"מבסוטים, אבל אין לנו אשליות": הפלשתינים מגיבים לפיזור הכנסת

הדרמה הפוליטית בישראל מושכת תשומת לב בקרב הפלשתינים • "לפיד נוח יותר להנהגה, אבל הרחוב הישראלי הולך ימינה" • "זה לא יביא לשינוי השלטון אלא לחילופי תפקידים"

"מבסוטים, אבל אין לנו אשליות": הפלשתינים מגיבים לפיזור הכנסת יו

ההודעה הדרמטית על פיזור הכנסת הפתיעה גם את הפלשתינים. "לא ציפינו לזה. למרות שאנחנו יודעים שהמערכת הפוליטית בישראל לא יציבה בכלל, ושהממשלה של בנט ולפיד שברירית, זאת הייתה הפתעה לשמוע פתאום בערב על ההחלטה", אומר גורם פלשתיני לראיון ל"ישראל היום".

"באופן כללי אנחנו מבסוטים שבנט הולך כי כל עוד הוא ראש ממשלה אין סיכוי לשום אופק מדיני. מעדיפים את לפיד, זה ברור, כי העמדות שלו לא קיצוניות כמו בנט, אבל אין לנו אשליות. אנחנו רואים מה קורה בציבור הישראלי שפונה יותר ויותר ימינה, וזה דבר שגם בהנהגה פה יודעים. באווירה כזאת שהרחוב הישראלי הולך לימין, קשה לעשות מהלכים, לא משנה איזה ראש ממשלה יהיה, לפיד או מישהו אחר", הוא מסביר.

באופן מסורתי, בהנהגה הפלשתינית הקפידו לאורך השנים שלא להתבטא פומבית בכל הקשור לבחירות ולהתפתחויות הפוליטיות בישראל, מחשש שיואשמו בהתערבות במצב הפנימי בישראל, ובניסיון להשפיע עליו. בעקבות הבחירות האחרונות בישראל נשבה ברמאללה רוח של שינוי, אלא שכעבור זמן לא רב, זו התחלפה באכזבה. "לפני יותר משנה כשהלכתם לבחירות, היינו שמחים מאוד כי זה נתן תקווה אחרי כל התקופה הארוכה של הקיפאון בתהליך המדיני בתקופת נתניהו, ואז בא בנט עם מדיניות קיצונית שלא הייתה שונה מזו של נתניהו. הוא לא מכיר בפתרון שתי המדינות, ולא ראה באבו מאזן ובפלשתינים שותפים. לכן חיכו שהוא יתחלף ושלפיד יבוא במקומו".

בהנהגה הפלשתינית רוצים לראות ממשלה ישראלית שתפיח רוח חיים במה שאבו מאזן שב ומדגיש, "אופק מדיני". "חיכינו לרוטציה. אנחנו לא משלים את עצמנו שלפיד יפתח במשא ומתן אבל לפחות שתהיה אווירה יותר נוחה, שהדברים יהיו יותר קלים. זה נותן תקווה. עם זאת, בתקופה הזאת עד לבחירות לא יהיה קל, לא ברור מה הוא יוכל לעשות בכמה חודשים, ואיזה סמכויות ולגיטימציה יהיו לו במצב שעדיין יהיו סביבו מפלגות מהימין".

העורך הראשי של אתר החדשות "מען", נאסר אלחאם התייחס אמש להודעה שיצאה בישראל, ואמר, "אסטרטגית, זה לא יביא לשינוי השלטון בישראל אלא לחילופי תפקידים בלבד. הפלשתינים לא בונים על תקופת המעבר".

מואמן מקדאד, מומחה "לענייני ישראל" בעזה ציין כי "הוא צופה שישראל תיכנס למשבר חדש ועמוק יותר מהמשברים הקודמים מאחר שהסקרים לא מנבאים הכרעה במספר המושבים בכנסת לטובת הליכוד או כל מפלגה אחרת".

ההודעה בישראל על פיזור הכנסת גררה גם תגובות של לעג ברשתות כלפי אנשי הרשות הפלשתינית והעומד בראשה, בטענה כי הם נאחזים בשלטון ומונעים הליכה לבחירות.

הפרשן העזתי, פאיז אבו שמאלה ציין כי "פיזור הממשלה הישראלית נעשה בהסכמה, וזה אומר שיאיר לפיד יהפוך לראש ממשלה עד מועד הבחירות. ארבעה חודשים תהיה לישראל ממשלה יציבה, כזו שיכולה להיכנס למלחמה אזורית מבלי שיצביעו אי אמון נגדה ומבלי שיהיו איום בפירוק הממשלה. הלוואי שלנו הפלשתינים יהיה חלק ממה שיש לאויבינו. הם מפילים את הממשלה, מחליפים את ראש הממשלה, ונהנים מחיים של דמוקרטיה. אך אנחנו, אלוהים נתן לנו נשיא ששחט את הדמוקרטיה, קבר את חלומות השבאב, ונשבע שלא לעזוב אותנו עד המוות".

כך ייראה יומו הראשון של יאיר לפיד כראש הממשלה
חיסכון של מאות אלפי חיסכון לזוגות הצעירים
פה אחד: הצעת החוק לאיסור פרסום שמות נפגעים נכנסה לספר החוקים
"״הצלחנו בסור מרע": החכי"ם על פיזור הכנסת
בן גביר במסר לדרעי: היועץ שלך גורם למלחמה בימין
לפיד הוכתר כראש ממשלה
280 אלף ש''ח ועבודת שירות: העונש לאחיו של יו''ר ש''ס
נקבע סופית: הבחירות בעוד ארבעה חודשים
הוחלט סופית: הכנסת מפוזרת
"עוזב היום בבושת פנים": הפוליטיקאים מגיבים לפרישת בנט