"יום הדגל הפלשטיני": בחמאס ממשיכים להתסיס לקראת המצעד בירושלים

אזהרות חמאס סביב קיום מצעד הדגלים בשער שכם ממשיכות להחריף • הארגון קורא לתומכיו להגיע להגן על אל-אקצא ולבצע פעולות מחאה במרכזי הערים הפלשתיניות בשטחים •...

"יום הדגל הפלשטיני": בחמאס ממשיכים להתסיס לקראת המצעד בירושלים הנפת דגלי פלסטין

אזהרות חמאס סביב קיום מצעד הדגלים בשער שכם ממשיכות להחריף • הארגון קורא לתומכיו להגיע להגן על אל-אקצא ולבצע פעולות מחאה במרכזי הערים הפלשתיניות בשטחים • סנוואר: "להפגיז את תל אביב - קל לנו יותר מלשתות מים". כך פורסם ב'ישראל היום'.

לאחר ההחלטה להעביר את מצעד הדגלים בשער שכם: הפלשתינים קוראים לקיים מחר את מה שמכונה "יום הדגל הפלשתיני". הכוונה היא לתהלוכות מחאה שיחלו במרכזי הערים הפלשתיניות ובמהלכן יניפו המשתתפים את הדגל הפלשתיני. בחמאס, קראו היום להתגייסות כללית וביקשו מהציבור הערבי לפקוד בהמוניו את מסגד אל קאצא ולהגביר את הנוכחות בו מחר. "יש להניף את הדגל הפלשתיני בכל מקום כדי להדגיש את הזהות הערבית של ירושלים", נכתב בהודעה.

גם בכיר חמאס בחו"ל, ח'אלד משעל, קרא לבני האומה הערבית והאסלאמית לצאת לרחובות כדי לתמוך באל-אקצא. "בואו יחד ניטול חלק במערכה לשחרור ירושלים והר הבית. האויב מבין רק את שפת הכוח. כאשר האויב איים עלינו בעזה, הוא נאלץ לסגת. לא נאפשר לישראל להשתלט על אל-אקצא", דברי משעל.

ברמאללה מזהירים כי המתיחות המלווה את מצעד הדגלים עלולה לגלוש לשטחים ולהגביר את ההסלמה במוקדי החיכוך. גורם פלשתיני ששוחח עם "ישראל היום" ציין כי האירועים שיתפתחו סביב המצעד לא בהכרח יישארו בתחומי ירושלים והתריע: "יכול להיות ניצוץ שיתרחב גם אלינו, לגדה. האווירה אצלנו מלאה במתח ויש לחץ. בסוף השבוע נהרג נער פלשתיני בעימותים עם הצבא הישראלי בבית לחם ולפני כן היה הרוג בשכם, כל זה גורם לתסיסה".

מצעד הדגלים בירושלים

מאמצי התיווך בין ישראל לארגונים בעזה נמשכו בסוף השבוע בניסיון למנוע הסלמה, כשברקע סירובה של ישראל לשנות את מתווה מצעד בהתאם לבקשת קטאר ומצרים. מוחמד סנוואר, מפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס ואחיו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר, אמר בהופעה טלוויזיונית בערב ששי: "כאשר אנחנו מזהירים את הכיבוש, לכל מילה יש גיבוי בשטח. להפגיז את תל אביב, קל לנו יותר מאשר לשתות מים". מילותיו הן מסר ישיר מיחיא סנוואר עצמו וממקורבו, מוחמד דיף, רמטכ"ל חמאס.

בכמה מהתבטאויות אנשי חמאס נאמר כי "כניסת המצעד לתוך אל-אקצא תהיה נפץ לפיצוץ המצב". בהודעות הרשמיות האחרונות של חמאס פחות שמו דגש על איומים, ויותר התמקדו בקריאה לפעולה. הארגון קרא להמונים לפקוד את מסגד אל אקצא ולהגביר את הנוכחות בו ובסביבתו החל משעות הבוקר מחר. בכירי חמאס בחו"ל, ח'אלד משעל וחוסאם בדראן, קראו לציבור הפלשתיני לצאת לרחובות להגנה על אל-אקצא. "יש לעשות מעשה שיגרום לכיבוש ותומכיו להבין שפגיעה באל-אקצא תגרום לשמיים ליפול על הארץ", דברי משעל.

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל