביותר שידעה המדינה".

"הרב קרליץ כיהן בעבר כראש עיריית בני ברק ולוֹ ידע רב וניסיון מעשי בתחומי התכנון והבניה. הוא שימש בעבר כחבר ועדת טל לגיבוש ההסדר הראוי בנושא גיוס בני ישיבות לצה"ל, ולוֹ בקיאות רבה בהוויה הדתית הנוגעת להילולת רשב"י".

"האלוף ינאי שימש כאלוף פיקוד הדרום וכראש אגף התכנון במטכ"ל, והוא עתיר ידע וניסיון בתחומי הלוגיסטיקה והתכנון. מאז שפרש מצה״ל עוסק האלוף ינאי בניהול חברות מובילות במשק. כמו כן הוא משמש כיושב ראש עמותת על"ם – עמותה לנוער במצבי סיכון".

לסיום אמרה כי: "היום, י"ז בתמוז, הוא היום שבו על פי המסורת היהודית נבקעו חומות העיר ירושלים. מי ייתן והוועדה שחבריה מתמנים היום תעשה לתיקון ולבניין יציב, בהיבטים חברתיים ובטיחותיים כאחד. אני מבקשת להודות לכם, חברי הוועדה, על שקיבלתם על עצמכם את המשימה המורכבת הזו, ולאחל לכם הצלחה רבה".

הרב מרדכי קרליץ והאלוף ינאי מקבלים את כתבי המינוי
ועדת החוקה אישרה את הארכת התו הירוק
צפו: כשאפי מנסה להירדם בסוכה
בעוד שבוע: כך ישתנו ההגבלות על הטיסות לחו''ל
אושר: פטור מבדיקת PCR למחלימים מקורונה ב-3 החודשים האחרונים
תיעוד של ערב חג: שוק ארבעת המינים בקרית גת • גלריה
לקראת סוכות: בקיבוץ עין גב האיצו את קטיף הלולבים
עשרות אלפי חבי בידוד יחלו לקבל מסרונים מהמשטרה
עוקץ מהכלא: כך שדד האסיר קשישים מתאו בכלא
צפו: השוטרים הורסים סוכה וגורמים למהומה במאה שערים
לאחר שהדף שמאלנים: חייל נחקר על ידי צה''ל