משרד הבריאות נגד רופאים המסרבים להתחסן: מפיצי פייק ניוז

צעד חסר תקדים: משרד הבריאות מרחיק מלבצע טיפולים רפואיים במטופלים, רופאים שטרם הסכימו לקבלת חיסון

משרד הבריאות נגד רופאים המסרבים להתחסן: מפיצי פייק ניוז אילוסטרציהניידת חיסוןארוחה למקבלי החיסון

לראשונה מאז החל מסע חיסונים לקורונה, משרד הבריאות החליט לפתע כי קיים חשש כי בקרב הרופאים יש שאינם מחוסנים ועלולים להידבק, "העומס הנגיפי וסכנת ההדבקה עלולים להיות גבוהים יותר מאשר באדם מחוסן".


לפיכך, לפי משרד הבריאות, ציווה על הנהלות בתי החולים וקופות החולים לפעול שהעבודה של רופאים אלה "תיעשה במסגרת ובאמצעים שאינם מסכנים את החולים והצוות".


הדרישה להרחיק רופאים לא מחוסנים מחולים וממטופלים בסיכון, המתפרסמת כעת ב"ישראל היום", היא חסרת תקדים - לא רק במגיפת הקורונה אלא בתולדות מערכת הבריאות בישראל.


הדרישה הועברה אתמול למנכ"ל קופת החולים הכללית, פרופ' אהוד דוידסון, ולמנהלי בית החולים הציבורי לניאדו בנתניה, פרופ' צבי שמעוני ונדב חן. המניע: תלונות על שני רופאים בכירים - רופאה המטולוגית מבית החולים קפלן ברחובות, בבעלות "כללית", ורופא אורתופד מבית החולים לניאדו.


לפי משרד הבריאות, השניים קוראים להימנע מקבלת חיסונים נגד קורונה ובכך "מטעים את הציבור ועלולים לסכנו".


משרד הבריאות דרש ממנכ"ל כללית וממנהלי לניאדו "להבהיר כי לפעילות של הרופאים אין כל קשר לקופה או לבית החולים", היות שלפי התלונה, בפרסומים שלהם על החיסונים, עושים שני הרופאים שימוש בתוארם, מומחיותם ומקום עבודתם.


את התלונות חסרות התקדים העבירו אתמול עו"ד אייל חקו וד"ר איריס לייטרסדורף, ראשי הוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום מוצרי בריאות, טכנולוגיות רפואיות ומקצועות הרפואה. השניים חברים בוועדה המרכזית שפועלת במשרד הבריאות נגד רופאים שמפיצים מידע נגד חיסונים והתחסנות.

בתלונה לפרופ' דוידסון, מנכ"ל כללית, טענו אתמול ראשי הוועדה במשרד הבריאות כי הפרסומים נגד החיסון לקורונה ברשתות החברתיות של ד"ר מיכל הרן, רופאה בכירה במכון ההמטולוגי בבית החולים קפלן, כוללים "קביעות בלתי מבוססות שיוצרות אפקט של הפחדה בקרב הציבור".

כמו כן, ראשי הוועדה המשיכו גזול את זכות חופש הביטוי בטענה כי "פרסומיה זכו להדים רבים בקבוצות שוליים, חלקן שרלטניות, המביעות באופן תדיר התנגדות לתוכנית החיסונים ונוקטות שיטות הפחדה וערעור הביטחון במערכת הרפואית".

"פרסומים חסרי בסיס"
"הפרסומים של ד"ר הרן מהווים אפשרות לסיכון בריאות הציבור תוך יצירת אפקט הפחדה ואי־אמון, במיוחד כיוון שהיא אינה מסייגת את דבריה או לפחות ממליצה להתייעץ עם הרופא המטפל", כתבו לפרופ' דוידסון במשרד הבריאות. בנוסף טענו כי הרופאה עלולה "ליצור אפקט של הפחדה בקרב הציבור".

ראשי הוועדה במשרד הבריאות כתבו אתמול גם למנהלי בית החולים לניאדו, על אודות האורתופד המנתח ד"ר אבשלום כרמל, מנהל שירות ניתוחי יד ומרפק בבית החולים. "הוא עושה שימוש בתוארו ומומחיותו וממשיך לקרוא להימנע מחיסונים, למרות הנזק והסכנה במחלת הקורונה ולמרות ההוכחות ליעילות החיסונים בצמצום התחלואה הקשה", נכתב בתלונה.

