החשש התממש: 13 הרוגים בפיגועי התאבדות סמוך לשדה התעופה בקאבול

מזכירות המדינה האמריקנית הודיעה כי יש הרוגים ופצועים בקרב הסגל האמריקני במדינה • אזרחים פצועים פונו במריצות מזירת המתקפה • פגישת ביידן עם בנט נדחתה

החשש התממש: 13 הרוגים בפיגועי התאבדות סמוך לשדה התעופה בקאבול חיילים אמריקאים

לפחות 13 בני אדם, בהם ילדים, נהרגו בשני פיגועי התאבדות שהתרחשו היום (חמישי) בשדה התעופה הבינלאומי חמיד קרזאי בקאבול, כךמתפרסם ב'ישראל היום'. על פי הדיווחים, הפיצוץ הראשון התרחש מחוץ למתחם שדה התעופה, או ממש בכניסה אליו. הפיצוץ השני התרחש בסמוך למלון ברון, בו מתאכסנים אזרחים זרים.

בעקבות האירוע נמסר מלשכת ראש הממשלה כי: "נוכח האירועים באפגניסטן, פגישת ראש הממשלה, נפתלי בנט, ונשיא ארה"ב, ג׳ו ביידן, נדחתה בשלב זה. טרם נקבע מועד עדכני לקיום הפגישה".

גורם אמריקני בכיר העריך בפני סוכנות הידיעות AP כי המתקפה בוצעה על ידי ארגון המדינה האסלאמית במחוז חורסאן, שלוחה של ארגון דאעש באפגניסטן. רשת החדשות CNN דיווחה על קרב יריות בין מחבלים חמושים לכוחות באזור שדה התעופה. דיווחים לא מאומתים נתקבלו גם על ירי רקטות על ידי מחבלים. צילומים שהועלו לרשתות החברתיות הראו אזרחים פצועים מפונים במריצות וכן פיצוצים בסמוך לשדה.

מזכירות המדינה האמריקנית דיווחה כי יש הרוגים ופצועים בקרב הסגל האמריקני המשרת באפגניסטן, אך לא פירטו לגבי תפקידם או מספרים של הנפגעים. בנוסף, מזכירות המדינה עדכנה את אזהרת מסע לשדה התעופה של קאבול ומבקשת מאזרחיה: "להימנע מנסיעה לשדה התעופה ולהימנע מלעבור בשערים. על הנמצאים בשער אבי, בשער המזרחי או בשער הצפוני לעזוב מיד".

רשת החדשות האמריקנית "פוקס ניוז" דיווחה כי שלושה חיילים אמריקנים נפגעו באורח לא ידוע בתקיפה וכי הפיצוץ נגרם מתקיפת מחבל מתאבד שהתפוצץ בסמוך לכניסה לשדה התעופה. שגריר צרפת הזהיר מפני מתקפה שנייה על המתחם וקרא לכל האזרחים לעזוב את המקום ולתפוס מחסה. על פי דיווחים מאפגניסטן, ארגון דאעש במחוז חורסאן הוא זה שעומד מאחורי המתקפה, בה נהרגו לפחות כמה אנשי טאליבן.

שדה התעופה חמיד קרזאי בבירה האפגנית הפך בשבוע החולף לזירת מבצע החילוץ האווירי הגדול בהיסטוריה וקרוב למאה אלף בני אדם פונו במטוסים צבאיים ואזרחיים מהשדה. בין המפונים היו אזרחי מדינות זרות, סייענים של מדינות המערב ואזרחים שחששו לחייהם בעקבות עליית ארגון הטליבאן לשלטון.

בשל הצפיפות הרבה במתחם וכמויות המבקשים מקלט בשטח, הפך השדה למטרה מובחרת לפגיעת ארגוני הטרור באפגניסטן, בראשם ארגון המדינה האסלאמית במחוז חורסאן.

היום לפנות בוקר ארה"ב ציינה בהתראה ביטחונית רשמית כי "בשל איומים ביטחוניים מחוץ לשערים אנו ממליצים לאזרחים האמריקנים להימנע מנסיעה לשדה התעופה".

אף שבהודעה הרשמית לא ציינו מהו הגורם הספציפי, מקור במזכירות המדינות אישר לרשת CNN כי יש סכנה משמעותית לכך שגורמי טרור השייכים למדינה האסלאמית נמצאים מחוץ למתחם, מעורבים בקהל וממתינים לפעולה. מדובר על "הסניף המקומי" של דאעש המכונה "המדינה האסלאמית של מחוז חוראסן" או ISIS-K באנגלית.

ביידן אישר: איראנים ששירתו במשמרות המהפכה - יוכלו להיכנס לארה"ב
הותר לפרסום: חוליית טרור נעצרה בטורקיה, חיי קבוצת תיירים ניצלו
פסיקה דרמטית בארה"ב בתחום הנשק: מיליונים נוספים זכאים לרישיון
במעמד שגריר ישראל ורבנים: נחנך מרכז החסד האירופאי בבירת גיאורגיה
אסון ענק באפגניסטן: 955 הרוגים ברעידת אדמה
הטייס שנעצר בארגנטינה - דמות מפתח במשלוחי הנשק האיראניים
"2.2 מיליון יהפכו לנזקקים למזון": האו"ם מזהיר מאסון בלבנון
דיווח: איראן ויתרה על הדרישה להסיר את משמרות המהפכה מארגוני הטרור
צפו: סודות חכמת המזלות וכיצד קשורות המלחמות לכוכבי הלכת
תנועת ה-BDS פרסמה "מפה של הקשרים היהודיים" ועוררה סערה