צפו: יו''ר הכנסת מניח ומוריד כיפה מול הנשיא האוקראיני

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, תקף את ישראל: "מדוע לא הפעילה ישראל לחץ על העסקים ברוסיה? אתם צריכים לתת תשובות ואחר כך לחיות עם התשובות האלה"

צפו: יו''ר הכנסת מניח ומוריד כיפה מול הנשיא האוקראיני

יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי, פתחאת האירוע בו נואם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בשיחת וידאו בפני חברי הכנסת, השרים וסגני השרים.

יו"ר הכנסת לוי פנה לנשיא זלנסקי והודה על הנאום שעה להצלתה של אוקראינה: "ברצוני להודות לך אדוני הנשיא ידיד ישראל, על שאתה מכבד אותנו בנוכחותך ומפנה זמן בימים הקשים הללו כדי לדבר בפני חברי הכנסת והממשלה בישראל".

יו''ר הכנסת הביע תנחומים לנספי המלחמה: "בתוקף תפקידי כיושב-ראש בית המחוקקים של מדינת ישראל אני מבקש להביע הזדהות עם כאבו של העם האוקראיני המותקף בביתו וסובל אבדות קשות בגוף ובנפש ולשלוח מכאן, מירושלים בירתנו, תנחומים למשפחות הקורבנות והנפגעים האוקראינים במלחמה".

עוד אמר: "כפי שאמרתי בשיחתי עם יושב-ראש הפרלמנט האוקראיני: ההתקפה הרוסית על אוקראינה מהווה הפרה בוטה של הסדר הבינלאומי וצריך לעשות הכל כדי להביא כמה שיותר מהר להפסקת האש ולסיום המלחמה".

לפני שהזכיר את הפסוק מהתנ''ך הניח כיפה לראשו, אך לא לזמן רב, בעוד הכיפה על ראשו אמר: "ברוח חזון הנביא ישעיהו 'וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה'. כולי תקווה כי מאמצי התיווך של ראש הממשלה בנט וגורמים בינלאומיים נוספים, יישאו פרי ויביאו לסיומה של הטרגדיה שעוברת על העם האוקראיני".

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, תקף את ישראל: "מדוע לא הפעילה ישראל לחץ על העסקים ברוסיה? אתם צריכים לתת תשובות ואחר כך לחיות עם התשובות האלה".

למרות אכזריותם הרבה של הנכרים באוקראינה טען זלנסקי כי בשואה, האוקראינים הלא-יהודים הצילו יהודים רבים: "לפני 70 שנה אנחנו הצלנו יהודים, לכן יש בינינו חסידי אומות עולם. כעת גם לכם בישראל יש בחירה".

נשיא אוקראינה זלנסקי הודה ליו"ר הכנסת ואמר: “חברי הכנסת וכל הנוכחים וכל הישראלים, המדינות היהודיות והאוקראיניות היו תמיד קרובות. לכן כעת אני רוצה להזכיר לכם מילים של אוקראינית שאתם מכירים היטב. מילים של גולדה מאיר שאני יודע שאת המילים האלה כולם מכירים: ‘אנחנו רוצים לחיות אך השכנים שלנו רוצים לראות אותנו מתים’".

עוד טען כי למרות שהאוקראינים רצחו במדינתם יותר יהודים מאשר הגרמנים בשואה טען כי: "התולדות של העמים שלנו קשורים. אנחנו במדינות שונות ובתנאים שונים לחלוטין, אך האיום העומד בפנינו אחד. אני רוצה שתחשבו על תאריך זה – 24.2 – תחילתה של הפלישה של רוסיה לאוקראינה, יום זה נזכר בהיסטוריה העולמית פעמיים כטרגדיה ב-24.2.1920 נוסדה המפלגה הנאצית אשר הרגה מיליונים והרסה מדינות שלמות וניסתה לעשות רצח עם. כשהם רצו להכניע את כל אירופה, הם לא רצו להשאיר מכם כלום. כעת, מאיתנו".

יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי, הודה לנשיא זלנסקי על שהשמיע את דבריו הנוקבים בפני חברי הכנסת והממשלה, ואמר כי כך עושים ידידים. היו"ר לוי סיכם ואמר: "אני מתפלל להפסקת האש ולסיום המלחמה בהקדם ואני מקווה שבהזדמנות הראשונה נזכה לארח אותך בירושלים בירתנו, לביקור רשמי בכנסת ישראל".

צפו: יו''ר הכנסת מניח ומוריד כיפה מול הנשיא האוקראיני

ערוץ הכנסת

נאום זלנסקי לחברי הכנסתנאום זלנסקי לחברי הכנסתנאום זלנסקי לחברי הכנסת
גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח