כוננות שיא לשישי הראשון של הרמדאן: "חושדים בכולם"

מתח חסר תקדים בירושלים • המשטרה נערכת ל־100 אלף מתפללים בהר הבית: "הפעם אנחנו מוכנים יותר" • על הכוונת הפעם - גם המסיתים ברשתות החברתיות

כוננות שיא לשישי הראשון של הרמדאן: "חושדים בכולם"

יותר מ־100 אלף בני אדם צפויים להשתתף בתפילת יום שישי הראשון של הרמדאן, שתתקיים מחר בצהריים. זאת לאחר שנתיים שבהן הר הבית היה סגור בשל מגיפת הקורונה, או נתון תחת הגבלות כניסה (כמו במהלך מבצע "שומר החומות").

על פי הפרסום ב'ישראל היום', מספר המתפללים במקום צפוי לעלות אף יותר ולהגיע לרבע מיליון איש בשבוע האחרון של חג הרמדאן. במערכת הביטחון החליטו להקל עם פלשתינים הרוצים להגיע לתפילה ביום שישי בהר הבית, והחליטו לאפשר כניסה ללא היתר מיוחד לגברים מעל גיל 50 ולנשים בכל גיל.

התרעות כלליות לפיגועים קיימות כל הזמן, אך גם התרעות ממוקדות. "האיום המרכזי הוא הפח"עי. אנחנו נערכים לתרחישים של מפגע בודד, ללא כוונות והצהרות מקדימות. הדריכות פה מאוד גבוהה", אמר ל"ישראל היום" מפקד מרחב קדם במחוז ירושלים, תנ"צ סמי מרציאנו. למפגע הבודד אין כיום פרופיל מדויק. "המנעד של המפגעים מאוד רחב, לכן צריך להיזהר מכולם. לחשוד בכולם מצד אחד ומצד שני להתנהג בכבוד", אומר מרציאנו.

לא רק מפגעים אפשריים

המשטרה והשב"כ עצרו בימים האחרונים חשודים שהצהירו שבכוונתם לבצע פיגוע. חלקם נעצרו בתוך ירושלים, חלקם בפאתי העיר וחלקם גם לפני שהגיעו אליה. אתמול נעצרו שלושה חשודים, כולם שוהים בלתי חוקיים משכם, שתכננו לבצע פיגועי דקירה. השלושה עוררו את חשד לוחמי מג"ב שערכו להם בדיקה, שבמהלכה נפלה לאחד החשודים סכין שהיתה ברשותו. ולא רק מפגעים פוטנציאליים נעצרים: מאז יום שישי שעבר, נעצרו 130 חשודים בהסתה לטרור ברשתות החברתיות.

אחד הלקחים שהופקו מהשנה שעברה היה החלטת מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, שלא לתת לרשתות החברתיות להשתלט על השיח, אשר היה להן חלק מכריע בהתססה ובהלהטת הרוחות. "הם צריכים להבין שיש מחיר למי שמפרסם סרטונים מתסיסים", אומר מרציאנו.

במחוז ירושלים נערכו השבוע בכוחות מתוגברים בעיר העתיקה וסביב שער שכם, עם כוחות סמויים וגלויים, כשההערכה היתה ששורת הפיגועים ברחבי הארץ עלולה להביא להחמרה במצב הביטחוני. עד כה נרשמו רק הפרות סדר מינוריות למדי, ובהתאם גם סל התגובות של המשטרה.

התפרעויות בהר הבית

הוא מדוד יותר, מאופק יותר, וממוקד יותר כלפי מפירי סדר ספציפיים. אף אחד לא רוצה שהמראות שאפפו את כל אזור שער שכם בשנה שעברה לאחר השימוש ב"בואש" כלפי המתפרעים, יחזרו גם השנה.

שקט יחסי

"הלקח המרכזי שלנו השנה הוא ההבחנה הברורה בין האוכלוסייה הנורמטיבית שרוצה לחגוג את הרמדאן, לבין מפירי הסדר. זה לא שבשנה שעברה לא ביצענו הבחנה, אבל היה סוג של התפוצצות שהיה קשה מאוד לשלוט עליה. השנה באנו יותר מוכנים, עשינו שיחות ופגישות עם הסוחרים ועם המנהיגים. אנחנו יותר מכילים, אבל כשאנחנו מזהים מפר סדר, אנחנו לא מוותרים", אומר מרציאנו בתגובה לביקורת על השימוש הקל ב"בואש" אשתקד.

מחר יהיה יום מבחן. במשטרה עוקבים באדיקות אחר אינדיקציות על צעירים משולהבים שמתכוונים להפר את הסדר בהר הבית. ההערכה בינתיים היא שהתפילה תסתיים בשקט יחסי או עם כמה הפרות סדר.

גם מפקד תחנת שלם הסמוכה לשער שכם, סנ"צ רונן חזוט, אומר שהעצימות של האירועים השנה יותר נמוכה. הוא מספר גם על שיתוף פעולה עם הסוחרים המקומיים. "הם מאסו בצעירים שמפירים את הסדר, ומבקשים מהם שיפסיקו", הוא אומר. חלק מהסוחרים שעימם שוחחנו בשער שכם וברובע המוסלמי באמת מרוצים מהשקט היחסי, מהאווירה החגיגית בכל ערב, ומכך שהם מוכרים את מרכולתם ללא הפרעה. אחרים, לעומת זאת, טענו כי נוכחות המשטרה במקום מלהיטה את הרוחות.

"ערוכים לכל איום"

ניצב תורג'מן, שבשנה שעברה ספג ביקורת על ההחלטה לשים מחסומים בשער שכם ולמנוע מהצעירים לשבת על המדרגות, חייב ללהטט על הקו הדק שבין שמירה על חופש הפולחן והתנועה של המוסלמים ובין האפשרות שבכל רגע המצב יכול להסלים.

ל"ישראל היום" הוא אמר: "אנו רואים ציבור גדול שרוצה לחגוג, ולעומתו מיעוט שמחפש להתעמת עם השוטרים. אנחנו מתמקדים באלו שפוגעים בציבור המגיע לקיים את חופש הפולחן ואת חוויית החג, ומטפלים בהם עם מעצרים ועוד. אנו ערוכים לכל תרחיש ולכל איום".

ניצב תורג’מן בהפרות הסדר בשער שכם, השבוע
מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל