לימוד תורה בצל ההפגנות

לאחרונה התקיימו בחירות לנשיא מדינת בלארוס שגרמו לגלי הפגנות בלתי פוסקות בימי שבת וראשון, כ"ז לא גרמו לקול תורה להפסק • תיאור מרתק

לימוד תורה בצל ההפגנות בימה - המעודכנים מעדכנים

התמודדויות מול נגיף הקורונה, אף שהקשו על היהודים במדינות רבות, עכ"ז לא גרמו לקול תורה להפסק במדינת בלארוס, אלא שלאחרונה התקיימו בחירות לנשיא המדינה שגרמו לגלי הפגנות בלתי פוסקות בימי שבת וראשון, ולאחרונה אף בעוד ימים באמצע השבוע. מיותר לציין שרבים מעדיפים לא לצאת את ביתם בזמן ההפגנות.

כך אחד האירועים שחוותה כעת קהילה היהודית המקומית כל היה:

יום רביעי ה'תשרי תשפ"א התקיים סיום סדר מועד בקהילת "לך לך" אשר בעיר מינסק בירת בלארוס ובכך נפתחה שנה חדשה של לימוד תורה לבני המקום בבית המדרש של הקהילה, השוכן בבנין "איחוד קהילות יהודיות הדתיות" ברחוב דאומנה 13ב.

בימה - המעודכנים מעדכנים

קהילת לך לך (לאודר) מיסודו של הגה"ר יהושע ספינר קיימת מעל שני עשורים, מבוססת על סטודנטים הבאים לשמוע שיעורי תורה, ב"ה רבים מגלים עניין ומרווים את צמאונם בבית המדרש, נערכו חופות כדת משה וישראל לצעירים שומרי תורה ומצות.

לאחרונה הזמין הרב הראשי של האיחוד הנ"ל הרה"ג מרדכי רייכינשטיין שליט"א לכהן כרב הקהילה את הרה"ג לוי יצחק ריץ שליט"א, מחבר ספר נוה צדק על הלכות מילה וגירות - יליד ריגה בירת לטביה, בשנים האחרונות נמצא בקשר עם אחד ממנהלי חברת חסימה "כשר פליי" ומייעץ לו בענייני ההלכה. עסק בקירוב באופן פרטי - הן עם אחינו בנ"י שאינם שומרים תורה ומצות והן עם ילידי בית דתי או חרדי ולצורך כך הקים את חוג "נוה צדק" שמטרתו שיעורי תורה, פילוסופיה יהודית - על פי הכלל אין אדם לומד אלא במקום שלבו חפץ ותוך שימת דגש שכל אחד ימצא את דרכו בעבודת ה' ללא תלות ברב המלמד; גמרא, הלכה והכנה למבחני הסמכה לרבנות. כמו כן הכין אברכים למבחני "היכל שלמה" במכון הוראה "אהלי יוסף יצחק" בעיר חיפה, וכן העביר סדרת שיעורים מצולמים באיסור והיתר בשפה הרוסית לטובת האברכים ילידי ברית המועצות לשעבר. הרב ריץ נוהג בשנים האחרונות לערוך סיום הש"ס מידי שנה וכך הייתה כוונתו גם הפעם, אלא בגלל מוגבלויות הקורונה נאלץ בינתיים להסתפק בסיום סדר מועד בכדי לתת לחברי הקהילה את הטעם של לימוד גמרא, ולסמן עידן חדש בלימודים תורניים בעיר בהם.

בין הלומדים אחד מחברי הקהילה הוא משה אהרן קאזאקעוויטש בן 25. למרות גילו הצעיר נחשב כמומחה בכיר ברפואת שיניים וניתוחי פה ולסת. לפני מספר שנים התחיל את דרכו בחזרה בתשובה וכשלב ראשוני החל לחבוש כיפה על הראש - דבר שהביא לסכסוכים עם חבריו הערבים לספסל הלימודים. כיום משה אהרן שומר שבת וכשרות והתחיל כעת לימודי הלכות ברית מילה בבית מדרש דלך לך על מנת להתמקצע בתחום קדוש זה.

בימה - המעודכנים מעדכנים

באופן מפתיע באותו היום שנקבע לאירוע הסיום, התקיימה הכתרת אלכסנדר לוקשנקו לנשיא מדינת בלארוס, דבר שגרם להפגנות ומחאות של תושבי עיר הבירה, ובשל אי שקט השורר ברחובות העיר רבים יראו לצאת מביתם. וכן זכתה הקהילה לנס שלמעלה מן הטבע - אף שרוב רובם פחדו להגיע לבית הכנסת, עכ"ז נאמר קדיש לאחר הסיום ובמקום שהו כ-20 איש.

את ברכותיהם שגרו הרבנים הראשיים לישראל הגר"ד לאו שליט"א והגר"י יוסף שליט"א.

לאחר הסיום נשאו דברי חיזוק - הרה"ג בן ציון זילבר שליט"א, הרה"ג אליעזר שמחה ווייס שליט"א, הרה"ג יגאל פאלישטשוק שליט"א, הרב הראשי הרה"ג מרדכי רייכינשטיין, חבר הקהילה ר' יוסף הלוי סאלאווייטשיק הי"ו. הרה"ג לוי יצחק ריץ שליט"א בענייני דיומה ובדין "משטה אני בך" המשותף למסכתות יבמות גיטין וקידושין. על חשיבות לימוד התורה דיבר אחד מצעירי הקהילה - אריאל קארשון שמתכנן לסיים מסכת מכות יחד עם סיום הש"ס המתוכנן השנה.

זוועה באוקראינה: עשרה אזרחים נהרגו מפגיעת פגז
נראה אתכם: ג'אגלינג וסידור שלוש קוביות הונגריות בו זמנית
ארה"ב תוציא ארגונים אסלאמיים ויהודיים מרשימת ארגוני הטרור
בעקבת פינלנד: שבדיה הצהירה כי בכוונתה להצטרף לנאט"ו
"אפס מקרי הדבקה": הסגר הגדול ביותר בסין הגיע לסוף המיוחל
דו"ח מודיעין: צבא רוסיה איבד שליש מכוחותיו באוקראינה
רוסיה מאיימת על שבדיה ופינלנד: "הן יהפכו לאויבות שלנו"
במלאות 77 ל'חג הנצחון': מוסקבה אומרים תודה ל'וֶטֶרָנִים' היהודים
באודסה מתכוננים לגרוע מכל: "חבל מאוד שאין לנו כיפת ברזל":
בעקבות טביעת ספינת מהגרים לבנונית: המופתי בטריפולי הותקף