אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"

הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט מ'המחנה הממלכתי' תקף את בן גביר: "הכותרת שהשר המיועד קיבל, השר לביטחון לאומי, מעידה על גודל האבסורד ועל ההטייה שאנו נמצאים בה"

אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"

הרמטכ״ל לשעבר רא״ל (מיל׳) ח״כ גדי איזנקוט מ'המחנה הממלכתי' התראיין הבוקר בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה וטען כי "התנהגות הקואליציה העתידית מערערת את סמכות הפיקוד בצה"ל, פוגעת באמון הציבור ועשויה להביא לפירוק הצבא".

לדבריו: "הכותרת שהשר המיועד קיבל, השר לביטחון לאומי, מעידה על גודל האבסורד ועל ההטייה שאנו נמצאים בה. אם יש אדם אחד שמזוהה עם ביטחון לאומי הוא רה"מ, אצלו זה חונה. האחריות המשותפת על הביטחון הלאומי היא על ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי - הקבינט. ההכפפה בגלל צורך פוליטי של יחידות מג"ב ביהודה ושומרון והמנהל האזרחי – אם מישהו רוצה ליצור אנדרלמוסיה ביהודה ושומרון זו הדרך לעשות את זה.

האמנה בין צה"ל לבין המשטרה מזה שנים היא שהמפקד הישיר שלהם הוא מפקד יו"ש. זה לא יכול להשתנות, השר המיועד אינו בשרשרת הפיקוד. שרשרת הפיקוד היא חדה וברורה. חוק יסוד הצבא קובע שרק הרמטכ"ל נותן פקודות לחיילים, ראש הממשלה או כל שר אחר מעל ראשו לא יכול לתת פקודה לאלוף הפיקוד. רק הרמטכ"ל ושדרת הפיקוד נותנים פקודות לחיילים".

"אזרחי ישראל לא מודעים לעשייה האופרטיבית במציאות מורכבת, באתגרי לחימה בטרור ששב"כ, צה"ל מגיעים ל-98% סיכול ומצילים חיים. אם יופר האיזון הזה תיווצר מציאות מורכבת מאוד", הזהיר אייזנקוט.

עוד הוסיף: "המג"ד ששפט את החייל הבוקר פעל על פי סמכות. בצבא יש התנהלות מסודרת והחייל יכול לפנות לערער או לנציב קבילות החיילים. התנהלות הפוליטיקאים מחלישה את צה"ל ופוגעת באמון הציבור בו, כפי שראינו בצורה חדה בפרשת אזריה והיא הולכת ומחמירה. נתניהו פגע בפרשת אזריה בצה"ל, באמון הציבור בצה"ל ובצה"ל כגוף ממלכתי. ראוי לנסות לשים קווים להתנהלות ולצערי הרב צרכים אישים והרצון לכותרות יצרו פגיעה אנושה בממלכתיות. הממשלה הבאה נכנסת לוורטיגו עוד לפני שהיא המריאה".

עוד אמר איזנקוט בנוגע להוראות הפתיחה באש: "הוראות אלה לא השתנו מאז 1988 ומאפשרות לצה"ל לתפקד באופן מקצועי, יעיל וחד ויש גם אילוצים. פוליטיקאים מדברים על זה באפס סמכות. הסמכות נמצאת אצל הרמטכ"ל ואצל הפצ"ר שעושה בקרה. לא עולה על הדעת שאזרחים יקבעו את הוראות פתיחה באש. מה גם שמדובר באנשים שלא שירתו בצבא ומונחים משיקולים פופוליסטיים. כשחייל רואה אמצעי וכוונה מותר לו לבצע ירי. מחיילים מצפים לפעול בצורה מקצועית: משימה, הוראות פתיחה באש ואילוצי ביצוע. פוליטיקאים נכנסים לזה כדי להרוויח את כותרות החדשות".

בנוגע לאפשרות שינוי חוק הגיוס בפסקת התגברות אמר: "תהליך מטריד שמתבטא בעובדה שהיום בבוקר 48% מהאזרחים מתגייסים לצבא ורק 35% מסיימים שירות", בחייבי גיוס 67% מתגייסים ו-58% מסיימים שירות. מי שפוגע בצבא העם פוגע פגיעה אנושה בביטחון הלאומי. נדרש לחוקק את 'שירות לכל' – גיוס בני ובנות 18 מכל החברה לשירות צבאי, לאומי, אזרחי או שירות בקהילה שאפשר לעשות גם בעדה החרדית וגם במגזרים אחרים. אם המוטיבציה ללכת לקרבי תפחת נשאל מי יבצע את המשימות הענקיות שיש לצה"ל מאיראן, זירה פלסטינית ועוד".

גדי אייזנקוט
דרעי לנתניהו: אם המינוי ייפסל בבג"ץ - בטל ומהר את עילת הסבירות
פרטים חדשים על מאמצי הנשיא: סדרת שיחות עם בכירים ברשויות השלטון
אם בג"ץ יפסול את דרעי, הוא עשוי להתמנות לתפקיד רה"מ החליפי
"סתם מתגרים בכל העולם": גפני על עליית בן גביר להר הבית
"פוגע בסביבה ובבריאות": ויכוח סוער סביב ביטול מס החד פעמי
"יוקר המחיה לא מפסיק לעלות": נתניהו מכנס דיון כלכלי עם סמוטריץ'
פרוש ימונה לשר לענייני ירושלים ויהיה אחראי על מירון
דרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות באופן רשמי
אחרי הקמפיין נגד בנט ולפיד: נתניהו יעביר מיליארדים לערבים
נתניהו השביע את ממשלתו החדשה בכנסת