כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?

אין ספק כי ניתוח היא חוויה מלחיצה, אולם מרבית הניתוחים מסתיימים בהצלחה. לצידם, ישנם ניתוחים בהם התרחשה רשלנות רפואית, אשר גרמה לנזקים פיזיים למנותח. מהן...

כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים? אילוסטרציה

אין ספק כי ניתוח היא חוויה מלחיצה, אולם מרבית הניתוחים מסתיימים בהצלחה. לצידם, ישנם ניתוחים בהם התרחשה רשלנות רפואית, אשר גרמה לנזקים פיזיים למנותח. מהן הסיבות לכך? למשל, העדר מומחיות וניסיון מספק של המנתח או בחירה שגויה של שיטת הניתוח.

כמו כן, ישנם מקרים בהם בוצע הניתוח ללא הסכמה מדעת של המטופל, דבר אשר אף הוא יכול להיכלל במסגרת תביעת רשלנות רפואית בניתוח.

העדר מומחיות וניסיון מקצועי

בכל הליך רפואי, הרופא המטפל חייב להיות מומחה בתחום בו מדובר, שאם לא, יכול הוא להסב למטופל נזק פיזי חמור. לא זאת בלבד כי הבעיה הרפואית לא תיפתר, אלא שהיא יכולה להחמיר ולגרום למטופל לנזקים נוספים כתוצאה מהטיפול הלא מקצועי. על כן, מומחיות הרופא מהווה חלק אינטגרלי מסטנדרט הטיפול הסביר.

כלומר, מצופה מרופא המבצע הליך רפואי כי הוא יודע לבצעו ובצורה טובה. כאשר מדובר על ניתוח, שהנו הליך פולשני ובו פוטנציאל הנזק גדול יותר, הרי שקל וחומר שיש חשיבות למומחיותו של הרופא כדי למנוע רשלנות רפואית.

על הרופא ראשית כל, להיות מנתח במקצועו ושנית, מומחה בתחום הרפואי הרלוונטי ובעל ניסיון ומיומנות מספקת לבצע את ההליך.

העדרו של כל אחד מאלו יכול להביא לכשלים בניתוח, אשר הנם תוצאה של רשלנות רפואית. המשמעות היא כי רופא סביר אחר, באותן הנסיבות, לא היה גורם לנזקים מהם סובל המנותח.

בחירה שגויה של שיטת הניתוח

כאמור לעיל, מומחיותו של המנתח היא המפתח לניתוח המסתיים בהצלחה ובתוצאה הרצויה. אחת הסיבות לחשיבותה של המומחיות, נעוצה בכך שהיא מאפשרת למנתח לקבל את ההחלטות המקצועיות הנכונות באשר להליך הרפואי: ביצוע בדיקות מקדמיות הנדרשות לפני הניתוח, מתן הנחיות מתאימות למטופל וכן, בחירה נכונה של שיטת הניתוח. במקרים רבים, ישנן כמה דרכים שונות לבצע את אותו הניתוח. בהתאם לנתונים האישיים של המנותח כגון: מצב בריאותי כללי, גיל, היסטוריה רפואית וכדומה, עליו לקבל את ההחלטה מהי השיטה המתאימה ביותר. בחירה שגויה של שיטת הניתוח הנובעת מהעדר מומחיות או ניסיון של המנתח, אשר גרמה לנזק שלא היה מתרחש לו היה מבוצע הניתוח בשיטה הנכונה, מהווה רשלנות רפואית.

מהי המשמעות של רשלנות רפואית בניתוח?

רשלנות רפואית בניתוח יכולה להתרחש בכל סוג של ניתוח, בין אם מדובר בניתוח חירום ובין אם בניתוח מבחירה שמבצע המנותח מרצונו כדוגמת ניתוח פלסטי.

ניתוח רשלני יכול לגרום לנזקים רבים למטופל, ביניהם: כאבים פיזיים עזים, החמרת הבעיה הרפואית שלשמה בוצע הניתוח, צורך לבצע ניתוח חוזר, או אף מספר ניתוחים כדי לתקן את הנזק מן הניתוח הרשלני ועוד.

כל אחד מאלו מביא עמו גם נזק כלכלי: הוצאות רפואיות בגין ניתוח נוסף, רכישת תרופות, הפסד ימי עבודה, הוצאות של עזרת צד ג' שנדרשת לא פעם בתקופת ההחלמה ועוד.

למותר לציין כי במקרים חמורים, הנזק שנגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בניתוח הוא בלתי הפיך והמנותח יסבול מנכות צמיתה לכל חייו.

במקרים נדירים, המנותח אף נפטר על שולחן הניתוחים וזוהי כמובן התוצאה הטרגית ביותר. בכל מקרה של רשלנות רפואית, קמה למטופל עילת תביעה נגד המזיק, במסגרתה יוכל לדרוש מתן פיצוי כספי בגין כל הנזקים שנגרמו לו עקב רשלנות הרופא.

פנייה לייעוץ משפטי

מטופל אשר עבר ניתוח רשלני, או שיש לו חשש שכזה, מומלץ שיפנה לייעוץ משפטי של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית.

ככל שנגרם למטופל נזק פיזי משמעותי, יש מקום להגיש תביעה ובה ידרוש עורך הדין פיצוי על כל ההוצאות שנדרש המטופל להוציא עקב הניתוח הרשלני, בעבר, בהווה ובעתיד. מדובר ראשית כל בפיצוי ממוני, הכולל הפסדי השתכרות, עלויות של תרופות וטיפולים רפואיים וכדומה.

כמו כן, ישנן תביעות בהן יש מקום לדרוש פיצוי לא ממוני בגין עוגמת נפש, כאב וסבל וכיוצא באלו.

משרדנו עוסק בתביעות ביטוח לרבות תביעות סיעוד מאמר זה מהווה תוכן פרסומי. אין באמור בו בכדי להוות יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

"צוהר חדש לאוכלוסייה שלמה של חולים אשר עד כה נותרו ללא מענה"
מקרה נדיר: בת 13 מאושפזת לאחר נשיכת עכביש
אמסלם: "אפילו בסדום לא היה דבר כזה" • צפו
"שיגעתם את הציבור": בן גביר זועם על משרד הבריאות
ליצמן: "מדובר בסיכון ממשי כלפי המטופלים"
2,500 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות
סכנה משתיית מים בעת 'התקופה'
מדינות גדולות בעולם לא מאשרות חיסון קוביד לצעירים
סרטן הקיבה: מהם הגורמים למחלה?
האם את בסיכון ללידה מוקדמת?