מסתמן: לפיד יציע את ''פתרון'' שתי המדינות

לפיד התריע: "מחר בנאום אדבר על זה שמדינת ישראל צריכה ללכת לפיתרון שתי המדינות"

מסתמן: לפיד יציע את ''פתרון'' שתי המדינות ראש הממשלה לפיד

ככל הנראה לפיד יציע בנאומו בפני האו''ם את חלוקת הארץ ונתינתה לפלסטינים. בשם גורמים בסביבת ראש הממשלה נמסר: "אני חושב שזו הדרך הנכונה לנהל את הביטחון הישראלי והמדיניות הישראלית - מתוך דיאלוג מתמיד עם אלה שאתה לא מסכים איתם, כולל האו"ם, האיחוד האירופי ועוד. כולל הפלסטינים. מדינת ישראל נמצאת בקשר עם הפלסטינים. אני צלצלתי ובירכתי את אבו-מאזן באחד החגים. אני מודה שאחרי אמירת "50 השואות" פחות התחשק לי לדבר איתו".

עו דהתייחס לגבי נקודות בנאומו מחר: "הראשונה היא איראן – הדגש הוא שמדינת ישראל לא תיתן לאיראן להפוך למדינה גרעינית, אם צריך, וזה מסוכם בינינו לבין האמריקאים - נפעל בעצמנו. אנחנו לא צריכים לעדכן אף אחד ואנחנו לא צריכים לבקש רשות מאף אחד. אבל, אנחנו גם צריכים להציג בפני העולם אלטרנטיבה למה שקרה בחודשים האחרונים, שזו הייתה הריצה שנעצרה הרבה בגלל המעורבות שלנו ל-JCPOA. צריך לפעול מול האיראנים ולהגיד לעולם - ללכת להסכם טוב יותר, longer and stronger, ולבסס אותו על זה שהעולם יניח איום צבאי אמין על השולחן. בעבר, זה נכון ב-2003, זה נכון ב-2015, כל פעם שהעולם שם איום צבאי אמין על השולחן, האיראנים מצמצו ונסוגו וזו הדרך להגיע איתם להסכם טוב יותר. אנחנו לא נגד כל הסכם, אנחנו נגד ההסכם הזה".

הרגל השנייה היא הדה-לגיטימציה. אנחנו נבוא ונגיד לעולם - אנחנו לא אורחים באו"ם, אנחנו חברה גאה בארגון האומות המאוחדות, ואנחנו לא נסבול את זה שהם משתמשים בבמה הזו בשביל להפיץ שקרים על ישראל. אנחנו נגן על שמנו הטוב וגם נחשוף מי תוקף אותו.

הרגל השלישית היא כמובן הפנייה שלנו למדינות המזה"ת. מדינות שעדיין לא נכנסו להסכמי אברהם ולפורום הנגב. המטרה שלנו היא להרחיב את מעגלי השלום, ואנחנו צריכים לעבוד בזה ועובדים בזה. לפנייה בינלאומית בנושא יש ערך.

הדבר הרביעי הוא כמובן הפלסטינים. מחר בנאום אדבר על זה שמדינת ישראל צריכה ללכת לפיתרון שתי המדינות. הרבה שנים ראש ממשלה ישראלי לא אמר את זה על בימת האו"ם, אבל גם אדגיש מהם הסיכונים שאנחנו לא מוכנים לקחת: אנחנו לא נעשה שום דבר שיסכן את ביטחון ישראל או את ביטחון אזרחי ישראל אפילו בסנטימטר, אבל היפרדות מהפלסטינים צריכה להיות חלק מהחזון המדיני, חלק מהתפיסה של תקווה מתוך עוצמה.

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, בתגובה לכוונת לפיד להצהיר על פתרון שתי המדינות באו"ם: "בעיצומה של אינתיפאדה שמתפתחת לנגד עינינו בהובלת הרשות הפלסטינית, בוחר לפיד, כדרכו, להמשיך להעניק פרסים לטרור – ועכשיו שולף מהבוידעם ומחזיר לסדר היום את הרעיון ההזוי של הקמת מדינת טרור פלסטינית בלב ארצנו. לפיד, יחד עם שר הביטחון הכושל שלו גנץ, מסכנים את ביטחון ישראל. חייבים להחליף אותם בהקדם. ב-01.11 נעשה זאת ונחזיר את מדינת ישראל למסלול הנכון".

לאחר שקט ממושך מצידו של בנט, הגיעה תגובתו לדברי לפיד: "אין שום מקום או היגיון להציף מחדש את רעיון המדינה הפלסטינית".

עוד אמר: "צריך לומר את הדברים כהוויתם: אין מקום למדינה נוספת בין הים לירדן. לא רק בשל זכותנו על הארץ. גם ברמה הפרקטית, אין שום היתכנות או תוחלת למהלך מדיני עם הפלסטינים. אגב, על מי אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על פלסטינים? על חמאס, שזוכה לתמיכת רוב הפלסטינים? על הג'יהאד האסלאמי? על אבו מאזן שבזמנו הפנוי מכחיש שואה ומשלם לרוצחים? הם עצמם מסוכסכים עמוקות ורחוקים שנות אור ממשילות. לכן, סיסמאות ריקות כמו "שתי מדינות", צריכות להשאר בשנות ה-90, יחד עם הרבה אופנות אחרות שעברו מן העולם".

חד״ש-תע״ל לקראת נאומו הצפוי של רה״מ לפיד באו"ם הגיבה: "גם רה"מ לפיד מודה כי הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל היא הדבר היחיד שיבטיח שלום אמת שיטיב עם שני הצדדים. אם הוא באמת מתכוון לדברים, עליו להתחייב שמו״מ מדיני וחתירה לסיום הכיבוש יהיו חלק מקווי היסוד של כל ממשלה בראשותו".

לפיד: "טעינו, לא צריך לדבר על אחדות"
סמוטריץ': "אני אהיה שר חינוך מצוין - אטפל בהסתה"
לפיד באו''ם: שתי מדינות לשני עמים - הדבר הנכון לביטחון ישראל
מחריפים את המאבק: "בני גנץ משבש את חיי המתיישבים ביו"ש"
ח"כ אשר: "ליברמן לא מבדיל בין קנייטש לכובע עגול"
אישור הסכם התרבות עם האיחוד האירופי: "מחלוקת בעלת משמעות מדינית"
עקיצה לרה"מ? גנץ: "לפיד קיבל ממשלה, לא הקים אותה"
כלפון תקף - בציונות הדתית הגיבו
"אנחנו בפתחה של אינתיפאדה": בן גביר על המצב
פיצול נוסף: אביר קארה 'ברח' מסיעת ימינה