ניר ברקת מאשים: "מנסים לחסל אותי"

רגע לפני הפריימריז, ח"כ ניר ברקת חושף כי אינו פוסל את סער ושקד: "נגד חרמות אישיים" • על הליכוד: "אלו לא פריימריז רגילים"

ניר ברקת מאשים: "מנסים לחסל אותי" ח''כ ניר ברקת, הממשיך של נתניהו?

הפריימריז בליכוד מתקרבים והמתח עולה. ח"כ ניר ברקת טוען כי יש עסקנים וח"כים במפלגה שמכניסים אותו ל"רשימות חיסול" ומנסים לפגוע בו בפריימריז בכל דרך אפשרית. בראיון ל"ישראל היום" אומר ברקת: "לפריימריז האלה יש חשיבות גדולה במיוחד, יותר מכל פריימריז אחרים.

"יש קהל גדול של הימין הרך שהתאכזב מהניסוי (הממשלה האחרונה) ובודק אם הליכוד הוא חלופה טובה. אפשר לראות את זה לפי הניסיונות ההולכים וגוברים של התקשורת להתערב ברשימה". לדבריו, "יש את מה שמכונה 'הימין הרך'. מדובר בשבעה עד עשרה מנדטים שהיו ליכודניקים ונמצאים בימינה, בתקווה חדשה ובמקומות נוספים. הקהל הזה מאמין בי".

למי אתה מתכוון?

"לא אכנס לשמות. מצביעי הליכוד יודעים איך לייצר רשימה אטרקטיבית. אני נמצא שם, ויודע להביא ניצחון. אני סומך על הליכודניקים, שהם חכמים מאוד, שירכיבו רשימה טובה ומנצחת שתוכל להביא את הקולות האלה. אני מסתובב בשטח מהבוקר עד הלילה, בכל חלקי המדינה. אני פוגש את הפעילים בשטח והם אומרים לי: 'ניר, בכל מקום אנחנו שומעים שהמתלבטים רוצים אותך, ובגלל זה אנחנו חייבים אותך גבוה בפריימריז'. אני סומך עליהם. צריך שניים-שלושה מנדטים, אבל מה שקורה היום בתוך המפלגה הוא שיש עסקנים שפועלים נגדי ומנסים לפגוע בי. הם לא פוגעים רק בי, הם פוגעים במאמץ המשותף שלנו שהוא לנצח".

איך הם עושים את זה?

"עושים נגדי רשימות חיסול ברשתות החברתיות כי הם פוחדים מהכוח שצברתי. הם רוצים רשימה של עסקנים ולא רשימה טובה ומנצחת. בגלל העסקנים שמנסים לפגוע בי, הליכוד יפסיד את הבחירות ונתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה. כל הבחירות האלה הן על שניים-שלושה מנדטים שחסרים לנו כדי לנצח. זה הכל. שניים-שלושה מנדטים של ימין רך שאנחנו צריכים להחזיר הביתה. רשימת הליכוד תקבע את תוצאת הבחירות לכנסת. נוכל לנצח רק עם רשימה טובה, שתביא את הקולות מהימין הרך חזרה הביתה. לפי כל הסקרים אני יודע להביא את הקולות האלה, וככה נתניהו יוכל לנצח".

חסר לנו גרוש ללירה

אתה מדבר על "עסקנים". מי הם? חברי כנסת? פעילים?

"אני לא נכנס לזה. אני לא משיב אש, לא יורה בתוך הנגמ"ש. לחלק מאנשים קשה לראות אותי חזק מאוד".

ובכל זאת, מי?

"אני לא יורה בתוך הנגמ"ש. אלו לא פריימריז רגילים, חסר לנו גרוש ללירה, שניים-שלושה מנדטים להביא חזרה".

מה אתה חושב על המתמודדים בפריימריז? כאלה עם עבר פלילי?

"זה קמפיין תקשורתי שנועד לשנות את סדר היום. רואים את העיסוק האובססיבי של התקשורת והשמאל ברשימת הליכוד לכנסת. כל מועמד במחוז הכי קטן הופך לכותרת ראשית. כל זבוב הופך לפיל. זה לא מקרי. הם מבינים שהרכב רשימת הליכוד יקבע את גורל הבחירות. לכן התפקיד של מתפקדי הליכוד כל כך קריטי. סדר היום זה להתמודד עם יוקר המחיה, עם בעיית המשילות, יש אתגרים ביטחוניים, יש משבר עם רוסיה. מה התקשורת עושה? במקום להתמודד עם האתגרים הגדולים, הולכים למקומות השוליים במטרה להחליש אותנו. זה קמפיין מסודר של כלי התקשורת שמזוהים עם השמאל, שבאים לשנות את סדר היום ולפגוע לנו ברשימה. באשר לאותם מתמודדים, מדובר באנשים שלא יגיעו לרשימה. אני מגנה אותם".

