רבע מיליון ש''ח: הקנס שקצ''א תשלם על נזקים אקולוגיים

בית משפט השלום בב"ש נתן לפני זמן קצר תוקף של פסק דין להסכם פשרה במסגרתו תשלם חברת קצא"א פיצוי לציבור בסך של 250,000 ₪, בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים לא...

רבע מיליון ש''ח: הקנס שקצ''א תשלם על נזקים אקולוגיים שמורת האלמוגים באילת

בית משפט השלום בב"ש נתן לפני זמן קצר תוקף של פסק דין להסכם פשרה במסגרתו תשלם חברת קצא"א פיצוי לציבור בסך של 250,000 ₪, בגין נזקים סביבתיים ואקולוגיים לאלפי ערכי טבע מוגנים, ביניהם אלמוגים וחסרי חוליות ממינים רבים, עקב פגיעה בשונית האלמוגים באילת.

מהפרקליטות נמסר: "שונית האלמוגים באילת היא שונית האלמוגים היחידה במדינת ישראל, והיא מהווה מערכת אקולוגית מגוונת במיוחד ובית למינים רבים של אורגניזמים ימיים. חברת קצא"א תישא בפיצוי לציבור בגין נזק סביבתי שנגרם לשונית, מה שהוביל לפגיעה באלמוגים שהם ערכי טבע מוגנים המצויים בסכנת הכחדה. המדינה תמשיך לפעול בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת להשיב לציבור את מה שנגזל ממנו, וכן להעביר מסר כי ערכי הטבע אינם הפקר וכי כל מי שיגרום נזק לסביבה, יישא בעלויות הנגזרות מהתנהלותו הרשלנית. גם לפגיעה בטבע יש מחיר".

על פי כתב התביעה, שהגישה פרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים, במהלך ביצוע עבודות התחזוקה שערכה חברת מרינה דיוורס עבור חברת קצא"א במזח הצפוני של נמל הנפט באילת בשנת 2014, ללא כל קבלת היתר של רשות הטבע והגנים, נחתכו 5 עמודי מקשר בנקודות קשירה של אוניות נפט מכליות, אשר נפלו לקרקעית הים וגרמו לפגיעה קשה הן לערכי הטבע שגדלו על עמודי המקשר והן לשונית שנמצאת למרגלות אותם עמודי המקשר, בה נדרסו ונשברו אלמוגים רבים. חיתוך האלמוגים הביא לריקון העמודים מהחול הרב והאבנים הרבות שנמצאו בתוכם, שגלשו מטה וקברו תחתם אלמוגים רבים. בנוסף, אחד העמודים שנחתך גם התגלגל במורד השונית למרחק של כ-17 מטרים, תוך שהוא שובר בדרכו אלמוגים רבים.

על פי ההערכה, נפגעו למעלה מ- 2,600 אלמוגים, לרבות 665 אלמוגים שגילם היה עשוי להגיע ל- 50 שנים, וכמות רבה של בעלי חיים התלויים באלמוגים למחייתם, כגון דגים וחסרי חוליות אחרים.

יצוין כי קצא"א, מרינה דיווירס והמנהלים הורשעו בנוסף בהליך הפלילי בביצוע עבירה בצוותא של פגיעה בערכי טבע מוגנים, בית המשפט הטיל עליהם קנסות במצטבר בסך של 180,000 ₪, וערעורם לבית המשפט המחוזי נדחה.

כעת, כאמור, תשלם קצא"א סך של 250,000 ₪, במסגרת הסכם פשרה בהליך האזרחי, כפיצוי לציבור לצורך שיקום ושימור ערכי טבע.

סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום
ביהמ"ש שיחרר ממעצר פורעים שביצעו לינץ' במשפחה יהודית
הפעוט יאיר צפירה ז"ל בן 3 חודשים נמצא הבוקר ללא הכרה בביתו