כהנא נגד הרב הראשי: "הרב לאו פעל בחוסר סמכות"

שר הדתות כהנא מסר תדרוך לכתבים בעקבות מכתבו של הרב הראי הרב דוד לאו אשר מבטל את מיוניו של ראש מערך גיור של השר כהנא. השר כהנא תקף את הרב הראשי ואמר כי: ...

כהנא נגד הרב הראשי: "הרב לאו פעל בחוסר סמכות" השר כהנארב הכותל המערבי, הרב רבינוביץ' עם הרב הראשי הרב לאו

שר הדתות כהנא הגיב למכתבו של הרב הראי הרב דוד לאו אשר מבטל את מינויו של ראש מערך גיור של השר כהנא.

השר כהנא תקף את הרב הראשי ואמר כי: "הרב לאו פעל בחוסר סמכות בעיני". עוד טען כי: "כל גיור נשאר על פי ההלכה עם קבלת עול מצוות" כאשר, "אחד העקרונות של הגיור שהוא מייצג נורמוליזציה שכולם מחוייבים אליו".

עוד אמר על איום פתיחת ספרי יוחסין כי האיום הוא נוראי וחשף כי: "ישנם ציבורים מסוימי המנהלים ספרי יוחסים".

השר כהנא אמר על מערך הכשרות כי הינו: "מתפלא על הרבנות הראשית", כאשר "הרבנות הראשית לא הסכימה לשתף איתי פעולה". עם זאת אמר: "אני מבין שכן הולך להיות שיתוף פעולה עם רבנויות ועם הרבנות הראשית".

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, לאחר שבשבוע שעבר מינה השר כהנא את הרב בניה ברונר לראש מערך הגיור הזמני, הבוקר הודיע הרב הראשי ונשיא בתי הדין, הרב דוד הודיע בבמכתב מפורש כי המינוי בטל.

במכתב לנציב שירות המדינה חשף נשיא בתי הדין כי לפי החוק, לוקח על עצמו הרב הראשי את למערך הגיור,וישמש כראש מערך הגיור, במעשה המבטל את מינויו של הרב ברונר.

הרב הראשי כתב במכתבו: "במצב הנוכחי, בו הופסקה כהונתו של הנציג שמונה ע"י נשיא בית הדין לעמוד בראש המערך, ומנגד האחריות הלכתית הכבדה עודנה מוטלת על כתפי נשיא בית הדין, לא נותרה ברירה לנשיא אלא לעשות בעצמו את התפקיד הזה בהתאם לסמכותו".

עוד אמר: "על פי החוק נשיא בית הדין מודיע כי ישתמש בעצמו בסמכותו החוקית ויקבל על עצמו את כל החובות והסמכויות במערך הגיור".

עוד כתב: "הנשיא מתכון להידרש לכל שאלה קטנה כגדולה, ולעקוב מקרוב על כל הליכי הגיור במערך".

עוד נכתב כי: "במערך הגיור קיימת חלוקה ברורה בין האחריות האדמיניסטרטיבית – עליה מופקד מנהל אגף הגיור, לבין האחריות ההלכתית – על יישומה מופקד ראש המערך. במצב הנוכחי, בו הופסקה כהונתו של הנציג שמונה ע"י נשיא בית הדין לעמוד בראש המערך, ומנגד האחריות הלכתית הכבדה עודנה מוטלת על כתפי נשיא בית הדין, לא נותרה ברירה לנשיא אלא לעשות בעצמו את התפקיד הזה בהתאם לסמכותו".

כזכור, בעקבות המינוי לראש מערך הגיור התעוררה סערה כאשר אף ח"כ משה גפני זעם: "הדחתו של ראש מערך הגיור הרב משה ולר ומינויו של בניהו ברונר מארגון צהר - העמדת צלם בהיכל".

גפני עוד זעם אז: "במשך כל השנים הייתה הסכמה בין הציונות הדתית והחרדים שלא למנות אותו על אף הלחצים של ארגון צהר, בכדי למנוע קרע בין החרדים והרבנות הראשית בהוראת גדולי התורה לבין הציונות הדתית. היעד של מתן כהנא הוא לפלג את העם ולהישאר רק עם עושי דברו. מה שטענו כל הזמן הוכיח עכשיו מתן כהנא והמציאות מוכחת לעיני כל. ההיסטוריה של עם ישראל תוקיע אותו על מעשיו השפלים".

הוגש כתב אישום נגד ליצמן
בוסו: "לפיד וליברמן מתי בפעם האחרונה ביקרתם בסופרמרקט?"
דרעי: הדבר הראשון שנעשה כשנחזור הוא לבטל את המיסים על מוצרי המזון
לפיד: "כשהציבור חושב שהמערכת מושחתת וכל הפוליטיקאים מושחתים"
ארבל: " הגעתי לכאן כחבר אופוזיציה במיוחד לתמוך בחקיקה"
יו''ר ש''ס הגיש את התפטרותו מהכנסת
הרב לאו: "הכנסת לא תכריע מיהו יהודי"
משלחת ישראלית נועדה עם מנהיג סודאן
סקר: למרות המגעים לעסקת טיעון - התמיכה בנתניהו נשארת גבוהה
סקר: 48% מהציבור חושבים שטיפול הממשלה בקורונה גרוע