ברקת התייחס בין היתר למערכת המשפט ולעדות של סגן ראש מח"ש לשעבר משה סעדה על הליקויים במערכת אכיפת החוק ובמח"ש. "העדות מדירה שינה מעיניי. שמעתי והזדעזעתי. אלה דברים שמתאימים למדינות טוטליטריות ולא למדינה דמוקרטית", אומר ברקת.

לדבריו, "ההחלטה הראשונה שעלינו לקבל אחרי הבחירות היא הקמת ועדת חקירה ממלכתית, עצמאית ובלתי תלויה, שתבצע בדיקה ובחינה מעמיקה של ההתרחשויות במערכת אכיפת החוק. הפרסומים המטרידים על ההתנהלות במערכת בשנים האחרונות מחייבים בדק בית מקיף. מערכת אכיפת החוק חייבת לשמש דוגמה ומופת ליושר, לרדיפת צדק, לניקיון ולהגינות. למערכת אכיפת החוק במדינה דמוקרטית יש תפקיד מכריע וחשוב כל כך, וסימני השאלה שעולים מדבריו של סגן מפקד מח"ש מחייבים חקירה מקיפה ונטולת פניות שתביא לחקר האמת ולניקיון המערכת. אנחנו חייבים שמערכת אכיפת החוק תזכה לאמון העם ותהיה מופת של יושר והגינות. שהאזרח יידע שיש לו כתובת שתדאג לעשות צדק".

רכשת תליון?

"כל מילה שנכתבת על זה מיותרת. אנחנו צריכים להתמקד בבחירת נבחרת מצוינת".

באיזה מקום תסיים?

"תלוי במתפקדי הליכוד. אני סומך עליהם שבמקום טוב. אני לא חושב על מיקום. העשירייה השנייה היא אכזבה. נפספס את המטרה. ובין המקום החמישי למקום העשירי, אני מציג את הרעיון".

יש לך נקודת פתיחה טובה. הליכודניקים אוהבים לבחור באשכנזים.

"זה תמהיל, אני בתפיסתו של מנחם בגין שכולנו אחים, זה לא רלוונטי. את הציבור מעניין מי יכול להביא שלטון. יש לי יתרון בניסיון שלי. אנחנו תמהיל, כולם קולגות, עם כולם נעבוד".

חוץ מעם דודי אמסלם, שאתה והוא ביחסים רעים? הוא אפילו ניסה להעביר חוק פרסונלי נגדך, שלא יהיה אפשר לתרום ללא הגבלה.

"כולל אמסלם. לצערי זה הכל אישי. דברים אישיים שהוא סוחב מעיריית ירושלים. אני לא נכנס לזה. מה שמפריע לי זה הירי בתוך הנגמ"ש, כי לא רק שזה לא עוזר אלא זה פוגע בסיכויים שלנו להגיע ל־61 ולהקים ממשלה אחרי הבחירות. אני לא יורד למקומות האלה ונמנע מלהגיב כי מה שחשוב לי זה טובת המפלגה וטובת המחנה. אין לנו פריבילגיות למלחמות פנימיות מיותרות שהורסות לליכוד. עברתי הלאה".

העובדה שאתה אדם אמיד מסייעת לך במאבקי הפריימריז. יש שטוענים שזה לא הוגן.

"כולם עושים אירועים, אני לא עושה את זה על חשבון המדינה או התנועה אלא על חשבוני האישי. הציבורי הליכודי חכם, אי אפשר לקנות אותו בכסף, הוא מתרשם מיכולות, מהכישורים, מהאישיות, מהניסיון. מזה שעשיתי עסקים".

ועדיין, אתה יכול להבין את החשש והביקורת של חבריך בעניין.

"יש כאלה שמביאים ניסיון תקשורתי, יש כאלה שמביאים ניסיון צבאי, הייתי ראש עיר ואני בא עם קבלות".

איזה תיק בממשלה אתה רוצה?

"אי אפשר לחלק את השלל לפני שצדים את הדוב. קודם יש משימה - להצליח בפריימריז ולהשיג 61. בזה צריכים להשקיע אנרגיה".

כבר הובטח לך בעבר האוצר. אתה לא רוצה אותו?

"נתניהו ביקש ממני להיות שר האוצר לפני הבחירות, וכמובן שהסכמתי. אבל אחרי הבחירות, במצב הפוליטי שהיה, הוא מינה מישהו אחר. התאכזבתי, אבל אני מכבד את ההחלטות של ראש הממשלה והתמיכה שלי בנתניהו לא קשורה בתפקיד כזה או אחר ולא מותנית בשום דבר אישי. אני בא מהעולם של יזמות ועסקים ומבין היטב מה צריך לעשות כדי לפתור בעיות קריטיות שיש לנו בכלכלה. לצערי זה לא הסתדר. באתי לבצע שליחות ולממש חזון למדינת ישראל. זו הסיבה שעזבתי את כל עסקיי ואני עובד בשקל בשנה עבור עם ישראל כבר 20 שנה".