הוועדה התבססה, בין היתר, על הפרסומים של ד"ר כרמל בטוויטר שבהם ציין את דעתו האישית: "אם את/ה צעיר כדאי שתמתין עם החיסון", וכן: "אם הייתי צעיר הייתי מעדיף לחלות". הוא הפיץ את הפנייה של מנהל בית החולים לעובדים להתחסן בכותרת: "הנה זה קורונופשיזם בחלחול עמוק".

איומים בעבירה על החוק
במכתב התלונה שכתבה הוועדה לד"ר כרמל, היא דרשה ממנו להפסיק את הפרסומים, "שאינם נסמכים על נתונים מבוססים כמקובל במקצוע הרפואה, באופן שיטעה את הציבור ועלול לסכנו", ולהסיר את כל הפרסומים שכבר העלה. הוועדה ציינה כי עולה החשש שבפרסומים אלה יש משום העבירה על החוק המסדיר את הפרסומים של רופאים.

הרופאים ננזפו
מבית החולים לניאדו נמסר בתגובה: "עמדת בית החולים היא שהחיסון הוא ה־Game Changer במאבק בנגיף קורונה". ועוד זעמו: "כל עמדה אחרת, ככל שישנה, מנוגדת לעמדתנו. עם קבלת האינפורמציה הנוגעת לרופא המדובר - התקיימה שיחה בינו לבין המנהל הרפואי והוא ננזף על התבטאויותיו".

ד"ר כרמל התגונן מפני המתקפה הבלתי סבירה על דעתו: "אני לא מייצג את לניאדו ואני תמיד עוטה מסיכה מול החולים ולא מסכן אותם. מטופל שהתחסן - הסיכון שלו במפגש איתי הוא מזערי. אני רואה לנכון כי לפני שאנשים צעירים מקבלים חיסון ניסיוני, שידעו על הסכנות והסיכונים של חיסון שקיבל אישור חירום. אני מנגיש לציבור מידע שמשרד הבריאות לא מנגיש אותו בצורה ברורה. אני לא מתנגד לחיסונים ומעודד אנשים עם סיכון להתחסן".

מקופת החולים הכללית ומבית החולים קפלן נמסר: "לד"ר הרן הובהר על ידי הנהלת בית החולים שלא לעשות שימוש בשמו של קפלן בעת הצגת דעותיה האישיות, וכי עליה להדגיש כי הן אינן זוכות לתמיכת בית החולים, ולראיה - כך היא אכן עושה".

בנוסף אמרו: "נדגיש כי ד"ר הרן לא מועסקת במשרה מלאה, ובמסגרת פעילותה המוגבלת בבית החולים מתקיימת הקפדה על כלל הנחיות משרד הבריאות".

ד"ר הרן מסרה בתגובה: "לא התבטאתי נגד החיסונים או נגד החיסון לקורונה, והדיכוטומיה הזו בין מתנגדים לתומכים היא הבעייתית בעיניי. היא מונעת דיון מדעי אמיתי. כרופאה, אני מעדכנת את המטופלים בסיכונים בתרופות ואני תמיד זהירה כשיוצאת תרופה חדשה".

ד''ר הרן התגוננה: "מה שאני עשיתי זה שהעליתי חששות לגבי הסיכונים האפשריים בחיסון לקורונה שנעשה בטכנולוגיה חדשנית שלא נוסתה עד היום בהיקפים כאלה ולא אושרה במלואה עד היום. הגעתי למסקנה לא בלתי־סבירה ולא בלתי־הגיונית, שחשוב לעלות כל חשש כזה". ד"ר הרן הוסיפה כי לה באופן אישי, "אסור להתחסן מסיבות רפואיות".

בעקבות קרישי דם: הוקפאו חיסוני הקורונה
אזהרת כלבת: בעלי חיים נגועים בכלבת בצפון
פריצת דרך במאבק למלחמה בסרטן המוח
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי שתפספסו
גם השנה: בבתי החולים בישראל חגגו ליל הסדר למהדרין
"ממש מקנא בכם": מה גרם לשר הדתות להזיל דמעה באמצע הביקור? צפו
כיצד בית החולים הצרפתי התגבר על ההדבקה בקורונה?
מיליון ש''ח: תביעה על אבחנה שגויה לחרדי
נערה מאושפזת בעקבות כלבת
אסון הטביעה בנחל: המשטרה עצרה את מדריך הטיול לחקירה