חייו של נער בן 16 ניצלו בזכות צנתור מוח במרכז הרפואי לגליל

הנער, שהגיע במצב אנוש, סבל מחסימה של עורק חשוב במוח, שגרמה לו לשבץ מוחי. לאחר הצינתור הועבר לאישפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, כשהוא במצב טוב

חייו של נער בן 16 ניצלו בזכות צנתור מוח במרכז הרפואי לגליל

מקרה נדיר במרכז הרפואי לגליל: למרכז הרפואי שבנהריה הובא בימים האחרונים נער בן 16, תושב בקעת הירדן, שאיבד את ההכרה במהלך מסיק זיתים וסבל משבץ מוחי. בתחילה הועבר הנער למרכז רפואי העמק בעפולה, ומשם הועבר למרכז הרפואי לגליל, בו נמצאת יחידה לצינתורי מוח.

עם הגעתו בתחילה למרכז רפואי העמק, הסמוך למקום מגוריו, בוצעה לו בדיקת CT אנגיוגרפיה, בה התגלה כי הוא סובל מקריש דם החוסם את העורק הבזילארי (עורק גדול וחשוב במוח), מה שגרם לו לשבץ מוחי. הנער, שטופל בתחילה במיון ילדים של מרכז רפואי העמק, קיבל טיפול תרופתי והועבר בדחיפות לצינתור מוח במרכז הרפואי לגליל, שבוצע על ידי מנהל היחידה, ד"ר שאדי ג'השאן.

במהלך צינתור המוח, שהיה מורכב ביותר, נשלף באופן מלא קריש הדם שחסם את העורק במוח, ובסיום הועבר הנער לאישפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, להמשך התאוששות. לאחר שהתעורר וחזר להכרה מלאה, הועבר הנער למחלקת ילדים, כדי לבדוק מה גרם למצב זה.

ד"ר ג'השאן: "מאז הקמת היחידה לצינתורי מוח בשנת 2014, לא זכור לי מקרה בו נער בגיל כה צעיר נאלץ לעבור צינתור מוח, בגין חסימה בעורק המוח. הוא הגיע ממש בדקה ה-90. הצינתור היה מורכב ומאתגר ביותר, מכיוון שקריש הדם היה גדול מאוד ומוקם באזור מורכב ורגיש במיוחד במוח".

אמו של הנער סיפרה: "הוא ילד בריא בדרך כלל ואין לי מושג מה קרה לו. תודה לאל שזה נגמר כך. אנחנו מבקשים להודות לד"ר ג'השאן על הצינתור המוחי שהציל את חייו, כמו גם לטיפול נמרץ ילדים ולמחלקת ילדים על הטיפול המסור. קיבלנו את הילד שלנו במתנה".

היחידה לצינתורי מוח במרכז הרפואי לגליל, המהווה חלק מהמחלקה הנוירוכירורגית, היא היחידה המובילה באזור הצפון והפעילה ביותר בישראל. היחידה פועלת 24/7, בכל ימות השנה, ומצילה מאות חיי אדם מדי שנה.

בשנת 2021 ביצע ד"ר ג'השאן כ-480 צינתורי מוח מכל רחבי הצפון (כמחציתם מוגדרים דחופים), כמות הנחשבת לגבוהה במיוחד.

צילום הדמיה של צינתור המוח, בו ניתן לראות את החסימה באחד העורקים
מת מפצעיו הפצוע אנוש מפיגוע בכניסה לירושלים
רגע לפני הממשלה החדשה: השר העניק אות הוקרה לארגון 'רפואה ושמחה'
חיסון נגד שפעת מועיל לחולים באי ספיקת לב
כונני 'הצלה' הצילו את חייו של ילד שנחנק מנקניקיה
צפו: הפרופ' הבכיר מבלינסון מסביר על התפרצות דלקת העיניים
חשד להימצאות טפיל בכנרת שעלול לגרום לדלקות בעיניים ולפגיעה בראייה
צומת רמות: הולך רגל חרדי נפגע מאוטובוס, מצבו קשה
טרגדיה בבני ברק: האשה שנכוותה מנרות השבת מתה מפצעיה
ידידה בן ה- 4 נהרג לאחר שנפגע מארון כבד שנפל עליו
בני ברק: אישה כבת 50 נפצעה קשה בשריפה בביתה