משפטנים: התיקון לחוק הירושה – פתח נרחב להונאות

בימים אלה נעשות ההכנות האחרונות להעברת התיקון לחוק הירושה בכנסת, אשר לדברי עו"ד עינבר לב העוסקת בתחום, עומד לשנות את תחום הצוואות והירושות בישראל מן הקצ...

משפטנים: התיקון לחוק הירושה – פתח נרחב להונאות אילוסטרציה

בימים אלה נעשות ההכנות האחרונות להעברת התיקון לחוק הירושה בכנסת, אשר לדברי עו"ד עינבר לב העוסקת בתחום, עומד לשנות את תחום הצוואות והירושות בישראל מן הקצה אל הקצה.

לדבריה, לצד תיקונים מבורכים לא מעטים הקיימים בחוק המוצע, קיימים בו מספר לא מבוטל של סעיפים בעייתיים ומעוררי מחלוקת, העלולים לפקוק את בתי המשפט למשפחה לשנים ארוכות, ולפגוע בציבורים רחבים בישראל.

אחד מהשינויים הבעייתיים, שנראה על פניו דווקא כחידוש ברוח הזמן – הינו הפתח בחוק להקלטת צוואה בווידאו. לדברי עו"ד לב, תיקון זה מאפשר ליורשים להעביר לרשם הירושות צוואה מצולמת בווידיאו של המוריש, וזו תייתר את הצורך בנוכחות עדים ועורך דין.

לדבריה, הדבר פותח פתח רחב להונאות, מעשי סחיטה ושימוש בדיפ-פייק – טכנולוגיה חדשנית המאפשרת סנטוז סרט וידיאו הנחזה כאמיתי, אך למעשה הוא פרי יצירתה של אינטליגנציה מלאכותית.

לדברי עו"ד לב, טכנולוגיה זו כבר הצליחה לפני מספר שנים לפברק נאום מופרך של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, שאילולא הדברים שאמר היו כה מופרכים ומצחיקים, ספק רב אם מישהו היה שם לב לזיוף.

בנוסף, קובע התיקון לחוק המוצע, כי ניתן יהיה לערער על תקפותה של צוואה באמצעות טענה של השפעה בלתי הוגנת, וזאת בלא כל צורך להוכיח כי המצווה היה מוחלש ולא כשיר מנטאלית, ולהיפך, ניתן יהיה לערער על צוואה בטענה של אי כשירות מנטלית, גם אם לא הוכחה כל השפעה בלתי הוגנת.

לדברי עו"ד עינבר לב, עד היום התייחסה הפסיקה אל הטענות הללו כטענות חזקות, אך היה צורך להוסיף להם או דבר מה – על מנת לקבלן, או פגם צורני בצוואה, או נוכחות של שתיהן גם יחד. לדבריה, הדבר תרם לערך העליון של דיני הירושות – כיבוד רצונו של המוריש.

לדבריה, התיקון, המסתפק בעילה אחת בלבד, ללא כל חיזוק, עלול ליצור מצב אבסורדי שבו כמעט כל יורש שיראה את עצמו נפגע מצוואה, יוכל לטעון כי הצוואה הושגה תחת לחץ בלתי הוגן על המוריש, או לחלופין, בגלל אי כשרות מנטלית שלו, והדבר עתיד לייצר פקק תנועה ארוך בפתחו של בית המשפט.

בנוסף, טוענת עו"ד לב, שהתיקון לחוק החדש נוקט בצעד קשוח ולא הגיוני בכל הנוגע לחלקו של הבעל או האישה החוקיים הנותרים בחיים. על פי התיקון המוצע, האישה החוקית תזכה בכל מקרה בו לא נכתבה צוואה, בשני שלישים מעיזבון בעלה, ולהיפך.

לדברי עו"ד לב, תיקון זה לחוק בא לברך ונמצא מקלל. אמנם התיקון מבצר את מעמדה של האישה החוקית, ומקטין את יכולת יורשיה לדרוש את מכירת בית המשפחה ולגרשה מביתה, אך מנגד, במספר עצום של מקרים, מצויים בני הזוג בסכסוך קשה ערב מותו של אחד מהם – ובהיעדר צוואה, עלול להיווצר מצב אבסורדי בו רוב רכושו של המנוח, יעבור לאדם השנוא עליו ביותר – הבעל או האישה החוקיים שנותרו בחיים.

לדברי עו"ד לב, רוב התסבוכות שיוצר התיקון החדש לחוק יכולות להיפתר בקלות ע"י כתיבת צוואה צופה פני עתיד, אך חשוב להבין שיותר ממחצית מהישראלים לא דואגים לכתוב צוואה בחייהם – וכתוצאה מכך, חלוקת הרכוש על פי חוק הירושה היא כה משמעותית.

עו"ד עינבר לב קוראת לחברי הכנסת החדשה להעמיק ולעיין בחוק המוצע, ולערוך בו את התיקונים הנדרשים לפני קבלתו, כדי למנוע בכייה לדורות.

שר האוצר סקר את מקום הנפילה בפתח תקוה
צפו: כך נתפסה הברחת חומרים לייצור רקטות ברצועת עזה
נחנך קורס חשמלאים לאוכלוסייה החרדית בחסות ההסתדרות
הבית או האוטו נפגעו מרקטה? אלו הפיצויים שמגיעים לכם
הנפקה אפשרית של שקל דיגיטלי • "תם עידן דחיית המטבעות הדיגיטליים"
ממצאי הסקר: העבודה מרחוק צומחת באירופה
תכירו את 7 אתרי הנדל"ן "המבוזבזים" ביותר במדינת ישראל
המחבל שרצח את גואטה יקבל כסף לשני בתים
בני ברק: אלוני משקיעה מיליון ₪ בסניף הדגל
הגברת המודעות להטבות בעמלות לאנשים עם מוגבלות