רמת ברזל נמוכה בדם מעלה את הסיכון לאירוע מוחי

מחסור בברזל בדם מעלה את הסיכון לאירוע מוחי מאחר והוא גורם לדם להיות סמיך יותר // מאת: דר' מרדכי הוכברג ז"ל, מראשוני התזונאים בארץ

רמת ברזל נמוכה בדם מעלה את הסיכון לאירוע מוחי

מחקר חדש שנערך בבריטניה מצא שמחסור בברזל בדם מעלה את הסיכון לאירוע מוחי מאחר והוא גורם לדם להיות סמיך יותר. במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי PLOS ONE, , מדענים מאימפריאלי קולג' בלונדון סקרו מחקר מוקדם יותר שמצא שמחסור בברזל בדם הינו גורם סיכון לאירוע מוחי. זה קורה כאשר קרישי דם קטנים מפריעים לזרימת הדם אל המוח. תופעה כזו נמצאה גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים. כדי לברר את הסיבה לכך, המדענים בדקו 497 חולים במחלה תורשתית נדירה שגורמת להתפתחות מופרזת של עורקים בריאה.

במחקרם, אנשי הצוות הסבירו שעורקי דם בריאים מסוגלים בדרך כלל לסנן קרישי דם קטנים לפני כניסתם למערכת העורקים הכללית. אבל אצל חולים במחלה זו, לעיתים קרישי דם כאלו נשארים בעורקים ולעיתים מגיעים אל המוח. כל שנה מתים מיליוני אנשים מאירוע מוחי. הצוות מצא שאצל אנשים להם יש רמה בינונית-נמוכה של ברזל בדם, יש סיכון כפול לסבול מאירוע מוחי בהשוואה לאלו להם יש רמת ברזל נורמאלית בדם, שהיא 7-27 מיקרומול לליטר דם. בעקבות בדיקות נוספות, אנשי הצוות מצאו שמחסור בברזל עלול להגביר את ההיצמדות של לוחיות הדם וכך נוצרים קרישי דם. לפי נתונים של משרדי בריאות בעולם, בכל שנה מתרחש אירוע מוחי אצל 15 מיליוני אנשים על פני כדור הארץ - 6 מיליון מתוכם מתים. לדברי דר' קלייר שובלין מצוות המחקר בבריטניה, "אם יש מחסור בברזל בדם, לוחיות הדם נוטות יותר להיצמד ולייצור קרישי דם, מה שעלול לגרום לאירוע מוחי, אבל נושא זה טעון מחקרים נוספים". צוות המחקר שם מתעתד לבדוק כעת אם מתן תוספי ברזל, כך שרמתו בדם תהייה בנורמה, יפחית היצמדות של לוחיות הדם ואת התחלואה באירוע מוחי. לדברי צוות המחקר, בתהליך היווצרות פלאקים בכלי הדם מעורבים עוד גורמים ויש לבדוק עד כמה איזון רמת הברזל בדם יצמצם התרחשויות של אירוע מוחי. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ- 30% מכלל אוכלוסיית העולם סובלים מאנמיה – רובם מאנמיה של חוסר ברזל. בירקות, בעיקר ירקות עלים, יש כמות נאותה של ברזל. ניתן לקבל ברזל גם מתוספים שלו, אבל מקור טוב יותר הוא מזונות עשירים בברזל ויש די כאלו גם במזון צמחוני.

כפי שנכתב בMedical News Today : הסיבות העיקריות לאנמיה הן אובדן דם, תפריט דל ערך והפרעות בקליטת ברזל מן המזון. תופעה אחרונה זו שכיחה אצל חולים הסובלים ממחלת קרוהן או מצליאק. מחסורים בוויטמין C ובמינרל נחושת אף הם תורמים לאנמיה של חוסר ברזל. מבחינה זו, לנחושת יש תפקיד קריטי.

מזונות צמחיים עשירים בברזל

מרבית תבליני העלים והזרעים עשירים בברזל. אם כי אוכלים מהם כמויות קטנות, הם יכולים לספק חלק מצריכת הברזל הדרושה. באשר למזונות שאינם תבלינים, כמויות ניכרות של ברזל, לפי סדר יורד, יש במזונות הבאים: פיסטוק חלבי, שומשום מלא, מולסה, גרעיני אבטיח, חלמית, אגוזי קשיו, צנובר ושקדים. כאמור, ירקות עלים ירוקים כהים מכילים אף הם ברזל בכמות שיכולה לתרום לאיזון כמויותיו בדם.

להזמנת חוברות תזונה פלוס ניתן להתקשר לרויטל הוכברג
052-8603617

מקורות
http://www.medicalnewstoday.com
http://www.nhli Sunday, March 02, 2014 by: J. D. Heyes
http://www.naturalnews.com/044124irondeficiencystrokeriskbloodclots.html#ixzz2uy7Rq6Wonih.gov
http://science.naturalnews.com
NaturalNews. Low iron in your blood may increase stroke risk

אילוסטרציה
18% לא זוכרים איפה שמו את הדרכון שלהם
שיפור טכנולוגי דרמטי ביצירת רכיבים אופטיים מדויקים
אב טיפוס להנחת תפילין ביד אחת • תחרות הפתרונות הנגישים
מהו הצמח הפופולארי ביותר ברשתות החברתיות?
איך בולמת המערכת החיסונית התחלקות תאי סרטן?
השבב החדשני שיחשוף את התמודדות המערכת החיסונית עם מחלת הסרטן
הגנה מהשמש – איך עושים את זה נכון?
חוקרים ישראליים גילו מנגנון חדש שיכול לעכב התפתחות תאי סרטן
כיצד גל אור וגל קול נעים באותה מהירות? • הצלחה ראשונה בפיענוח
ניסוי פורץ דרך למציאת פתרון לבעיית חזירי הבר