המשרד להגנת הסביבה מציב תוכנית לאומית לניקיון המרחב הציבורי

ניקיון המרחב הציבורי משפיע על חיי כל תושבות ותושבי מדינת ישראל. רמת הניקיון מייצרת תחושת שייכות למקום, חוסן חברתי, מודעות סביבתית ואיכות חיים. הסיוע יינתן לרשויות המקומיות לצורך שיפור רמת הניקיון בשטחן

המשרד להגנת הסביבה מציב תוכנית לאומית לניקיון המרחב הציבורי בימה - המעודכנים מעדכנים

המשרד להגנת הסביבה מודיע ביום ב', 01.06.2020, על תוכנית לאומית חדשה לניקיון המרחב הציבורי ברשויות המקומיות בישראל, בתקציב של 150 מיליון שקל לשלוש שנים. הסיוע יינתן לרשויות המקומיות לצורך שיפור רמת הניקיון בשטחן.


השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "ניקיון המרחב הציבורי משפיע באופן ישיר על סביבת המגורים והחיים של כל אחת ואחד מתושבי המדינה. הגיע הזמן שניקח אחריות על סביבת המגורים שלנו. אנו מפרסמים היום תוכנית לאומית רב-שנתית, שתיתן מענה לנושא, בהתאם לשיטות הנהוגות במדינות העולם המתקדמות."


המשרד להגנת הסביבה מקדם תוכנית לאומית זו לטובת ניקיון הרשויות המקומיות בהתאם לכלי המדיניות המיושמים כבר כיום במדינות המערב. התוכנית כוללת מספר פעולות, ובראשן קביעת מדד לניקיון ולניטור ניקיון המרחב הציבורי, שכן חשיבות נושא הניקיון לתושבים הולכת ועולה.


בנוסף, כוללת התכנית מתן כלים ותמיכה ברשויות המקומיות בפעולות לעידוד הניקיון ובתשתיות לטובת יצירת מרחב נקי; הגברת הפיקוח והאכיפה על משליכי פסולת במרחב הציבורי; והגדלת ההסברה והמודעות הציבורית לניקיון - ששיאם ביום הניקיון השנתי.


בכוונת המשרד לפעול ביחד עם רשות הטבע והגנים להפיכת יום הניקיון לפעילות חינוכית משמעותית בשיתוף הציבור, להגדיל את המשאבים באופן ניכר, וכן להעלות את המודעות הציבורית לאורך כל השנה.


כשלב מקדים לתוכנית, ביצע המשרד בשיתוף החברה להגנת הטבע סקר ניקיון ב-7 רשויות מייצגות בישראל שבו נאספו למעלה מ-10,000 פריטים שהיו מפוזרים במרחב הציבורי באתרים שונים.


בסקר נמצא, כי היקף ניכר מהפסולת המושלכת במרחב הפנים-רשותי היא סיגריות וחפיסות סיגריות (37% מהפריטים), פסולת העשויה מנייר (18%) וכלים חד-פעמיים (13%). בסקר נמצא עוד, כי פחות ממחצית מהנסקרים (רק כ-45%) השליכו את הפסולת שהייתה בידיהם לפח.


יהי רצון שנזכה לקיים את דברי המדרש: "בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את אדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הם, וכל מה שבראתי, בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך". (מדרש רבה, קהלת ז', א')

הצהרת נתניהו: הגבלות ל20 ו50 איש
חברת החשמל: נמכרה תחנת כוח בשווי 4 מיליארד ש''ח
הקבלן מתעכב בבניה? עכשיו זה הולך להיות חוקי
משרד האנרגיה: לראשונה בישראל, דירוג אנרגטי לבתים חדשים
רפי פרץ: ביטול קנסות על בעלי עסקים
מיזוג: גולן וסלקום מתאחדים
עוצרים את התאונות: ציר גולדה יהפך לבטיחותי יותר
דגני בוקר שמלאים עד פחות מהחצי; הצעת חוק שאולי תפתור את התופעה
האם תצטרכו לשלם על אירוע שבוטל בעקבות הנגיף?
אלכוג’לים נמכרים בבתי מרקחת ומסחר ללא אישור משרד הבריאות