אתה רוצה את הביטחון?

"רתמתי את המומחים הכי גדולים בכל תחום בארץ ובעולם וביחד בנינו חזון אסטרטגי שיורד לפרטים הקטנים, כדי שביום שאחרי הבחירות, בכל תפקיד שאעשה, אוכל ליישם את הדברים מייד. יש לנו פוטנציאל אדיר ולצערי הוא לא ממומש. אני מתכנן מהיום הראשון בכל תפקיד שלא אעשה להתחיל ליישם את הדברים. רוב הפוליטיקאים עובדים קשה כדי להגיע לכיסא, ורק אחרי שיושבים עליו מתחילים לחשוב מה לעשות. התוצאה היא שלא קורה הרבה ושהכול תקוע. זו תקלה קשה. אני מאמין שאיש ציבור נבחר כדי ליישם מדיניות, אג'נדה, רעיונות, ערכים. לא כדי לשבת על כיסא. הפכו את הכיסא לעיקר. זה הזוי".

אם יוצע לך משרד האוצר, איך תטפל ביוקר המחיה?

"הממשלה העלתה מסים ולציבור הרחב יש פחות כסף. נוסף על כך, כל השירותים מעלים מחירים. כשמעלים מסים - יוקר המחיה עולה. מה שמגוחך הוא שלמדינה יש עודפים בסך 45 מיליארד שקלים. אנחנו נוריד מסים, נוריד ביורוקרטיה".

למה לא עשיתם את זה ב־12 השנים שהייתם בשלטון?

"העלייה המשמעותית היתה בשנה האחרונה. האנשים שנמצאים היום בממשלה לא מבינים בכלכלה. ראש הממשלה הזמני אומר שהוא לא מבין כלום בכלכלה. השנה האחרונה היתה אובדן עשתונות מוחלט שלא דומה לשום שנה שהיתה לפני כן".

אם לא תשיגו 61, תדרוש מנתניהו לזוז?

"אנחנו צריכים להתמקד בדבר אחד, וזה להשיג את ה־61. אין תרחיש אחר. צריכים רשימה טובה בליכוד. צריכים לדעת לשווק ולשכנע. לא לדבר על חלופה".

אבל אתה ריאלי, ארבע פעמים זה לא קרה.

"צריך להביא את האנשים חזרה הביתה, להפעיל טוב את השטח, להניע יותר אנשים לקלפיות. היו הרבה אזרחים רדומים".

"לא פוסל ישיבה עם סער"

אתה רואה אפשרות של ישיבה עם כחול לבן־התקווה החדשה?

"הליכוד היא המפלגה הגדולה בגוש והיא חייבת להוביל את המדינה. אי אפשר לתת לניסוי הכושל הזה לקרות שוב. כל הרוטציות, הפריטטיות והחליפי - נכשלו, ואסור לתת לזה לחזור בשום תרחיש. הליכוד לא תשב תחת שום אדם מהשמאל. גנץ לא איש ימין. יש לו תפיסות אחרות. לא נשב תחתיו בשום פנים. כשיהיה רוב ימני, נשקול לשבת איתו יחד. לא נחרים כמו שמחרימים אותנו. מפלגות שירצו להצטרף אחרי שיהיו לנו 61 - זה אפשרי".

תשבו עם גדעון סער או עם איילת שקד?

"אנחנו דורשים לא לעשות חרמות, לא אישיים ולא קבוצתיים. פסילות זה דבר לא נכון".

איך אתה מסכם את הכהונה של בנט והרוטציה?

"לא רוטציה ולא מוטציה. ראש הממשלה הבא לא יהיה מי שהוא לא ראש המפלגה הגדולה. אנחנו לא נשב ברוטציה עם שום ראש מפלגה של שמונה, שבעה או שישה מנדטים. הניסוי הזה נכשל כישלון חרוץ. אין לנו פריבילגיות לעוד ניסוי כושל כזה. זה תמצית העסקנות. זה אנטי־דמוקרטי, זו פגיעה קשה ביכולת לנהל את ענייני המדינה.

ההיסטוריה בלעה את בנט. הניסיון שהוביל נכשל כישלון חרוץ, ואני משוכנע שהוא מכה על חטא. ההעדפה שלו היתה הכיסא ולא האידיאולוגיה, וזו הסיבה שלא יזכרו אותו בהיסטוריה של המדינה כמי שהביא פריצת דרך אלא כמי שהוביל שנה קשה בתולדות עם ישראל. הוא סבל מחוסר עמוד שדרה ערכי. צר לי על מה שהיה".

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח