צו מניעה נגד המדינה: לא תוכל לפגוע בקצבאות גמלאים

לאחר שבחודש שעבר הודיעה המדינה כי תפחית את הקצבה - בית הדין קיבל את בקשת ההסתדרות: המדינה לא תוכל לפגוע בקצבאות גמלאים ושארים הזכאים להשלמה לתוספת יוקר

צו מניעה נגד המדינה: לא תוכל לפגוע בקצבאות גמלאים יו

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל היום (ד') את הבקשה הדחופה שהגישה ההסתדרות, ונתן צו המונע מהמדינה להורות או לבצע הפחתה כלשהי בקצבאות של כלל הגמלאים והשארים הזכאים לתוספת "השלמה לתוספת היוקר" (3.82%). זאת עד למתן הכרעה בהליך העיקרי.

בתחילת החודש שעבר הודיעה המדינה לגמלאים ולשארים בפנסיה תקציבית בשירות המדינה כי החל מהחודש תבוצע הפחתה בקצבתם, וזאת בעקבות שינוי חישוב "רכיב השלמה לתוספת היוקר" במשכורת הקובעת לפנסיה. המדינה טענה כי החישוב שונה לאחר שבבדיקה שערכה מנהלת הגמלאות נמצא כי "נפלה טעות" בתשלום הקצבה, שכן "עקב תקלה שיעור התוספת לא הוגבל לתקרה בהתאם להוראות הדין".

אולם, המדינה, שמשלמת את אותו "רכיב השלמה לתוספת היוקר" כבר למעלה מ-30 שנה, לא פירטה מהי אותה "טעות" או "תקלה", ואף לא פנתה לפני ביצוע ההפחתה להסתדרות או לגמלאים ולשארים שצפויים להיפגע מהמהלך.

לאחר שפניית ההסתדרות למשרד האוצר כדי לחדול מהמהלך הפוגעני והחד-צדדי לא נענתה, הגישו מטעמה עורכות הדין ארנה לין ואורלי אבן זהב בקשה דחופה לבית הדין למתן צווי מניעה שימנעו את ההפחתה וישימו סוף להתנהלות זו של המדינה. כאמור, בית הדין האזורי לעבודה קיבל את בקשת ההסתדרות (האגף לאיגוד מקצועי, אגף הפנסיה והסתדרות עובדי המדינה), ונתן צו מניעה זמני שיהיה בתוקף עד למתן פסק דין בהליך העיקרי.

יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: "החלטת בית הדין מראה שוב שכל ניסיון לפגוע בעובדים ובגמלאים באופן חד-צדדי לא יצלח וייתקל בחומה בצורה. ההסתדרות כבית של העובדים והגמלאים בישראל תמשיך להגן ולשמור על זכויותיהם בנחישות וללא מורא".

יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקבי: "אני שמח שבית הדין עמד לצד העובדים וגמלאי שירות המדינה היכן שמשרד האוצר שגה. אני קורא לאוצר להפסיק לנקוט צעדים חד-צדדיים, ובכל מקום שנדרשת פעולה לנהל מו"מ עם ארגון העובדים לטובת עובדי המדינה וגמלאיה בשירות הציבורי. אלמלא פעולותיה של הסתדרות עובדי המדינה, היו נפגעים עובדים רבים בשירות הציבורי בישראל, בהם שוטרים ועובדי מערכת הביטחון".

נחשף: כך קופת החולים כללית חוסכת על חשבון חולי הסרטן
כלכלת ישראל יורדת למקום ה-27 במדד הבינלאומי IMD
"העלאת מסים תהיה שגיאה טראגית"
תופעת המדבור והבצורת • האיום העולמי
הרביזיה נדחתה: ח"כ אלכס קושניר נבחר ליו"ר ועדת הכספים הזמנית
מהפך בתחום הבניה - בניה חסכונית, אקולוגית ופרקטית יותר
ליברמן: "מה שצפוי להעסיק אותנו במיוחד זו עליית המחירים החדה"
ליברמן: "לנהל את האירוע בצורה ממלכתית ואחראית"
בנק לאומי ישלם: גבו הון תועפות על מכתב התראה
אזהרה: אל 'תסדירו' את חשבון החשמל